Крим під Російською окупацією 3752 день
Вся Україна у вогні 827 день
  В день весняного рівнодення кримські татари відзначають Наврез байрам

В день весняного рівнодення кримські татари відзначають Наврез байрам

21.03.2024 12:37

21 березня, в день весняного рівнодення, кримські татари відзначають Наврез байрам. За астрономічним сонячним календарем це свято нового року, свято весни та родючості у багатьох тюркських народів. (Навруз, Новруз, Ноуруз) Він символізує відродження природи та сподівання на врожайний рік.

За тиждень до свята кримськотатарські господині починають готуватися до нього: білять, порядкують та оздоблюють домівку й подвір'я, викидають старі речі. Чоловіки ладнаються до оранки, готують сільськогосподарське приладдя. Безпосередньо за день до Наврезу жінки печуть усілякі солодощі, готують кобете і бурму.

Обов’язковим є ранковий намаз, після чого навідують могили своїх родичів, наводячи порядок і читаючи поминальні молитви.

Етнографічні матеріали свідчать, що початково Наврез означав для кримських татар сільськогосподарський новий рік, який закінчувався 22 вересня іншим кримським святом — Дервізою.

19 лютого 2010 року на 64-й сесії Генеральної Асамблеї ООН в рамках пункту 49 порядку денного «Культура миру» консенсусом було ухвалено резолюцію «Міжнародний день Навруз», яка визнає 21 березня як Міжнародний день Навруз та сприяє збереженню і розвитку культури і традицій, пов'язаних з Наврузом.

Інформація підготовлена для друкованого видання - Календар пам'ятних дат кримськотатарського народу за підтримки Європейського Фонду за Демократію.