У Криму планують змінити русла річок

У пошуках дешевшої альтернативи Північно-Кримському каналу гідрологи півострова пропонують осушити русла річок, пустивши їх воду по трубах в степ - щоб прісна вода не стікала в море, повідомляють "Примечания". Що при цьому стане з родючими долинами Бельбека, Качи і Салгира - гідрологи не уточнюють.
Проект щодо водозабезпечення окупованого півострова розробляють вчені Кримського "федерального" університету ім. В.І. Вернадського спільно з фахівцями севастопольської компанії "Енергостальпроект".
Річка Чорна
Одна з пропозицій науковців - відбирати воду поверхневого стоку великих річок північного макросхилу: Чорної, Бельбека, Качи, Альми, Західного Булганака і Салгира. Ці річки скидають протягом року близько 290 мільйонів кубометрів прісної води в Чорне море. При цьому дефіцит води з водогосподарського балансу на півострові - 200 мільйонів кубометрів.
"Ми пропонуємо воду цих річок перед скиданням в море перехопити і направити в Міжгорне водоймище, яке раніше наповнювалося за рахунок дніпровської води. Потім, за існуючим Сакському каналу, передати її в основну гілку Північно-Кримського каналу і підживити Західний і Східний Крим, забезпечити водою міста Армянськ, Джанкой, Феодосію і Керч ", - пропонує директор севастопольської компанії інженер Віталій Кульченко.
Річка Бельбек
Однак, як кажуть вчені, при використанні СКК під час його роботи відбувалися великі втрати води - до 700 мільйонів кубометрів на рік. Але в той час обсягів доводяться до споживачів ресурсу було більш, ніж достатньо. "А коли мова йде про транспортування всього 200 мільйонів кубометрів, то втрати - неприпустимі. Тому по Північно-Кримському каналу - а це готова магістральна гілка - потрібно прокласти водоводи і використовувати існуючі - провести їх ревізію", - вважають експерти. Всього, судячи з проекту, для реалізації цієї мети знадобиться укласти близько 200 кілометрів труб.
Однак, як зазначив один з авторів проекту, проректор КФУ, депутат Держради РК Сергій Додонов, для подальшого опрацювання запропонованих технологій необхідно актуалізувати дані за обсягом стоку і розвіданими запасами води - сьогодні фахівці оперують відомостями, отриманими ще в 1980-х роках.
Річка Салгир
"Реверс поверхневого стоку річок Чорної і Бельбек - це досить масштабний проект, і його необхідно вивчати. Складність полягає в тому, що ми повинні забрати воду після водосховищ, які вже живлять місто Севастополь, і потім направити її в водовід, - розповів Додонов. - при цьому в маловодні роки весь стік по всьому Криму, яка не вловлюється - близько 200 мільйонів кубометрів. "Спіймати" їх все ми не зможемо - ну, нехай ми 100 мільйонів "зберемо" - якою буде ціна цього кубометра? Так що необхідно прораховувати капіталовкладення і т рудозатрати, і їх ефективність ".
Нагадаємо, у липні 2018 року радіо "Куреш" повідомляло про те, що найдовша річка Криму почала пересихати. Як повідомлялось, у вересні минулого року, Прокуратура Автономної Республіки Крим повідомила, що у Каланчацькому районі Херсонської області зафіксувала разом з Департаментом контррозвідки СБУ незаконний відбір води із свердловин, яка подавалась на завод ТОВ «Титанові інвестиції (Кримський Титан), що знаходиться на окупованій території Криму.