Зинджирли – навчальний заклад із залізним ланцюгом
Найстаріший навчальний заклад Східної Європи Зинджирли медресе, або медресе хана Менглі I Герая, розташований у самому центрі історичного кварталу Салачик. Будівля була зведена ще в XV столітті за указом хана Менглі I Герая, сина Хаджи Герая. Він був першим правителем і засновником Кримського ханства. За відомостями, хан особисто відкрив храм науки і знань для розвитку освітніх традицій золотоординського періоду.
Загалом у Бахчисараї в різні століття було три навчальні заклади: на території Хан-Сараю було відкрито Ханське медресе (не збереглося). Орта-медресе розташовувалося в самому місті. І третє - Зинджирли медресе в Салачику.
Колись тут же, у Салачику, знаходився Палац перших правителів Кримського ханства. За описами знаменитого османського мандрівника Евлія Челебі, палац знаходився в оточенні прекрасного саду і численних фонтанів. Сам же Салачик був багатим містом, що швидко розвивалося, де розташовувалися розкішні будинки, прикрашені золотом і найтоншим різьбленням, лазні, а віддалік - гробниці. На вулицях били мало не сім десятків фонтанів. Однією з найкрасивіших і монументальних будівель Челебі називав нині незбережений Палац Правосуддя.
На думку істориків, медресе входило до релігійно-культового комплексу разом із мечеттю Зинджирли (ймовірна мечеть Менгі-Гірея), що розташовувалася поруч на південний схід від однойменного медресе, і дюрбе Хаджи-Герая (мавзолей кримських ханів). Всі ці будівлі були побудовані за хана Менглі I Герая (який жив у 1466-1515 рр.), проте збереглися лише деякі будови. На жаль, сам Палац кримських ханів і мечеть не збереглися.
Під час відкриття медресе 15 серпня 1500 року хан Менглі Герай виголосив таку промову: «Розум робить людину істотою благородною, і шлях до вдосконалення розуму лежить через науку. Будь він хан або падишах, не зможе створити нічого ґрунтовного, нічого, розрахованого на майбутнє, і рано чи пізно спіткає його безчестя. Я наказав повісити у дверях цей ланцюг, щоб кожен, ким би він не був, при вході в цей священний храм науки схиляв свою голову, висловивши таким чином свою повагу до науки».
Назва медресе походить від тюркського слова «зинджир», що означає «ланцюг». Перед тим, як увійти до святого храму мусульманської науки, кожен має шанобливо схилити голову під залізним ланцюгом, що підвішений під стелею головного входу. Відтоді в пам'яті людей і залишилася назва Зинджирли - медресе із залізним ланцюгом.
Сама територія з усіх боків оточена скелями урочища Маріам-Дере. Центральний двір, вимощений кам'яними плитами, колись був відкритим, і в давнину тут у центрі знаходилися фонтан і колодязь, призначений для збору дощової води. По периметру дворика медресе проходить аркадна галерея, яка перекрита десятьма напівсферичними куполами. Своєю чергою, вони спираються на стрілчасті арки і стовпи. З трьох боків галереї розташовані житлові та навчальні приміщення зі стрілчастими склепіннями. Стіни приміщення місцями розписані арабською в'яззю середньовічною літературною мовою Кримського ханства за допомогою чорного чорнила. Ці написи - поетичні рядки і навчальні вправи - були зроблені в пізніший період і датуються XVII століттям. Над входом досі вцілів напис арабською мовою: «Це медресе за допомогою Аллаха наказав побудувати Менглі Герай - хан, син Хаджи Герай-хана. Нехай продовжить Аллах царство його до кінця віку. 906 рік (1500 рік)».
З перших днів у медресе встановилася сувора дисципліна, порядок і взаємоповага між учнями (сохта) та вчителями (улеми). До викладання в Зинджирли медресе допускалися тільки ті вчителі, хто «за чистою совістю і честю, без упередженості і власної користі, усуваючи ворожнечу і зв'язки спорідненості та дружби», виявлялися здібнішими і найдостойнішими. У Зинджирли медресе викладали найперші уми - богослови і законоведи.
Обов'язки ректора медресе виконував мудерріс, який мав звання професора і мусульманського священнослужителя. Далі йшли улеми – викладацький склад, імам і муедзин. Як і студенти, вони жили в невеликих кімнатах при медресе, розрахованих на 4-5 осіб. Старшого викладача звали біюк, він мав відповідати за порядком та учнями.
