Крим під Російською окупацією 4136 день
Вся Україна у вогні 1211 день
  Одинадцять років «Курешу»: коли громадська ініціатива стає голосом народу

Одинадцять років «Курешу»: коли громадська ініціатива стає голосом народу

09.06.2025 09:19

11 червня 2014 року в Херсоні невелика група кримських татар заснувала благодійну організацію «Кримськотатарський культурно-спортивний центр “Куреш”». За 11 років ця ініціатива перетворилася на потужний культурний і правозахисний осередок, що зберігає мову, підтримує громаду та відстоює права кримських татар.

Перші кроки: 2014–2015. Уже за кілька місяців, після окупації Криму росіянами, команда під проводом Ібрагіма Сулейманова відкрила Центр допомоги переселенцям. Психологи та волонтери зустрічали кримських татар в Херсоні, допомагали облаштуватися, надавали юридичні й соціальні консультації. Паралельно розпочалися дитячі вистави для дітей переселенців, відкривалися мовні курси для бажаючих вивчати кримськотатарську мову, а також ініціатива зі створення Скверу пам’яті жертв геноциду — першого в Херсоні та на материковій Україні меморіального простору, створеного зусиллями самої громади за підтримки Української Миротворчої Школи. У 2019 році в Сквері було відкрито пам’ятний знак жертвам геноциду кримськотатарського народу.

У 2015-му волонтери Курешу, пошили і підняли найбільший на той час кримськотатарський прапор на материку. Тоді ж запрацювало онлайн-радіо «Куреш» з мовленням українською та кримськотатарською мовою, з освітнім, новинним і культурним контентом. Очолив напрямок – Рустам Авдєєв. 

В співаторстві з істориком Олексою Гайворонським видали календар «Ханська Україна»  на 2016 рік.  «Ханська Україна» — унікальне ілюстроване видання у форматі календаря на 2016 рік, присвячене маловідомим сторінкам історії України, пов’язаним із Кримським ханатом на територіях Причорномор’я.

Правозахист: 2016–2017. Організація почала системну роботу у сфері прав людини в окупованому Криму. У партнерстві з ОБСЄ БДІПЧ реалізували проєкт «Громадянство в Криму. Чи є воно? Людські долі та декларації», та опублікували звіт про порушення прав людини на окупованій території. Активісти пройшли навчання Ради Європи й ОБСЄ та стали тренерами з правозахисту — так виникла власна школа громадянських лідерів. В наступні роки були проведені кілька публічних заходів на підтримку політичних в’язнів Кремля.

Захист спадщини. У 2018 році «Куреш» ініціював кампанію проти руйнівної «реставрації» Ханського палацу в Бахчисараї. Збір підписів, публічні лекції та звернення до ЮНЕСКО вивели питання на міжнародний рівень.

В тому ж 2018 році командою БО “Куреш” організувано пам’ятний вечір до 50-річчя створення кримськотатарської громади в Херсоні — подію, яка вперше за багато років зібрала людей, аби згадати, як формувалася ця спільнота на Херсонщині. 

Нове лідерство. У 2019 році організацію очолила Лейля Джаксім — волонтерка й активістка, яка приєдналася до «Курешу» ще у 2015 році. Її стиль управління — відкритість, горизонтальні зв’язки та сталі ініціативи: конкурс «Історичні паралелі», велопробіг до Дня кримськотатарського прапора, святкування Хидирлєза та інші.

Упродовж п’яти років поспіль «Куреш» організовував творчий конкурс «Історичні паралелі» — змагання на найкращі учнівські та студентські роботи, присвячені історії національно-визвольної боротьби українського та кримськотатарського народів проти тоталітарного режиму СРСР, а також сучасним відлунням цих подій у боротьбі за суверенітет і цілісність України. Завдяки конкурсу серед молоді Херсонщини та Криму значно зросла обізнаність і зацікавлення власною історією.

