Крим під Російською окупацією 3775 день
Вся Україна у вогні 850 день
  Тохтар Афузов – один з перших професійних кримськотатарських художників

Тохтар Афузов – один з перших професійних кримськотатарських художників

16.01.2024 10:50

Художник, який став класиком не лише кримськотатарського, а й кримського мистецтва міжвоєнного періоду. Почавши самодіяльним художником, за кілька років Афузов уже був затверджений у статусі кандидата у члени Спілки художників Криму.

Тохтар Ізмайлович Афузов народився 16 січня 1901 року в с. Алупка Ялтинського повіту Таврійської губернії.

С 1922 по 1924 гг. він служить у Харкові рядовим-стрільцем 69-го полку 23-ї Харківської дивізії. Потім повертається до Алупки і з 1925 по 1928 р.р. є членом Алупкінської ради, призначається уповноваженим з організації колгоспу. З 1935 Тохтар Афузов повністю присвячує себе живопису. Талановитий кримськотатарський художник отримав професійну майстерність в художній школі В. М. Мешкова, де навчався довгий період, та в подальшому в Московській державній художньо-промисловій академії імені С. Г. Строганова. Вже в цей період приймав участь у республіканських та всесоюзних виставках.

Напевно, дебютною для Афузова стала Третя Всекримська виставка самодіяльного мистецтва, що відкрилася в грудні 1936 року в Сімферополі. Виставка пропрацювала досить довго, припинивши роботу у липні 1937 року. Як повідомляла севастопольська газета "Маяк Комуни", журі відібрало 156 робіт для відправки на Всесоюзну виставку до Москви. Перша премія була присуджена саме Тохтару Афузову за дві його мальовничі роботи - "Вигляд Алупки" та "Щорс у бою". Далі була Перша Всесоюзна виставка самодіяльного образотворчого мистецтва в Москві, що відкрилася у вересні 1937 року. Цього ж року Афузов отримує стипендію Ради народних комісарів Кримської АРСР як талановитий самодіяльний художник. Через два роки художник бере участь у Весняній виставці кримських художників в Алупкінському палаці-музеї. Весь цей час Афузов поперемінно живе то в Москві, то повертається до рідної Алупки.

У травні 1940 року художник приїжджає до Алупки, намагається влаштуватися працювати у Ялтинське відділення товариства «Кримхудожник», готується до масштабної Виставці Спілки художників Криму, присвяченої 20-річчю визволення Криму від білогвардійців (1940 р.). Все це відбувається з великими труднощами.

Тим не менш, в Ялтинське відділення «Кримхудожника» Афузов все ж таки був прийнятий. Але головне – взяв участь у виставці до 20-річчя Радянізації Криму, представивши шість робіт. У каталозі виставки було репродуковано одну роботу – «Алупка, колгоспна слобідка».

Улюблені жанри  художника – пейзажі та натюрморти. Одною з особливостей його робіт, по оцінкам мистецтвознавців, є поєднання натюрморту та пейзажу, що яскраво відображено в картині «Вишні» (1940 р.). Більшість його робіт присвячена рідному морю та південному берегу. По яскравих, в той же час, теплих картинах митця можна відчути любов до рідного краю.

Художник був популярним в Криму. Його роботи прикрашали стіни південнобережних Кримських санаторіїв, а також одночасно шість його творів були придбані Гурзуфським художнім музеєм.

За період 1930-1940 років він намалював такі картини, як «Будинок в світлу ніч» (1937), «Вишні. Натюрморт» (1940), «Морський пейзаж» (1940) та інші картини, які на даний момент зберігаються в Акʼмеджитському художньому музеї та в Кримському республіканському краєзнавчому музеї

Нажаль, життя Тохтара Афузова обірвалося трагічно. За одними даними він загинув на фронті в 1941 році, за іншим джерелом, з історії кримського мистецтва – листування Яна Бірзгала та Олександра Полканова з 1957 по 1967 роки, зазначається, що під час Другої світової війни митець залишався в окупованій Алупці і за зв'язок із партизанами разом із дружиною та батьком був розстріляний в 1942 р.

 

Підготовлено Лейля Джаксім за матеріалами джерел:

Черкезова, Ельміра (2009). Изобразительное искусство крымских татар: первые профессионалы (російською). Сімферополь. с. 124–125. Інтернет-ресурс «CrimeanTatars»Тохтар Афузов - уникальных художник довоенного времени. Лекция Эльмиры Черкезовой - Доступ: https://www.youtube.com/watch?v=HUFQBAfPavk, Художня виставка, присвячена ХХ-річчю визволення Криму від білогвардійців. 1920–1940. Живопис. графіка. Скульптура: каталог/вступ. ст. А.І. Полканів; Оргкомітет Спілки радянських художників Кримської АРСР; Товариство «Кримхудожник». Сімферополь: Кримдержвидав, 1941. 34 с. + 25 с.з ілюстр.

 

Інформація підготовлена для друкованого видання - Календар пам'ятних дат кримськотатарського народу за підтримки Європейського Фонду за демократію.