За депортацію 2006-2007 років Росія має сплатити громадянам Грузії 10 млн. євро

Велика палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) зобов'язала Росію виплатити групі громадян Грузії 10 мільйонів євро в якості компенсації моральної шкоди за депортацію в 2006-2007 роках.
«ЄСПЛ постановив 16 голосами проти одного, що Росія зобов'язана виплатити Грузії 10 мільйонів євро у зв'язку з моральним збитком, нанесеним не менше 1,5 тисяч громадян Грузії», - зазначено у рішенні суду.
Проти проголосував суддя ЄСПЛ від Російської Федерації Дмитро Дєдов. На його думку, ЄСПЛ не дозволив російській владі самостійно, хоча і в співробітництві з Грузією, призначати індивідуальні компенсації. Хоча Росія мала на це 10 років, однак не зробила жодного кроку в цьому напрямку.
Кожен з учасників колективного позову повинен отримати по дві тисячі євро, оскільки Європейська конвенція з прав людини забороняє колективну висилку іноземців. Крім того, суми від 10 до 15 тисяч отримають ті, хто постраждав в результаті порушення своїх прав на свободу та особисту недоторканність, піддався катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню.
Грузія поскаржилася в ЄСПЛ на Росію з ініціативи президента Михайла Саакашвілі у зв'язку з депортацією з РФ громадян Грузії. Восени 2006 року в Грузії були затримані 4 російських військових за звинуваченням у шпигунстві. У відповідь Москва розпочала кампанію висилки з Росії етнічних грузин. Стосунки між двома країнами значно погіршились.
Рішення ЄСПЛ прокоментували в Мін'юсті РФ. «Питання про механізм реалізації постанови буде вирішуватися з урахуванням необхідності надання грузинською владою гарантій виконання покладеного на них ЄСПЛ обов'язки забезпечити під контролем Комітету міністрів Ради Європи справедливий розподіл коштів між індивідуальними заявниками відповідно до встановленого порядку», - заявили у відомстві.
Також рішення ЄСПЛ прокоментували в Держдумі. Член комітету Держдуми з міжнародних справ Антон Морозов розцінив рішення ЄСПЛ як «політизоване і антиросійськи спрямоване». «Участь Росії в Раді Європи і рішення ЄСПЛ можуть взагалі втратити для нас свою актуальність і юридичну силу, з огляду на практику утисків в правовому полі інтересів РФ», - заявив Морозов.
Нагадаємо, що Европейський суд, також має розглянути позов Грузії до РФ по подіям 2008 року, коли Росія здійснила широкомаштабне військове вторгнення в Грузію. 8 серпня 2008 року Російська Федерація почала повномасштабне військове вторгнення в Грузію для підтримки етнічних сепаратистів у Південній Осетії і Абхазії» і що ця «військова агресія привела до загибелі сотень мирних жителів.»