Крим під Російською окупацією 4073 день
Вся Україна у вогні 1148 день
  Український олігарх перетворив Херсон у хаб контрабандної російської нафти

Український олігарх перетворив Херсон у хаб контрабандної російської нафти

15.08.2019 22:40

  10 серпня 2019 року співробітники кримського главку СБУ та прокуратури АРК провели обшук на танкері MRIYA, яке підозрюють у незаконних заходах до закритих портів Криму та поставках пального для підрозділів Чорноморського Флоту РФ в окупованому нею Криму.   

Судно MRIYA / Фото із сайту www.fleetphoto.ru

   “Підставою обшуку на цьому судні стало те, що у 2015 році, після того, як почав діяти порядок в'їзду/виїзду з тимчасово окупованої території Крим, після закриття портів морських на території АРК, вказане судно незаконно заходило в Севастопольський порт і доставляло нафтопродукти до військової бази Чорноморського флоту РФ. На даний час судно затримано, знаходиться в Херсоні і найближчим часом готується клопотання до суду про накладення арешту на дане судно”, - повідомив Центру журналістських розслідувань Ігор Поночовний, заступник прокурора АРК  

  

   Поки що про результати проведеного обшуку на судні у прокуратурі не повідомляють. За словами Ігоря Поночовного, вилучені документи ще потребуть вивчення: “Під час обшуків вилучили документи, але рано говорити про їхнє доказове значення. Вони будуть аналізуватися і потім вже буде вирішуватися чи можемо ми на них спиратися як на докази чи ні”. 

 

   Що це за судно, кому воно належить та з бізнесом якого гатунку воно пов’язане? На ці питання почав шукати відповідь «Центр журналістських розслідувань» разом з Кримським інформаційним ресурсом «Радіо«Куреш», і таки знайшов. 

 

   Танкер MRIYA за останні 15 років змінив вже шість назв та чотири прапори. Побудований він був у 1995 році, ходив тоді під ім’ям «ЛИКО-5» та належав російській компанії, потім він називався «Saratov City», «VILGA». З 2013 по 2017 рік, тобто, в період заходу до закритих портів Криму, танкер належав московській компанії “Инвесттрансгрупп”, а оператором було ТОВ «Судоходная компания Маршалл». 

 

Скрін із сайту www.fleetphoto.ru

   У 2018 році танкер змінив назву на  MRIYA, прапор - України і належить шотландській компанії Felina Development LP, зареєстрованій у м.Единбург, у Шотландії. Оператором танкеру є ТОВ  “Рівер-Трейд менеджмент”, зареєстроване у Києві на вул. Михайла Грушевського, 10. За цією адресою зареєстровано чимало компаній, та нас зацікавила ще одна судоходна компанія - ТОВ «Тефін». Вона пов’язана із “Рівер-трейд менеджмент” не лише адресою, а й має спільного засновника Назара Дяківа. Причетність ТОВ «Тефін» до MRIYA спливає і у публікації інформаційного ресурсу нафтового ринку «Enkorr», який називає цю компанію судновласником. Основний вид діяльності цієї компанії - морський і прибережний вантажний транспорт, оптова торгівля твердим, рідким і газоподібним пальним та ін. 

   ТОВ «Тефін»  упродовж останніх років працює у зв’язці  з Felina Development LP, зокрема,  є  оператором судна Billion, яке належить шотландській компанії. Компанія Felina Development LP у 2017 році працювала у Росії, будучи і власником, і оператором судна O. Margaretha. Зараз компанія має в Україні судна «Днiпро ЛПГ», «Star Prime», «MRIYA», «BILLION» та «Джанкой».

 У ДП “Підприємством із забезпечення нафтопродуктами”  повідомляють, що співробітники УСБУ у АР Крим заблокували роботу одного причалу Херсонського нафтоперевалочного комплексу, повідомляє сайт www.enkorr.com.ua.   

   «У день, коли судно повинне було покинути порт, заступник начальника слідчого відділу кримського управління СБУ направив листи до місцевої митниці, прикордонної служби та адміністрацію порту з проханням заборонити судну залишати акваторію Херсонського порту», ​​- повідомили в компанії ТОВ “Тефін”. 

  Керівництво ТОВ “Тефін” та Державного "Підприємства із забезпечення нафтопродуктами" вважають такі дії незаконними і будуть звертатись до правоохоронних органів. 

