В окупованому Криму місія ООН зафіксувала 81 випадок порушення прав людини

Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини опублікувало доповідь про дотримання прав людини в окупованому РФ Криму. У цій доповіді аналізуються випадки порушень міжнародного права в галузі прав людини і міжнародного гуманітарного права, задокументовані у Криму в період з 13 вересня 2017 р. до 30 червня 2018 р., які збирались та аналізувались безпосередньо представниками місії ООН. Про це йдеться у доповіді УВКПЛ, опублікованому 13 вересня 2018 року на сайті ООН.
«Упродовж звітного періоду УВКПЛ задокументувало 81 випадок з переконливими твердженнями про порушення прав людини, жертвами яких стали 167 осіб, зокрема 34 жінки та 72 представники національних меншин. 62 із цих задокументованих випадків мали місце у звітному періоді.» - повідомляється у доповіді.
Висновки УВКПЛ підтверджують, що органи влади Російської Федерації як окупаційної держави2 , як і раніше, не гарантували і не захищали належним чином широке коло прав людини у Криму. Представники ООН звинувалили РФ у проведенні виборів президента РФ на окупованій території, всупереч своєму зобов’язанню дотримуватися законів окупованої території.
УВКПЛ у період із 1 січня 2017 р. до 30 червня 2018 р. 86% із 95 задокументованих обшуків і рейдів в об’єктах власності стосувалися кримських татар, що говорить про свідоме переслідування кримськотатарського народу. Встановлено, що слідчі, судді, представники ФСБ та прокуратури і поліції порушили право 94 осіб на справедливий суд. У кількох випадках обвинувальні вироки були винесені як покарання за політичне інакомислення і, як здається, мали на меті слугувати попередженням для інших.
До осіб, які перебувають під вартою, або в період між фактичним позбавленням їх волі та офіційним узяттям під варту, застосовувалися, за твердженнями – органами державної влади, заборонені методи, зокрема катування електричним струмом і сексуальне насильство. У семи випадках жертви зазнали жорстокого поводження, а іноді катувань в якості покарання або для вибиття «зізнань».
У доповіді зазначається, що місією ООН з прав людини встановлено 19 свавільних арештів і затримань та 4 випадки насильницьких зникнень громадян. Крім того, в 11 випадках насильницьких зникнень, які мали місце до звітного періоду, станом на 30 червня 2018 р. жертви досі є зниклими безвісти. Державні органи Російської Федерації часто відмовлялися порушувати справу або ж призупиняли раніше розпочате розслідування. Досі жоден правопорушник не був притягнутий до відповідальності.
В окупованому Криму зафіксували порушення основоположних свобод, зокрема свободи мирних зібрань, вираження думок, об’єднання, релігії та пересування. Мирні зібрання, включно з одиночними пікетами, заборонялися або каралися. «Несанкціоновані» зібрання придушувалися, а їх учасники були притягнуті до відповідальності.
УВКПЛ задокументовано продовження втручання в діяльність журналістів та незаконне засудження представників релігійних організацій. З моменту окупації станом на 30 червня 2018 року, кількість релігійних організацій у Криму скоротилася на 45%.
Щонайменше 10 осіб були засуджені судами РФ за свої дії (в основному пости у соціальних мережах), ще до моменту окупації.
«13 вересня 2017 р. ФСБ затримала кримського татарина після обшуку у його будинку15 . Його більше доби тримали без права спілкування і листування у приміщенні ФСБ у Симферополі, катували, зокрема електричним струмом, і погрожували сексуальним насильством, щоб добитися від нього показань про вину інших осіб та визнання вини самого себе. 14 вересня жертву залишили на автобусній зупинці в Сімферополі. Його затримання не було офіційно зареєстровано, і жодних офіційних обвинувачень проти нього висунуто не було.» - йдеться у доповіді УВКПЛ.
За результатами звіту, УВКПЛ засудило дії РФ на території окупованого Криму, та вимагає від росії дотримуватися прав та свобод громадян. У доповіді опублікована низки закликів, зокрема відновити діяльність Меджлісу, та припинити переслідування представників представницького органу кримських татар.
«Виконати постанову Міжнародного суду від 19 квітня 2017 р.; скасувати обмеження на право кримськотатарської громади мати свої представницькі установи, зокрема скасувати заборону на діяльність Меджлісу; забезпечити доступність освіти українською мовою» - говориться у доповіді
У доповіді УВКПЛ звернулися до Міжнародної спільноти, закликати Російську Федерацію дотримуватися її зобов’язань як окупаційної держави за міжнародним правом у галузі прав людини та міжнародним гуманітарним правом.