Крим під Російською окупацією 4083 день
Вся Україна у вогні 1158 день
  Затверджено використання нового правопису кримськотатарської мови

Затверджено використання нового правопису кримськотатарської мови

05.04.2025 10:27

 

4 квітня 2025 року Кабінет Міністрів України зробив важливий крок у напрямку збереження мовної самобутності кримськотатарського народу. Уряд підтримав пропозицію подану Державна служба України з етнополітики та свободи совісті щодо використання нового правопису кримськотатарської мови, який був схвалений Національною комісією з питань кримськотатарської мови.

 Цей документ — результат масштабної роботи, яка тривала з 2023 року, відповідно до урядового розпорядження. Правопис базується на алфавіті, затвердженому ще у вересні 2021 року, і передбачає використання латинської графіки, що відповідає сучасним мовним тенденціям та історичній традиції кримськотатарської мови.

 Над створенням правопису працювали провідні мовознавці, науковці та представники кримськотатарського народу. Зокрема, до розробки долучилися Міністерство освіти і науки України, Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Меджліс кримськотатарського народу / Qırımtatar Milliy Meclisi та інші фахівці.

 Затверджені правила охоплюють написання, навчання, використання у медіа, літературі та топоніміці. Вони рекомендовані до застосування всіма державними органами, включно з місцевими адміністраціями та військовими адміністраціями, зокрема на території тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

 До моменту ухвалення документа пройшло шість засідань. Завершальне слово було за Національною комісією, яка 4 листопада 2024 року офіційно схвалила проєкт правопису.

 Розроблення правопису кримськотатарської мови є складовою частиною виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови до 2032 року, яка координується Національною комісією з питань кримськотатарської мови. Нагадаємо, що Постійна Представниця, є співголовою цієї комісії.

 Це рішення має важливе символічне й практичне значення: воно не лише забезпечує реалізацію прав корінного народу України, а й підтримує міжкультурний діалог у багатонаціональній державі – повідомляє Представництво президента України в АР Крим.

 Перехід кримськотатарської мови на латинську графіку тривав з часів здобуття Україною незалежності, і цей процес вже завершений.