Званий гість - Олексій Тільненко координатор Південноукраїнського офісу ГО «Крим SOS»
Олексій Тільненко координатор Південноукраїнського офісу ГО «Крим SOS»
Журналіст: Скільки зараз взагалі ВПО в Україні?
Олексій Тільненко: В Україні наразі близько 1, 6 млн впо це ті які офіційно зареєстровані. Ну ми повинні розуміти , що їх кількість значно вище.
Журналіст: Скільки ВПО з Криму?
Олексій Тільненко: За офіційними даними з Криму виїхало на материкову частину , десь близько 24 тисяч , це знову ж таки офіційні дані. Ми точно знаємо, щог кількість цих людей значно вища. Більшість з них не реєструється як впо. Найбільше це, якщо розбивати за етнічними групами, це кримські татари, бо є там ряд аспектів і ряд причин за якими вони це не роблять. Це по – перше страх що ці дані можуть бути передані країні агресору, тобто Росії. По – друге люди коли виїжджають на материкову частину України, вони намагаються почати нове життя і нехочуть додаткової стегматизації себе як впо.
Журналіст: Зараз 4 – й рік окупації Криму. Чи продовжують виїжджати люди из півострова?
Олексій Тільненко: Так, насправді зараз продовжують виїжджати люди. Цифра там не дуже значна . Ми бачимо зараз, безпосередньо наша організація, виїжджає насамперед молодь. Молодь це особи які досягли 18 – річного віку. Дуже часто в цих людей величезні проблеми з документами. Тобто вони не мали змоги отримати паспорти громадян України, з різних причин, є ситуації коли наприклад батьки були проти того, аби діти отримували паспорти громадян України. Або наприклад у батьків були втрачені документи, або пошкоджені. Наведу приклад , наразі ми супроводжуємо одного хлопця 18 – річного, який виїхав з території Криму 13 вересня. З 13 – по 26 вересня він мандрував усією Україною. Він не мав паспорта громадянина України , при собі мав тільки свідоцтво про народження. Його мати втратила паспорт і усі документи ще до 2014 року , його батько помер в 2015 році і його мати для того щоб отримати свідоцтво про смерть здала його паспорт у Кримському РАКСі. Тобто у хлопця взагалі не було документів батьків і наразі він не може, так як він досяг 18 – річного віку , не може ортимати паспорт громадянина України, за свідоцтвом про народження. Тут починає діяти інша юридична норма, тут потрібно встановлювати особу. Встановити особу можливо тільки якщо родичі можуть підтвердити його особу, або в судовому порядку. Ми зараз намагаємось зробити це в судовому порядку, бо осіб для встановлення недостатньо, і вони не можуть сюди приїхати.
Журналіст: З якими найбільшими труднощами стикаються ВПО
Олексій Тільненко: Труднощі це насамперед пошук житла , пошук роботи – це найбільш гострі проблеми. Також все ще повязано з адміністративними послугами. Якщо наприклад втрачені були якісь документи.
Журналіст: Чи легко оформити усі необхідні документи
Олексій Тільненко: не зовсім просто. Відповідаючи на це питання варто зазначити, що впо варто розділити на 2 категорії. ‘Ті хто виїхали з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і ті хто виїхав із зони проведення АТО. Процедури там трохи різні, регламентується це трохи різними нормативно – правовими актами.найчастіше мешканці Криму, зареєстровані як впо можуть звернутися до будь – яких підрозділів, будь – то державна міграційна служба, або інші установи . А якщо говорити про впо , які виїхали із зони АТО , то наприклад для встановлення , відновлення своїх документів , вони повинні звертатись , або за адресою реєстрації як впо , або якщо в них не було документів про впо, вони вимушені збиратись до територіальних підрозділів.
Журналіст: Чи реально ВПО оформити кредит
Олексій Тільненко: Складне питання. Насправді за 3 роки, що я працюю у цій сфері. Я знаю тільки 2 – х осіб яким надали кредит у банку.
Я маю на увазі кредит у комерційному банку. Наразі важливо ще дивлячись для чого. Є наприклад у людей необхідність придбати житло . Доречі в країні вже є Закон про 50% компенсацію від держави при придбанні житла. Але Закон є процедури реалізації втілення немає. Ну і фінансування під це поки не має. Якщо говорити про наш регіон , то у нас діє програма «Власний Дім». Там надається фінансування частково , тобто частину сплачує людина, частина сплачується з бюджету, для придбання житла. Але це життя в сільській місцевості. Умови там досить жорсткі, але в нас є одна родина , яка скористалася цією можливістю.
Журналіст: Чи мають першочерговість при працевлаштуванні
Олексій Тільненко: Нажаль першочерговості не мають, але мають деякі преференції в тому числі для роботодавців. Тобто роботодавцю вигідно взяти до себе на роботу впо, бо там є деякі державні гарантії і ця норма давно вже діє. Коли така людина працевлаштована, ці перші пів року зарплатню платить держава. І виходить що роботодавець має еконогмію з фонду заробітної плати.
Журналіст: Як ситуація складається з пенсійним забезпеченням впо?
- Чи мають першочерговість при працевлаштуванні
Ситуація складна. Якщо говорити про людей які виїхали з тимчасово окупованої території Крим, то при звернені цих людей до Пенсійного фонду, щоб їм нарахували пенсію , пенсійний фонд відправляє запит через місто Краснодар до Криму , щоб зясувати чи виплачується їм ця кримська окупаційна пенсія. Чи виплачувалась вона. Коли останній місяць вона була виплачена . І виходячи з відповіді яку надає оцей окупаційний пенсійний фонд вони вже приймають рішення, виплачувати пенсії тут або ні. Це дуже негативна практика. Більш того , як показує практика, відповідь на ці запити може потребувати очікувати близько 6 місяців. Тобто за ці 6 місяців ці люди не отримують своїх пенсій. А якщо люди одинокі це взагалі дуже складно .
Журналіст: Що таке «екстренна допомога від Крим SOS»
Олексій Тільненко: Наша організація , яка є виконавчим партнером Управління виконавчого партнера ООН зі справ біженців реалізує ряд програм наших партнерів агенства ООН , серед яких, є й програма індивідуальної екстреної допомоги. Якщо до нас звернулася людина, яка потрапила в надскладні життєві умови , проводиться моніторинг чи можемо ми допомогти, проблеми бувають різні. То в такому випадку заповнюється анкета, подається у комітет і вирвшується на рівні агенства ООН, це їх Київський офіс. І якщо ситуація дійсно скрутна, то може бути виплачена допомога, але не більше 4 тис. гр і видається грошима.