Крим під Російською окупацією 3930 день
Вся Україна у вогні 1005 день
  Як сотні компаній порушують міжнародні санкції стосовно Криму

Як сотні компаній порушують міжнародні санкції стосовно Криму

03.12.2019 17:41

   П'ять років анексії Криму і п'ять років санкцій. За цей час десяткам власників компаній, які працювали на півострові, довелося або продати бізнес, або придумувати способи обходу обмежень. Розлучитися зі своїми активами погодилися не всі. Протягом півтора років журналісти видання "Настоящее время" та "Муніципального сканера" ​​досліджували бізнес в Криму і виявили докази того, що понад сотні компаній порушують міжнародні санкції.

   Здобуті журналістами документи свідчать про те, що економічні обмеження ЄС, США і України порушують мільярдери Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ, компанії, які перевозили "зелених чоловічків", російський бізнесмен і акціонер "Нової газети" Олександр Лебедєв, колишній міністр оборони України Павло Лебедєв та багато інших бізнесменів. Також на півострові працюють компанії, пов'язані з німецьким авіаперевізником Lufthansa, виробником знаменитої горілки Medoff, найбільшим в світі депозитарним банком Bank of New York Mellon.

   Ще в кінці 2018 року заступник міністра економрозвитку анексованого Криму Андрій Кулик говорив про те, що на півострові продовжують працювати компанії з ЄС і США, але через санкції "не всі вони хотіли б, щоб афішували їх імена". Уже влітку 2019 го уряд Росії дозволив приховувати у державному реєстрі інформацію по кримським компаніям. Дані засекречують, якщо компанія знаходиться під іноземними санкціями, працює з держоборонзамовленням або має там свої філії. Також з літа 2019-го на розгляді в Держдумі знаходиться законопроект, який може ввести кримінальну відповідальність за "сприяння антиросійським санкцій".

 

Санкції ЄС, США і України

  Першими економічні обмеження ввели США - в березні 2014 року. Вони заборонили своїм громадянам і компаніям вести будь-який бізнес на півострові і імпортувати в Америку кримські товари - навіть опосередковано.

   Слідом санкції ввів Євросоюз, заборонивши своїм компаніям відкривати на включеному півострові новий бізнес і інвестувати в кілька галузей: туризм, транспорт, телекомунікації, нерухомість і енергетику. У Брюсселі заявили, що порушенням вважаються і сприяння, і консультації в цих галузях. Порушенням вважається і непряме володіння бізнесом - тобто через ланцюжок компаній незалежно від місця їх реєстрації.

   Порушують санкції ЄС і офшори, які створювалися на Кіпрі або Британських Віргінських островах і як і раніше використовуються для економії на податках.

  У США, ЄС, України та кількох інших західних країн є і персональні санкції - співпраця з компаніями або людьми з цих списків теж вважається порушенням. Але на практиці все набагато складніше.

 

Чому складно розслідувати?

   В ЄС за дотримання режиму санкцій і покарання за їх порушення повинні відповідати країни-учасниці. Але домогтися роз'яснень по конкретних випадках ні від одного відповідального відомства в жодній з країн ЄС, які фігурували в розслідуванні, не вдалося. На контакт пішли тільки уряди Литви та Швеції. Але і в Швеції не змогли визначитися, який саме орган відповідає за дотримання санкцій і відісилали журналістів то МЗС, то в прокуратуру, то в Мінфін, то в поліцейську дільницю. У Литві другий рік йдуть розслідування, але жодного вироку ще не винесли.

   Брюссель не втручається у внутрішні справи країн-членів, сказав НВ прес-секретар Європейської служби зовнішніх зв'язків Адам Казновські. У 2018 році депутат Європарламенту Пятрас Ауштрявічюс говорив про те, що діюча політика ЄС в питанні дотримання санкцій на практиці малоефективна.

   В Україні за санкції відповідають СБУ і РНБО, але коментувати конкретні випадки там відмовляються: інформація стосується національної безпеки і тому секретна. А в США розгляд питань про можливі порушення займає від кількох тижнів до кількох років.

Експерти по санкціонному праву США і ЄС, розповіли, що найчастіше важко визначити, що саме вважається порушенням - закони сформульовані абстрактно.

"Закон про санкції дуже важко зрозуміти. Мені здається, що іноді формулювання роблять двозначними спеціально. Одна з моїх улюблених фраз:" списку санкцій закони написані не для того, щоб опрацювати будь-який можливий бізнес-сценарій, а щоб домогтися певної політичної мети ", - говорить Ерік Феррарі, американський юрист з компанії Ferrari & Associates, PC

"Там дуже мало роз'яснень. Адвокати можуть дати свою юридичну оцінку, що означають ці документи - в більшій мірі це моя робота. Але Європейський суд - це суд, який визначить [точні] тлумачення. В іншому - людям самим доводиться розбиратися в тому, що ці закони означають ", - розповіла Майя Лестер, королівський адвокат асоціації Brick Court Chambers з Великобританії.

   За час, поки тривало розслідування, невелика частина європейських і американських компаній пішли з півострова і фактично перестали порушувати санкції. Але, як кажуть фахівці з списку санкцій праву, це не знімає з них відповідальності навіть у разі повного скасування економічних обмежень.

Продовження матеріалу у другій частині "Міжнародні компанії", та в третій - "Олігархи та політики", 10 та 17 грудня відповідно.