На Херсонщині правоохоронці припинили незаконне перекачування соляного концентрату на окуповану територію АР Крим

Правоохоронцями встановлено, що що окупаційна влада в Криму, через посадових осіб одного з київських підприємств використовувала насосну станцію, розташовану на території Херсонської області. Відтак станція забезпечувала сировиною завод, розташований на тимчасово окупованій території Криму. Сума завданих державі збитків становить приблизно 30 мільйонів гривень. Про це сьогодні, 29 листопада, повідомив начальник Головного управління Нацполіції в АР Крим та м. Севастополі Віталій Стрижак, повідомляє сайт Національної поліції України.
За словами Віталія Стрижака, слідчі поліції Криму здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні, відкритому за фактом незаконного видобутку надр на території України.
«Під час досудового розслідування отримано інформацію щодо незаконного використання окупаційною владою півострову Крим через посадових осіб одного з київських підприємств насосної станції, розташованої на території Новотроїцького району Херсонської області. Всупереч діючому законодавству станція забезпечувала сировиною у вигляді кондиційної ропи з озера Сиваш «Кримський содовий завод». Це підприємство здійснює свою діяльність на окупованій території Криму», – повідомив начальник кримської поліції.
Начальник кримської поліції повідомив, що 27 листопада слідчі ГУНП в АР Крим та м. Севастополі спільно зі співробітниками центрального апарату СБУ та прокуратури Криму за участю представників Херсонської обласної державної адміністрації, «Херсонобленерго», а також Представництва президента України в АР Крим провели санкціонований обшук у приміщенні насосної станції. У ході обшуку вони встановили, що на території насосної станції розташовано 6 промислових насосів, за допомогою яких сировина з материкової частини України перекачувалась на окуповану територію АР Крим, до содового заводу. Обшуку були проведені за місцем фактичного знаходження київського підприємства. В ході слідчих дій вилучено значну кількість документації, створеної представниками Російської Федерації на тимчасово окупованій території.
У минулому році радіо Куреш, вже повідомляло у своєму журналістському розслідуванні: "Рецепт смачної зради: ропа Сивашу, лапша та трохи Кримського бізнесу", про причетних юридичних та фізичних осіб до даного злочину, що був зафіксований правоохоронцями у жовтні 2018 року. На існуючу схему одним з перших звернув увагу, тодішній представник Президента України в АР Крим Борис Бабін. За прихованим бізнесом з окупованою АР Крим стоїть звичайна і непримітна київська компанія ТОВ “Геомоніторинг”, яка займається діяльністю у сфері інжинірингу, геології та геодезії, заснували компанію ще у квітні 2017 року, саме вона відповідала за діяльність насосної станції і саме на неї працювали місцеві чоловіки, що обслуговували станцію. Засновником компанії з статутним капіталом у 1 тисячу гривень, є звичайний, з першого погляду, київський бізнесмен Ігор Цакун. Як виявилось, він має ще 11 компаній, які зареєстровані у Києві та Харкові, що займаються торгівлею, концертною діяльністю і туристичним бізнесом. Ігорю Цакуну належить туристичне агентство “Neverland”. Ми перевірили законну діяльність компанії “Геомоніторинг”, і виявилось, що вона не має жодних ліцензій на користування надрами України. Прикриття компанії було досить серйозне, та й охороняла моторну станцію воєнізована охорона. Заводи Дмитра Фірташа ПАТ «Кримський содовий завод» та ПАТ «Бром» не можуть працювати без соляного концентрату, що подається із Херсонської області. Ця насосна станція вже більше 10 років належить содовому заводу на правах оренди земельної ділянки, за яку, щороку сплачуються кошти до бюджету. ТОВ “Геомоніторинг” стала науковим прикриттям для незаконного перекачування соляного концентрату на окуповану територію, і діяла в інтересах окупаційної влади Криму.
Ігор Цакун - засновник ТОВ “Геомоніторинг”
Із Сивашу, ПАТ «Бром» та ВАТ «Кримський содовий завод», що знаходяться на території окупованого Криму відбирають сировину для свого виробництва. Кутаранська дамба, по якій проходить лінія розмежування окупованої території і Херсонської області, відділяє Західний Сиваш від Середнього і саме, на тій території, що відноситься до Херсонської області, СБУ викрила насосну станцію, яка перекачувала соляний концентрат на окуповану територію.
Концетрат у Західному Сивашу багатший на мінерали і найбільш придатний для виробництва, але він вміщує замало води, яка розбавляє соляні залежі. В приміщенні в якому знаходяться електромотори, що перекачували сировину, працювало 5 осіб, усі вони місцеві.
За вказаним фактом розслідується кримінальне провадження за чотирма статтями Кримінального кодексу України: ст. 441 (Екоцид), ч. 1 ст. 241 (Забруднення атмосферного повітря), ч. 2 ст. 240 (Порушення правил охорони або використання надр) та ч. 2 ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України. Підозрюваним може загрожувати до 15-ти років позбавлення волі.
Кримський інформаційний ресурс Радіо Куреш