Втрата статусу переселенця

У яких випадках скасовується довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО), а відтак - втрачається статус ВПО?
Припинення соціальних виплат є болючим питанням для багатьох переселенців. Така втрата соціальної допомоги і скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи часто йдуть пліч-о-пліч, однак не варто їх плутати. Можна перестати отримувати грошову допомогу, однак все ще офіційно лишатись переселенцем і користуватись пільгами, які належні ВПО. Однак якщо скасовується довідка про взяття на облік - то втрати більш відчутні. Скасування довідки веде до автоматичного скасування всіх прав і виплат, які держава і приватні компанії зараз можуть запропонувати переселенцям.
Отже, в яких випадках переселенець може втратити довідку, яка підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи? ЗУ “Про забезпечення прав і свобод внутрішно переміщеним особам” називає 5 ситуацій позбавлення статусу переселенця:
1.Повернення до колишнього місця проживання на тимчасово окупованій території;
2.Виїзд на постійне проживання закордон;
3.Подача завідомо неправдивих даних під час оформлення довідки про взяття на облік ВПО;
4.Подача заяви про відмову від довідки ВПО до структурного підрозділу місцевої держадміністрації чи виконкому міської ради з питань соцзахисту населення;
5.Скоєння злочину проти територіальної цілісності України. Це можуть бути дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину.
Перші два пункти цього списку зазвичай викликають чи не найбільше запитань, особливо в прикордонних районах і серед студентів, які навчаються закордоном. На скільки днів переселенець може поїхати закордон чи повернутись на тимчасово окуповану територію і не втратити свій статус? Відповідно до закону, цей строк складає 60 днів. Якщо ж переселенець має вагомі причини затриматись і заздалегідь письмово повідомив про свій від’їзд органи соціального захисту, то тоді цей строк подовжується до 90 днів, без втрати статусу ВПО.
Як дізнатись, чи ще має переселенець цей статус і чи не скасували довідку? Рішення про скасування довідки про взяття на облік приймається місцевими органами соціального захисту, про що внутрішньо переміщену особу мають повідомити протягом 3-х днів.
В інших випадках внутрішньо переміщену особу не можуть позбавити цього статусу і якщо переселенець не згоден/згодна з рішенням органів соціального захисту, він чи вона мають звернутись до суду і, за бажанням, до радника з питань ВПО Міністерства соціальної політики у своїй області.