Українські політв'язні в Криму не знають, за що сидять

Після стількох місяців переговорів з російським Уповноваженим з прав людини Росії Тетяною Москальковою українському омбудсмену Валерії Лутковській вдалося потрапити до політв'язнів, що містяться в Криму, зокрема, до Ахтема Чийгоза, Алі Асанова і Мустафи Дегерменджі.
Про деталі відвідування і подальші плани Уповноваженого з прав людини України щодо українських в'язнів у Росії та Криму розповів представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайло Чаплига.
— Звичайно, є певні скарги і пропозиції з боку політв'язнів, але в цілому вони цілком нормально себе почувають. Наша зустріч з ними була зафіксована адвокатами, керівництвом Федеральної служби виконання покарань Росії, працівниками прокуратури і російським омбудсменом. На особливі умови утримання вони не скаржаться, вони скаржаться тільки на абсурдність звинувачень, які були висунуті проти них. Вони питали, що якщо це все абсурд, то за що вони сидять у місцях несвободи вже більше двох років. Ми очікували, що не побачимо якихось побитих людей або ще щось, — зазначив Михайло Чаплига.
Він також додав, що, у першу чергу, потрібно говорити про те, що Україна не забуває про своїх громадян. І вона готова не тільки вести певну статистику і говорити про це в світі, але і домагатися особистих зустрічей із своїми громадянами і спілкуватися з тими, хто зараз перебуває під слідством.
Подібні зустрічі українського омбудсмена — це знак російським держслужбам, що Україна не забула про українських політв'язнів. І вона весь час стежить за тим, як ставляться до ув'язнених, і як виконується їх право на особистий захист.
— З іншого боку, Москалькова відвідала в місті Миколаєві українських в'язнів, яких вона вважає своїми, і переконалася, що там належні умови утримання. Зокрема, вона відвідала двох громадян України, які звинувачуються в дезертирстві і вважають, що це політичне переслідування. І вони мають на це право, — сказав представник Уповноваженого ВРУ з прав людини Михайло Чаплига.
До того ж, він зазначив, що навіть за кілька годин до під'їзду до Сімферополя вони не були впевнені в тому, як там все буде. Так як дуже багато залежало від рішень судових інстанцій РФ, оскільки там зовсім інше законодавство. Тому зустріч з особами, які перебувають під слідством, відбувається виключно з дозволу суду. А це не входить до компетенції Уповноваженого з прав людини РФ Тетяни Москалькової, і вона могла тільки наполягати на тому, щоб українська сторона мала можливість зустрітися з українськими в'язнями.
— Але, тим не менше, хочу віддати належне, що російський омбудсмен зробила це. І вона змогла своїми проханнями і заявами організувати подібну зустріч. Спочатку про цю зустріч навіть не знали адвокати. Це був такий позитивний і мотивуючий крок. Одна справа — на словах говорити, що ми стежимо і підтримуємо політв'язнів у Росії, а інша справа, коли ми особисто там побували. Українці, що знаходяться в СІЗО, могли висловити свою позицію та своє ставлення до судового процесу і до процесів, які відбуваються зараз на півострові. І це добре, що про це почули і Уповноважені обох країн, і відповідні служби РФ, — зазначив Михайло Чаплига.
Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини додав, що вони дійсно ведуть переговори щодо відвідування Романа Сущенка, Євгена Панова, Станіслава Клиха та інших. І їм російський омбудсмен обіцяла по максимуму в цьому допомогти.
Але, не дивлячись на безліч перешкод, український омбудсмен все ж досяг деяких результатів у переговорах щодо відвідування українських політв'язнів.
— Це взаємний успіх, не скажу, що Російська Федерація повністю довіряла нашим словам про зустріч із двома нашими громадянами, які перебувають під слідством, яких вони вважають своїми. І коли омбудсмен зустрілася з ними, то змогла переконатися, що це можливо. Хоча ми перші відвідали Сімферополь і тільки потім вони поїхали до Миколаєва. І це перший встановлений місток певної довіри між двома інститутами. Це відкриває нові можливості, коли ми зможемо сприяти російському омбудсмену відвідувати у нас ув'язнених, і ми сподіваємося, що ми будемо мати таку ж можливість відвідувати наших громадян, які перебувають у неволі в РФ, — розповів Микола Чаплига.
Він також повідомив, що Мустафа Дегерменджі розповідав Лутковської про проблеми зі спиною. Під час зустрічі з політв'язнями піднімалися різні питання, починаючи від питань громадянства і закінчуючи медичними аспектами.
— Єдине, що можу сказати, що на всі ці питання, які були підняті, були отримані позитивні відповіді з боку представників РФ. І вони готові вжити необхідних заходів щодо позитивного реагування на всі побажання, які були висловлені українськими в'язнями, так як все це передбачено російським законодавством. Ув'язнені просили про організацію цього процесу, адже деякі з них просили про незалежне обстеження, а хтось просив про медичне лікування, — заявив представник Уповноваженого ВРУ з прав людини.
Михайло Чаплига наостанок розповів, що вони домовляються про відвідини українських в'язнів у справі «Хізб ут-Тахрір», але ті перебувають під слідством і багато що залежить від судової інстанції РФ. Але російський омбудсмен Тетяна Москалькова зробить все, що в її силах, щоб Валерія Лутковська могла поспілкуватися з ними.
У першому представленому російському омбудсмену Тетяні Москальковій переліку було вказано 42 особи, яких повинна була відвідати українська сторона, але зараз кількість осіб зменшилась, так як частина з них на волі, а частина має російське громадянство.
Михайло Чаплига сподівається, що в наступному році вони зможуть відвідати всіх українських політв'язнів у Росії та Криму. Тим паче, що на спілкування з кожною особою виділяється не менше 30 хвилин, тому вони будуть робити це поступово, відвідуючи по 5-6 чоловік у день. Ну і, звичайно, спробують потрапити до Воркути, де відбуває покарання український режисер Олег Сенцов.
ФОТО: інтернет