«Усе, що ми робимо, має просту мету — аби наших дітей не вчили міфів, а вони знали реальну правдиву історію», — зазначає Лейля.

«Пам’ятаємо. 1944»: мистецтво проти забуття

 У травні 2021 року команда «Курешу» стала рушійною силою двох великих подій на Херсонщині:  телевізійного концерту-реквієму «Пам’ятаємо. 1944» створенного спільно з UA:Херсон,  та  великого музичного перформансу на площі Свободи в Херсоні за участі гурту ДахаБраха, Ахтема Сеітаблаєва, Джамали, танцювальних колективів «Еміне», «Далгалар», «Лялє» та барабанщиків «Атеш», спільно з ГО “ГОГОЛЬFEST” та за підтримки ГО “Нова генерація. 

В той же час, Ібрагім Сулейманов очолив команду, яка продовжила знімати 25 серійний цикл документальних програм  про новітню історію Криму: «Крим. 25 років боротьби за Україну» та роботу над серією документальних фільмів «Депортовані долі» про свідків сталінської депортації. 

Війна і відновлення: 2022–2025

2022 рік приніс нове лихо: російська армія захопила Херсон, а офіс «Курешу» розграбували. Частина команди евакуювалися, інші продовжили діяльність в окупації.

Улітку 2023-го, завдяки гранту Європейського фонду за демократію (EED), центр отримав технічну допомогу, переобладнав студію і знову запустив Радіо «Куреш».

Найсвіжіша гордість «Курешу» — двомовний «Календар знаменних і пам’ятних дат з історії Криму та кримськотатарського народу».
700 описів подій, родовід Кримських  ханів, словник термінів, авторський дизайн на основі кримськотатарських орнаментів. Презентація відбулася 7 травня 2025 року в Кримському Домі у Києві.

Команда проєкту: Гульнара Абдулаєва (наукова редакція), Рустем Скібін (оформлення), Феріде Куртмамедова (дизайн), укладачі розділу про видатних діячів — Лейля Джаксім, Зера Бекирова. Керівник проекту - Ібрагім Сулейманов.

Календар вийшов двома мовами: кримськотатарською й українською. Спочатку — мова народу, поруч — переклад. 

Сьогодні й завтра: плани, що гріють серце

Правозахист. Зібрати мобільну команду документування воєнних злочинів росіян на Херсонщині, щоб уже сьогодні фіксувати факти для майбутнього трибуналу.

Діджитал-музей. Оцифрувати особисті архіви кримськотатарських родин і зробити їх доступними онлайн — “щоб дитина, відкривши ноутбук у Нью-Йорку, Києві або Стамбулі могла сказати: “Ось моя історія”».

Виставка пам’яті Мамута Чурлу – видатного кримськотатарського діяча культури, який відновив втрачені традиції і заснував власну школу митців.
За 11 років «Куреш» пройшов шлях від кімнати з кількома складними стільцями до національної платформи, що об’єднує волонтерів, істориків, митців і правозахисників. «Куреш» став осердям культурного та громадського життя не лише на Херсонщині, а й далеко за її межами. Попри втрати й виклики, команда зуміла відновитися — бо сила «Курешу» не в стінах, а в постійній боротьбі, людях і спільній пам’яті.

Щодня «Куреш» нагадує: наш дім — Крим. Але частина нас — тут, на Херсонщині, з серцями тих, хто підтримував нас у найважчі моменти. Кожне слово, пісня, подія чи календар наближають той день, коли наш рідний Крим буде деокупований, а наша країна - Україна відновить територіальну цілісність. Український прапор, разом з кримськотатарським, знову майорітимуть у Бахчисараї, Севастополі та Керчі — не зі страхом, а з гідністю. Бо свобода і воля не з’являються самі собою — їх потрібно виборювати й навчитися оберігати.

Дякуємо всім, хто поруч. Творимо нові сторінки разом.

 Всі фото: Ібрагім Сулейманов