Крим під Російською окупацією 3929 день
Вся Україна у вогні 1004 день
  Військові марші Кримського Ханства

Військові марші Кримського Ханства

07.03.2024 09:33

Особливістю кримськотатарського війська був оркестр, і без нього не відбувався жоден великомасштабний похід.

Повну відеопрограму можна подивитися тут: https://youtu.be/3vbEUmmlNCE?si=7N_KcnU2TY4cqa6r

У XV-XVIII століттях, музика у війську Кримського ханства звучала і під час просування війська, і під час битви. На полі битви кримські воїни виходили під рокіт великих барабанів, вони допомагали синхронізувати дії окремих загонів і подавали сигнал до початку загальної атаки, пізніше до них додалися літаври, ріг, зурна та цимбали.

Завданням військових оркестрів було підтримання бойового духу воїнів під час битви. Вищого піку грім військової музики досягав у момент атаки кримських військ, це лякало супротивника. Однак, це був потужний психологічний хід.

Взагалі бойовий барабан нарівні з прапором та бунчуком був символом влади голови тієї чи іншої провінції Кримського ханства. Комбінована система управління військами у бою, заснована на поєднанні військової музики, маніпуляцій прапорами, бунчуками та усними наказами була досить ефективна.

На полі бою кримськотатарські загони діяли узгоджено. Ряд мелодій використовували залежно від ситуації.

Так, відразу ж після ранкового намазу, виконувалася мелодія «Гоч борусы», під її звуки відбувалося шикування військ. А ось до звуків головного ханського барабана дослухалася вся армія. У бою самі воєначальники могли керувати своїми воїнами з допомогою музики. Кожен десятник мав малий барабан, а простий татарин – сопілку, щоб зібратися за потреби. Музика грала і під час відходу військ.

Сьогодні до нас дійшло не так багато зразків військових маршів часів Кримського ханства. На превеликий жаль, народна пам'ять їх не зберегла повною мірою. Проте добре відомо, що в ханський період виконували «Марш Тимура», а також «Киримдан кельдим адин Синаним» або «З Криму я прийшов, моє ім'я Сінан» - тут можна припустити, що головним героєм маршу був Сінан бей кримськотатарський полководець.

Зберігся ще один військовий тюркський марш у діаспорі кримських татар Румунії «Туран Джері» або «Туран Ері. Використовувався також марш під назвою «Ученджі Селім», можливо присвячений кримському хану Селіму Гіраю III. Колишня військова пісня «Гей газилер» сьогодні відома як народна. Також з колишньої військової в народну перекочувала відома пісня «Осман паша».

Можна назвати військовою композицію «Фетхі Белград пешрав», написану у 1595 році кримським ханом Бора Газі Гіраєм II під час мадярських походів.

Кримські війська досить часто здійснювали військову кампанію в союзі з Османською імперією, тому великою популярністю користувалися відомі сьогодні марші Мехтер орбі.

На жаль, більшість культурного надбання кримських татар було остаточно знищено після анексії Росією Кримського Ханства і подальшого, майже 200 річного поневолення народу.

Повну відеопрограму можна подивитися тут:

https://youtu.be/3vbEUmmlNCE?si=7N_KcnU2TY4cqa6r

Автор: Гульнара Абдула

Інформація підготовлена для друкованого видання - Календар пам'ятних дат кримськотатарського народу за підтримки Європейського фонду за демократію.