В окупованому Криму не бажаючим служити в армії будуть видавати «довідку ухильника»

У Держдумі РФ готують поправки до закону «Про військовий обов'язок і військову службу», згідно з якими тепер росіянам, в тому числі і громадянам окупованого Криму, які не служили в армії, видаватимуть довідку ухильника. Очікується, що вони будуть розглянуті восени і вступлять в силу з 2019 року.
На сьогоднішній день подібна довідка вже видається. Вона містить персональні дані, відомості про освіту, придатність до армійської служби, відмітка про її проходження (або не проходження) і т. д. Особливих позначок про те, що людина ухилилася від служби в армії, в ній не було.
Автори законопроекту вважають, що пред'явлення такого документа замість військового квитка має насторожити роботодавця. В результаті чого таким особам будуть відмовляти у працевлаштуванні.
У російську армію призивають чоловіків до 27 років. Раніше, якщо громадянин з будь-яких причин уникав служби до цього віку, він отримував військовий квиток з відповідним записом. Ухилення від служби в армії сьогодні карається штрафом в розмірі до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (згідно зі ст. 328 КК РФ) або в розмірі доходу громадянина за півтора року, примусовими роботами на строк до двох років, арештом до півроку і двома роками колонії.
Більшість кримських татар і українців, які проживають на окупованому півострові, не бажають служити в армії окупанта. Законом України гарантовано право громадянину на відмову від військової служби з релігійних вірувань та переконаннями, це гарантує і Міжнародне право, про це сказано в ст. 11 Конвенції про захист прав людини. В Україні таким громадянам військову службу замінюють альтернативною, в реєстрі судових рішень винесено таких рішень суду за один рік більше сотні. У Росії ж ця практика не діє, на окупованій території всіх чоловіків призовного віку, незалежно від переконань зобов'язують проходити військову службу.
Необхідно врахувати, що мусульманину, який проходить службу в армії, не дозволено воювати з мусульманами. Таким мусульманам краще скористатися своїм правом на неучасть у військових діях. Мусульманські солдати також можуть зажадати, щоб їх перевели на адміністративні посади, або взагалі демобілізуватися.
З 2014 року, з часу анексії Криму РФ, незаконні затримання мусульман на півострові, також є проявом агресії РФ по відношенню до віруючих і правовірних мусульмани Криму, які не можуть служити в армії. Росія окупувала їх територію, силові структури незаконно переслідують їх братів, саджаючи за ґрати через релігійні переконання.
Подібне рішення окупаційної влади РФ - це ще один доказ обмеження прав людини на окупованій території та нехтування її правами.