У різні століття в Зинджирли-медресе працювало чимало відомих учених, зокрема кримськотатарські історики, такі як Ремал Ходжа, Абдул Велі ефенді та Хайир Заде ефенді, Мохаммед Різа. У XVII столітті в цих стінах викладав відомий філософ Абдул-Азіз ефенді.
Багато відомих громадсько-політичних діячів, істориків, письменників і видавців XIX століття також здобули освіту в стінах Зинджирли-медресе. Серед відомих випускників - Шаміль Тохтарг'ази, Мемет Нузет, Абдулла Озенбашли, Абібулла-ефенді та багато інших. Більшість викладачів медресе Зинджирли та інших кримськотатарських навчальних закладів стали жертвами сталінських репресій і були розстріляні. Лише деяким вчасно довелося виїхати до Туреччини.
Тут тривало навчання людей, які потім робили кар'єру не лише на релігійній, а й на державній ниві - як-от судді та різноманітні придворні чиновники. Освіта, яку давали в Зинджирли-медресе, високо котирувалася по всьому Близькому Сходу, і випускники цього закладу згодом прославилися в багатьох культурних центрах мусульманського світу далеко за межами Криму.
Арабська мова, філософія, логіка, риторика, мусульманське право, медицина, астрономія, історія, каліграфія, фізика та інші науки - усі ці предмети входили до навчальної програми. З 1868 року до них додалося вивчення російської мови. Медресе утримувалося на кошти вакуфа. У XIX ст. щорічно із загального доходу в 2016 рублів сріблом 200 рублів виділялося на ремонт будівель, підтримання ханської гробниці і 100 рублів на поповнення бібліотеки. Учні та викладачі утримувалися як за рахунок доходів з вакуфного майна, так і за рахунок земель, що належали навчальному закладу. Згідно з історичними відомостями, у медресе була багата бібліотека, яка 1890 року налічувала понад 800 книг і рукописів, навчальні, наукові видання арабською, турецькою, перською (фарсі) та російською мовами, пожертвувані мудеррисом Аджі Абібуллою ефенді та іншими особами.
1909 року комплекс нових будівель доповнився новим двоповерховим корпусом, у якому було вісім лекційних залів, по чотири на кожному поверсі. У його будівництві активну участь брав Ісмаїл Гаспринський.
Зинджирли медресе безперервно пропрацювало понад 400 років!
8 листопада 1917 року в будівлі медресе було відкрито Інститут Менглі-Герая, який отримав статус національного навчального закладу і був реформований за європейськими зразками.
У 1918 р. Інститут передали у відання Дирекції народної освіти Кримськотатарської національної директорії. Кримськотатарські діячі хотіли розвинути і продовжити традицію освітнього центру, одного з найстаріших вищих навчальних закладів Криму. Однак, після приходу радянської влади на півострів, 1920 року медресе закрили і в його будівлі розмістили педагогічне, а потім медичне училище. Згодом і сама будівля занепала. За свідченням місцевих жителів, у 1939 році кімнати медресе стали на короткий час використовувати як філію медичного навчального закладу, а після 1963 року і зовсім було ухвалено рішення територію навколо медресе передати під психоневрологічну лікарню. Саму будівлю медресе в роки радянської влади використовували, як і багато релігійних споруд - церкви і мечеті, під склад.
У 1990 р. силами інституту «Укрпроектреставрація» було здійснено дослідження Зинджирли медресе з метою розроблення проектної документації для подальшої реставрації. До 1995 р. зусиллями Бахчисарайського історико-культурного заповідника та громадської організації «Зинджирли медресе» територію комплексу було приведено до ладу. У 2006 році Турецьке Агентство зі співробітництва та взаємодопомоги (ТІКА) розпочало проектіз відновлення у своєму оригінальному вигляді історичних будівель «Реставрація Зинджирли-медресе та усипальниці Хаджі Герая» і провело реставрацію пам'ятника історії кримських татар.
Інформація підготовлена для друкованого видання
Календар знаменних і пам'ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу за підтримки Європейського Фонду за демократію.
Джерело:
Ельвіз Османов «Медресе Бахчисарая»
https://islam.in.ua/ru/kultura/poklonis-naukam-vsyak-syuda-vhodyashchiy
https://avdet.org/2021/10/05/izvestnye-uchitelya-kryma-nachala-hh-veka-2/
https://ru.krymr.com/a/tugra-zyndzhyrly-medrese/29481654.html