Україна подала позов до РФ за Крим і Донбас у Міжнародний суд ООН

Позов — за дискримінацію українців і кримських татар, а також за вчинення актів тероризму на Донбасі. Рішення Міжнародного суду ООН є обов’язковими для сторін і Росія визнає його юрисдикцію.
Україна вперше в своїй історії подає позов до Міжнародного суду ООН у Гаазі. Цей позов подається з метою притягнути до відповідальності Російську Федерацію — за фінансування тероризму та расову дискримінацію під час агресії в Україні. Позов подається за вчинення Росією дискримінації українців і кримських татар у Криму і вчинення терористичних актів на Донбасі, роз’яснила у розмові з кореспондентом QHA речник Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца.
— Це надзвичайно важливий для нас позов — вперше Україна подає позов до такої шанованої поважної інституції, як Міжнародний суд ООН, рішення якої є обов’язковими для сторін. Сьогодні наш посол у Нідерландах має орієнтовно о 17:30 за українським часом подати цей позов до секретаріату міжнародного суду.
За словами Мар’яни Беци, позов буде подано в рамках двох конвенцій — Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Поданню цього позову передувала «титанічна і комплексна робота», яка велася щоденно нашими дипломатами і юридичними радниками зі збирання доказової бази.
— Ми вичерпали всі досудові стадії, тому ми можемо, прорахувавши все, спокійно подавати до Міжнародного суду ООН, юрисдикція якого визнається Російською Федерацією. Міжнародний суд ООН — це фактично головний судовий орган світу, оскільки це інституція ООН і він розглядає винятково позови між державами.
Речниця МЗС роз’яснила, що про Крим у позові йдеться в контексті дискримінації етнічних українців та кримських татар, тобто в контексті тих незаконних діянь, які здійснює російська влада в окупованому Криму. Про Донбас йдеться у контексті терористичних актів, зокрема що стосується і малайзійського літака МН17, і обстрілу автобуса біля Волновахи, і обстрілу житлових кварталів Маріуполя і Краматорська, і вибухів під час мирної ходи у Харкові, і інших проявів тероризму.
Мар'яна Беца зробила акцент на тому, що першим кроком буде встановлення юридичної відповідальності Росії за порушення важливих міжнародних договорів.
Щодо компенсацій, то сума компенсацій визначатиметься в належний час, пізніше в ході провадження. Пані Беца назвала «грандіозними» масштаби шкоди, яку заподіяла Росія Україні.
— На даний момент ми можемо сказати, що оскільки масштаби порушень з боку Росії грандіозні, то сума завданої шкоди, звичайно, буде значною. Однак окрім компенсації є також і інші форми відшкодування збитків, такі як реституція і сатисфакція. Права людини, які порушує Росія, мають бути відновлені, підтримка терористам, яку надає Росія, має бути припинена і належно розслідувана.
Зазначимо, що останніми місяцями питання Криму активно лунає на різних міжнародних майданчиках. Згадуючи прийняття у грудні минулого року Генасамблеєю ООН «кримської» Резолюції і говорячи про подачу нинішнього позову, Мар’яна Беца зауважила, що це «один механізм, одна правова стратегія щодо повернення Криму і щодо безпосередньо понесення Росією відповідальності».
Як повідомлялося раніше, Президент Петро Порошенко доручив Міністерству закордонних справ сьогодні передати позов до Міжнародного суду ООН у Гаазі щодо порушення Росією Конвенції ООН щодо протидії фінансування тероризму та Конвенції щодо ліквідації усіх форм расової дискримінації. «Три роки Російська Федерація брутально порушує міжнародне право, три роки здійснює незаконну анексію Криму, незаконну окупацію Сходу нашої країни на території Донецької та Луганської областей, реалізує політику знищення і дискримінації в Криму», — зазначив Президент під час зустрічі з Уповноваженим Президента у справах кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим, заступником Міністра закордонних справ Оленою Зеркаль, заступниками Глави АПУ Костянтином Єлісєєвим та Олексієм Філатовим.
— Сьогодні увесь комплекс робіт з досудового процесу завершено. Сьогодні Україна повністю готова передати до Міжнародного суду ООН у Гаазі необхідні документи для притягнення до відповідальності Російської Федерації за цими двома Конвенціями, —зазначив Президент.