Новини
Головна > До окупованого Криму перекачували соляний концентрат з Херсонської області

До окупованого Криму перекачували соляний концентрат з Херсонської області

11.10.2018 19:56

Сьогодні до села Василівка, Новотроїцького району завітали представники СБУ з робочим візитом. У ході  оперативних дій було викрито схему незаконного постачання води з Херсонської області на територію окупованого Криму. Про це повідомляє постійний представник Президента України в АР Крим Борис Бабін.

  На півострів постачалась не питна вода, а мінералізована, так званий соляний концентрат, який збагачує Середній Сиваш необхідними хімічними елементами. Із Середнього Сивашу ПАТ «Бром» та ВАТ «Кримський содовий завод» відбирають сировину для свого виробництва. Кутаранська дамба, по якій проходить лінія розмежування окупованої території і Херсонської області, відділяє Західний Сиваш від Середнього і саме, на тій території, що відноситься до Херсонської області СБУ викрила насосну станцію, яка перекачувала соляний концентрат на окуповану територію.

 

«Чотири роки грабування природних ресурсів ''під парасолькою'' закону про ВЕЗ Крим та в умовах послідовної неуваги до цього питання низки владних органів. Щось мені підказує про скоре згортання хімпрому Північного Криму...» - дописав Борис Бабін у Фейсбук.

Скрін з гугл-мапи

Насосна станція, що розташована на території Васильківської сільської ради отримувала електрику з окупованого Криму, для забезпечення своєї роботи. Для цього був встановлений новий трансформатор для безперебійної роботи насосної станції.

«Давно я не бачив як включають 35000 вольт... Та ще ніколи не бачив світло з окупованого Криму на підконтрольній території" – повідомляє Борис Бабін.

Електричний трансформатор/ Фото Борис Бабін

Усі мотори на насосній станції були відключені представниками СБУ, майно опечатано.

Земля на якій знаходиться насосна станція, що перекачує воду з території Херсонської області до окупованого Криму, орендується ВАТ «Кримський содовий завод», сама ж земельна ділянка належить Новотроїцькій районній державній адміністрації. Поки що ні офіційних, ні неофіційних заяв від голови Новотроїцької районної державної адміністрації Наталі Солтановської не було. Дивуванню не має меж, адже виявляється ні Новотроїцька районна державна адміністрація, ні Василівська сільська рада не знали, що ось вже більше чотирьох років з їх території незаконно постачаються вода та корисні копалини до окупованого Криму. Або ж знали і приховували цей факт, та чи могли лише районні чиновники «кришувати» таку схему? Це питання, на які мають у найближчий час знайти відповіді правоохоронні органи. А поки що, з’ясуємо, чим перекриття цієї схеми загрожує двом заводам на території  окупованого Криму.

Насосна станція, що перекачує воду/Фото Борис Бабін

Нососне приміщення/Фото Борис Бабін

ПАТ «Бром» був заснований ще у 1932 році, завод продукує чистий та технічний бром, натрія бромід, кальція хлорид та хлорид заліза. В основному його продукція використовуються у фармацевтиці. На сьогоднішній день це єдине підприємство, яке продукує таку продукцію у Східній Європі. На підприємстві працює близько 600 осіб. ВАТ «Кримський содовий завод» спеціалізується на виробництві кальцинованої соди, харчової солі, засобів побутової хімії та будівельних матеріалів. На заводі працює більше 3 000 чоловік, він розпочав свою роботу з 1973 року. До окупації він забезпечував близько 80% потреб  внутрішнього ринку України кальцинованої соди. Цей завод належить відомому українському олігарху – Дмитру Фірташу, який придбав цей його ще у 2004 році.

ПАТ "Кримський содовий завод"

Без Сиваської ропи ці заводи не можуть існувати, адже спеціально були збудовані на родовищах мінеральних сполук.  Після того, як були збудовані дамби на Сиваші, його біотоп дуже змінився.

Сиваш займає площу близько 2640 км² що порівняно з площею невеликої держави, такої, як Люксембург. В цю площу входять площа островів (близько 100 км²) та "посух" (560 км²). "Посухами" називаються території Сиваша, тимчасово покриті водою у певні періоди, у сухий період на їхніх днищах утворюється біла соляна кірка. Середній Сиваш відділений  від інших частин Сиваша регульованими дамбами зі шлюзами та насосними установками: на сході – Біюк-Найманською дамбою, на заході – Кутаранською.  У цій частині Сиваше глибина мілководдя близько 10 сантиметрів.

Західний Сиваш/Фото www.uateka.com

Кутаранська дамба, на одній із кінців якої і розташована насосна станція, знаходиться між мисами Кутара та Джангара. Вона відокремлює від центральної частини затоки західну, перетворюючи її на водойму, в якій рівень води підтримується штучно на відповідній висоті. Відкриті шлюзи заганяють воду з окупованої частини Криму до Херсонської області, де водою вимиваються усі необхідні сполуки, і відносяться назад до окупованої території, перекачуючись спеціальними насосними установками.  Якщо дамбу перекрити повністю, то Західний Сиваш у Херсонській області поступово висохне, а Середній залишиться без необхідного концентрату. Проблему Сивашу ще у 2008 році описав кандидат географічних наук Олексій Давидов у своїй науковій роботі «СУЧАСНИЙ ГІДРОЛОГІЧНИЙ РЕЖИМ ЗАТОКИ СИВАШ ЯК ДОМІНУЮЧИЙ ФАКТОР РОЗВИТКУ БЕРЕГОВОЇ СМУГИ».

Кутаранська дамба, 2006 рік

 На даний момент офіційних заяв від СБУ та Херсонської обласної державної адміністрації ще не було, тож чекаємо на подробиці.

Рустам Авдєєв, радіо "Куреш"