  Та для ТОВ “Тефін” це не перший інцидент із правоохоронцями. Минулого року  було арештовано судно DJANGO, яке належить цій же компанії, СБУ підозрює команду у співпраці з окупаційною владою Криму та фінансуванні тероризму. Схема незаконних перевезень, за даними слідства, виглядала таким чином: Судно DJANGO виходило із Очаківського морського порту та слідувало до нейтральних вод. Під час входження в нейтральні води на судні вимикалась система ідентифікації положення судна - AIS, що є грубим порушенням безпеки судноплавства. Надалі у  заздалегідь обумовленому місці у резервуари нафтоналивного судна DJANGO переливалось дизельне пальне із суден РФ. Об’єм завантаження складав, за даними слідства, 1 196 530 літрів. Після цього судно DJANGO поза митним контролем поверталось до Очаківського морського порту, включивши АIS. За кілька днів пальне відвантажували на території Дніпропетровського річкового порту філії ПАТ «Укррічфлот» у бункери зберігання, а саме до нафтоналивного судна «Джанін-2», власником якого також є компанія ТОВ «Тефін» та до судна «УДБ-220», власником якого є ТОВ «Інтертрансгал». ТОВ «ТЕФІН» та «Інтертрансгал» часто працюють разом - принаймні, це слідує із схеми,  викритої слідчими УСБУ у Дніпропетровській області

   За інформацією ГУ ДФС в Херсонській області, керівником Херсонського представництва Державного підприємства «Підприємство із забезпечення нафтопродуктами» за попередньою змовою з керівником митного поста «Миколаїв-Енергетичний» та із залученням керівників юридичних осіб на території Херсонської області організовано протиправну схему незаконного ввезення паливно-мастильних матеріалів. В інформації ГУ ДФС в Херсонській області зазначено, що паливно-мастильні матеріали надходять на територію області морським шляхом з використанням нафтоналивних танкерів у «Нафтогавань», яка розташована за адресою: м. Херсон, вул. Нафтогавань, б/н, що належить на праві оперативного управління ДП «Підприємство із забезпечення нафтопродуктами», до річкового порту в м. Таврійськ та на територію промзони у м. Гола Пристань.

   Херсонський нафтоперевальний комплекс був активом олігарха Сергія Курченка, через який в Україну йшли контрабандні поставки нафтопродуктів. У 2014 році комплекс арештували в рамках справи Курченка та передали в управління ДП «Підприємство із забезпечення нафтопродуктами», що входить до структури Міненерго. 

  У судовому реєстрі досі знаходяться не закриті справи по змові та співучасті у контрабанді ДП «Підприємство із забезпечення нафтопродуктами», Енергетичного митного поста та юридичних осіб постачальників. 

 

Та хто ж контролює цей бізнес?

 

  Повернемося до згаданого нами вище, Назара Дяківа, який є комерцыйним директором іншої компанії - «OPTIMUS LPG», власником якої є Владислав Скирський.

На фото зліва на право: Владислав Скирський - керівник «OPTIMUS LPG», та Назар Дяків - представник «OPTIMUS LPG» і власник компаній  «Тефін» та “Рівер-трейд менеджмент”​

 

  Ця компанія займається поставками скрапленого газу та входить до складу компаній «Wexler Group», яка має преференції на транспортування російського газу.  Компанію «Wexler Group» журналісти-розслідувачі пов’язують ні з ким іншим, як із самим Віктором Медведчуком.

Віктор Медведчук - кум президента РФ Володимира Путіна/Фото із сайту www.dsnews.ua

 

  Тож завдячуючи кому російська нафта незаконно з’являється в Україні, та зокрема у Херсоні, стає зрозумілим, однак чому схеми продовжують працювати - викликає, як найменше, подив. Та враховуючи статки олігархів, можна лише припустити, «хто» та «що» ними купується.

 А от історія із судном MRIYA зайшла ще далі. 13 серпня Херсонський міський суд відмовився заарештовувати судно MRIYA. Наступного дня, прокуратура оскаржила рішення суду, та вже о 19:00, із судна MRIYA  почали викачувати нафту, після чого, буксир «REAL» о 22:18 відбуксирував судно, і воно взяло курс на Одесу. Вихід MRIYA із нафтоперевалки швидше нагадувало втечу. Наступного дня, 15 серпня, стало зрозумілим, що судно не заходить до Одеського порту, воно вийшло у відкриті води, за 15 морських миль від порту «Бугаз» та вимкнуло AIS. На відстані однієї морської милі, від того місця, де танкер MRIYA вимкнуло навігацію, стояло завантажене російське судно «BALT FLOT 16», до якого ймовірно і направлявся український танкер за російською нафтою.Цікавим є той факт, що судно, яке прямувало із Волгодонську до Ростова-на-Дону опинилося у 30 кілометрах від українського порту Бугаз, поблизу Одеси. 

 

 

   Після 10 годинного загадкового зникнення, MRIYA увімкнуло AIS та взяло курс на Одессу, в цей же час з якоря встав російський танкер. Примітно, що за 10 годин простою у відкритому морі, осад російського танкеру суттєво змінився - із 3,6м. до 3,4 м, а от у MRIYA дедвейт збільшився із 2,6 до 3,2. Доречі, для типу таких суден, це є явне перевантаження. Тож чекаємо заходу до порту танкера MRIYA, та дізнаємось, чи зацікавить СБУ України те, де українське судно у відкритому морі  взяло нафту. Такою ж схемою користувались і інші судна компанії ТОВ «Тефін», що були затримані, і судові справи по яким, до речі, залишились без руху. 


Валентина Самар, «Центр журналістських розслідувань» та Рустам Авдєєв, «Радіо «Куреш»