Крим під Російською окупацією 3938 день
Вся Україна у вогні 1013 день
  У Києві відбувся Четвертий саміт Кримської платформи

У Києві відбувся Четвертий саміт Кримської платформи

12.09.2024 22:36

11 вересня у Києві відбувся Четвертий саміт Кримської платформи. Цього року саміт зібрав понад 60 представників різних країн і міжнародних організацій, щоб обговорити проблеми в окупованому Криму та прискорити деокупацію півострова. До організації Саміту активно долучилися Офіс Президента України, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, МЗС України та інші партнери.

Важливо, що цього року географія участі країн і міжнародних організацій розширилася. Вперше в урядовому форматі Кримської платформи взяли участь Аргентина, Організація чорноморського економічного співробітництва та Міжнародний альянс за свободу віросповідання та віросповідання.

У саміті взяли участь президент Литви, прем'єр-міністри Латвії та Хорватії, голови парламентів Молдови та Чехії, держсекретар закордонних справ Великої Британії, держсекретар США , керівники Організації Чорноморського економічного співробітництва та інші учасники. Чимало іноземних урядовців долучилися до обговорення онлайн та через відео.

“Завдяки Кримській платформі, за допомогою дипломатичних зусиль, за допомогою проти нашого народу, наші воїни абсолютно чітко примушують Росію до реальності, а саме – до міжнародного права, до сили світової солідарності, а також до необхідності відновити для України повну справедливість і зрештою – надійний мир для в усій нашій землі, для всіх наших людей”, – наголосив у своєму виступі на Саміті Президент України Володимир Зеленський.

 

Учасники наголосили на непохитній підтримці України та її зусиль щодо звільнення всіх територій. Саміт проходив у рамках тематичних блоків, пов’язаних з деокупацією та реінтеграцією Кримського півострова в контексті обов’язкового елементу імплементації Української формули миру, успіхів Сил безпеки і оборони України в Чорне море. Також було приділено увагу 80-м роковинам депортації-геноциду кримськотатарського народу, ситуації з правами людини в окупованому Криму та важливості звільнення мирних заручників як одного з пріоритетів Президента України та імплементації Формули миру.

За підсумками Саміту учасники ухвалили Спільну заяву , в якій, серед іншого, наголосили на непохитній відданості справі відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, включно з деокупацією Криму, шляхом подальшого надання Україні всебічної політичної, фінансової та військової допомоги у протистоянні Російської агресії.

 

Варто відзначити, що в рамках Четвертого саміту Кримської платформи відбулися окремі події, зокрема відкриття в Києві Меморіалу пам’яті жертв геноциду кримськотарського народу. У церемонії відкриття взяли участь Президент України Володимир Зеленський та Першої леді Олена Зеленська. Разом із ними пам’ять кримських татар ушанували Президент Литви Гітанас Наусєда, Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович, Прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліня, голова Сенату парламенту Чехії Мілош Вистрчіл, Голова парламенту Молдови Ігор Гросу, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, Постійна Представниця Таміла Ташева, лідер кримськотарського народу Мустафа Джемілєв, урядовці, посли, військові, представники кримськотарського народу та громадськості.

 

У межах Четвертого саміту Кримської платформи Президент Литви Гітанас Наусєда вручив Першої леді України Олені Зеленській Великий хрест ордена Вітовта Великого. Вона удостоєна цієї нагороди за разом з усім українським народом у боротьбі за свободу, суверенітет і територіальну цілісність України, а також за заслуги у розвитку міждержавних відносин між Литвою та Україною.

 

Учасники Саміту також відвідали виставку “скіфського золота”, перевезеного наприкінці 2023 року з Амстердама, де воно зберігалося після окупації Криму Росією.

 

Крім цієї частини Четвертого саміту Кримської платформи став сайд-івент, під час якого відбулася панельна дискусія “Крим та Формула світу. Гуманітарний аспект”. Організаторами виступило Представництво та Експертна мережа Кримської платформи в партнерстві з Кримською правозахисною групою та Центром прав людини ZMINA.

 

Нагадаємо, Кримська платформа – це міжнародний консультативно-координаційний механізм, метою якого є деокупація Кримського півострова. Діяльність міжнародної платформи, зокрема Офісу Кримської платформи, спрямована на підвищення ефективності глобальної реакції на окупацію Криму, посилення міжнародного тиску на Кремль, запобігання подальшим порушенням прав людини та захист жертв аварії. окупаційний режим. Кримська платформа нагадує та стверджує, що саме з окупації Криму почалося російське вторгнення в Україну 10 років тому, і лише з деокупацією та реінтеграцією Криму війну можна закінчити.