У Херсоні збирають підписи проти варварської "реставрації" Ханського палацу у Бахчисараї
Сьогодні у Херсоні 5 квітня в приміщенні Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гончара відбулася акція на підтримку звернення в ЮНЕСКО, через загрозу знищення Ханського палацу-музею в Бахчисараї. Організатором акції виступила благодійна організація «Куреш». На захід завітали небайдужі херсонці, аби своїм підписом підтримати акцію, яка розпочалась на усій території України, включаючи окупований Крим. Учасники заходу дізнались більше про історію цього палацу та вже не першу спробу його знищення:
Ханський палац являє собою культурну спадщину корінного народу Криму – кримських татар, він був резиденцією кримських ханів ще із середини XVI століття. Палац входить до складу Бахчисарайського історико-культурного заповідника, як єдиний зразок палацової архітектури кримських татар, що зберігся до наших днів. На сьогоднішній день ситуація з Ханським палацом вкрай критична, оскільки окупаційний уряд Криму розпочав роботи по "реставрації". Однак будівельники працюють без участі професійних архітекторів та науковців, елементи палацу варварським способом демонтуються та вивозяться. Проект будівельних робіт підготувала фірма "Кірамет" з Сімферополя, генеральний підрядник - московська Atta-group. Обидві фірми не мають досвіду в сфері реставрації. Вже знищені унікальні елементи даху, а старовинні дерев’яні архітектурні елементи залиті бетоном. За даними Українського національного науково-дослідного реставраційного центру, потрібно було замінити лише чотири балки, а замінили 100%. Це вже непоправно. Ми більше ніколи не побачимо Ханський палац таким, яким поки ще його мали змогу спостерігати. Дах Ханського палацу вкривала унікальна стародавня черепиця-«татарка», так її називали з давніх часів, оскільки технологія виготовлення належала виключно кримським татарам. Черепиця настільки міцна, що зберіглася до наших днів. Однак її демонтували, частина була пошкоджена, через непрофесійний підхід до справи, частина, за словами очевидців вивозиться у невідомому напрямку. Розписи на стінах пошкоджені, частина штукатурки обсипалася. Палацу загрожує втрата автентичності. Робітники вже розпиляли на дрова старі балки, залили частину старовинних дерев’яних конструкцій бетоном. Саме на цьому наголосили організатори заходу:
Задача громадськості не допустити подальшого «реставрування» цього палацу окупаційною владою, та долучити до реставрації професіоналів, а це можливо лише за втручання у ситуацію ЮНЕСКО.