Крим під Російською окупацією 4078 день
Вся Україна у вогні 1153 день
  Світовий Конґрес кримських татар визначив майбутнє Криму

Світовий Конґрес кримських татар визначив майбутнє Криму

13.04.2016 13:51

ВІЛЬНЮС () -
З 11 по 13 квітня 2016 року в столиці Литви Вільнюсі відбулося засідання виконавчого комітету Світового Конґресу кримських татар.

Інформагентство QHA підготувало короткий хронологічний огляд форуму, зупинившись на ключових питаннях, які обговорювали учасники засідання, експерти, дипломатичні представники і єврочиновники.

У перший день засідання виконкому ВККТ в представницькому форумі взяли участь члени виконкому Всесвітнього Конгресу кримських татар з Туреччини, Румунії, Канади, України і тимчасово окупованого Криму. Приїхали лідер кримськотатарського народу, народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв разом з главою ВККТ, головою Меджлісу кримськотатарського народу, народним депутатом України Рефатом Чубаровим. Також зустріч відвідав екс-президент Білорусі Станіслав Шушкевич.

11 квітня в рамках засідання відбулася конференція «Масові порушення прав людини в окупованому Криму».

Зі вступним словом до присутніх звернулася Голова парламенту Литви Лорета Граужінене, яка підкреслила, що на окупованій території Криму відзначаються масові порушення прав людини.

У своїй промові на кримськотатарській мові Мустафа Джемілєв подякував литовському Сейму за підтримку кримських татар.

Американський сенатор Джон Маккейн, виступаючи в рамках засідання виконкому ВККТ, порівняв анексію Криму з окупацією прибалтійських країн і запевнив, що США ніколи не погодяться з окупацією півострова і будуть робити все можливе, щоб підтримати кримських татар і допомогти в їх боротьбі.

З доповідями про правопорушення в Криму виступили громадянська активістка, координатор Кримської польовий місії з прав людини Олександра Криленкова з Санкт-Петербурга, один із засновників Інституту сучасного права і суспільства Іванна Біліч, організатор громадської ініціативи «Майдан закордонний справ» Богдан Яременко, посли Литви в Україні і України в Литві.

Окремою темою виступів стала проблема заборони ЗМІ на анексованому півострові. Зокрема, йшлося про тенденції скорочення окупаційною владою незалежних засобів масової інформації, число яких за два роки зменшилося на 88%. За словами виступаючих, в інформаційному полі Криму залишилися тільки провладні ресурси. Заборони влади півострова торкнулися можливості поширення інформації рідною мовою (кримськотатарською та українською).

Під час проведення конференції «Масові порушення прав людини в окупованому Криму» сайт Сейму Литви був атакований. Заступник голови комітету Сейму Литовської Республіки з міжнародних питань Емануеліс Зінгеріс поінформував учасників, що це сталося вперше за багато років. Мовлення було переведено на You-tube канал. Спецслужби Латвії вважають, що атака була здійснена з-за кордону.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у Вільнюсі заявив, що питання відкриття представництв Меджлісу в Брюсселі і Вашингтоні знаходиться на етапі розгляду. Він пообіцяв, що з початком нового політичного сезону у Меджліса з'явиться хоча б один представник в Брюсселі, і зазначив, що планує підключати до роботи волонтерів.

Також Рефат Чубаров наголосив, що, проводячи ВККТ на своїй території, Литва посилає сигнал країнам ЄС щодо необхідності об'єднати зусилля в захисті прав кримських татар в окупованому РФ Криму.

Заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров під час засідання виконавчого комітету ВККТ в Вільнюсі висловив переконання, що українська влада сьогодні має на всіх міжнародних майданчиках піднімати питання про окуповані території Донбасу та Криму. Він зазначив, що майже щодня жителі окупованого півострова стикаються зі штрафами, арештами, обшуками, проти них порушуються кримінальні справи.

Організатор громадської ініціативи «Майдан закордонний справ» Богдан Яременко, виступаючи з трибуни литовського Сейму, наголосив на необхідності закріплення в Конституції України положення про те, що Крим повинен бути повернутий як кримськотатарська автономія. На його думку, це найкраща форма здійснення управління на півострові, яка повинна бути підтримана в Україні.

12 квітня засідання виконавчого комітету ВККТ продовжилося в колишній будівлі Муфтіяту в Вільнюсі. Були обговорені питання проведення пам'ятних заходів 18 травня, стан справ в Криму, а також підсумкова декларація виконавчого комітету ВККТ.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що в Генічеському районі Херсонської області України вже виділено дві ділянки в Щасливцеве та Партизанах для побудови об'єктів соцкультпобуту для кримських татар. Два об'єкти будівництва стануть предметом турботи представників кримськотатарської діаспори в Анкарі. Місцева влада вже підтримала починання турецької діаспори з будівництва Джамі і будівлі, в якій розмістять класи для навчання дітей рідної мови та основ мусульманської культури.

Також були заслухані звіти щодо ситуації з освітою в Криму, за позовом про заборону Меджлісу і підготовці до 18 травня, який в 72-й раз буде відзначений як День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу.

Голова Сейму Литви Лорета Граужінене під час зустрічі з членами виконкому ВККТ в Вільнюсі засудила грубе порушення прав людини в Криму і дії, які обмежують діяльність Меджлісу кримськотатарського народу. Чиновниця висловила надію, що наступне засідання Всесвітнього Конгресу кримських татар пройде в Криму.

Під час бесіди з главою Сейму Литви голова Меджлісу Рефат Чубаров подякував за те, що представників кримськотатарської спільноти прийняли в Литві на високому рівні, а засідання ВККТ пройшло в будівлі литовського Сейму. У свою чергу Лорета Граужінене подякувала за змістовну бесіду і запевнила, що Литва завжди буде підтримувати позицію кримських татар.

Під час зустрічі Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва і голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова з Президентом Литви Далею Грібаускайте вона підтвердила, що Литва рішуче засуджує незаконну окупацію і анексію Криму. На її думку, санкції проти Росії не можуть бути скасовані, поки не будуть повністю виконані Мінські угоди і триватиме протиправна окупація Криму.

Ідентичну позицію щодо санкцій проти РФ під час зустрічі з представниками ВККТ озвучив глава литовського уряду Альгірдас Буткявічюс. Він, зокрема, підкреслив, що Литва ніколи не визнає окупації Криму РФ і робитиме все можливе, щоб кримське питання залишався на порядку денному Європейського Союзу.

В рамках засідання виконкому ВККТ в Вільнюсі в університеті імені Миколаса Ромеріса пройшла урочиста церемонія, на якій лідера кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва нагородили ступенем Почесного доктора.

Після закінчення засідання виконавчого комітету ВККТ була прийнята підсумкова декларація. У ній зазначено, що майбутнє Криму і рішення його подальшої долі належить виключно кримським татарам. Учасники запевнили світове співтовариство в готовності до відкритого діалогу на міжнародному рівні і закликали світ докладати більше зусиль для деокупації Криму.

У декларації підкреслено, що ЄС, Європарламент і всі національні парламенти повинні визнати кримських татар корінним народом Криму, а Меджліс - органом самоврядування кримськотатарського народу. Також визначено необхідність визнання Європарламентом, всіма національними парламентами і установами депортації кримськотатарського народу 18 травня 1944 року геноцидом.

Учасники ВККТ закликали вдосконалити правове поле України та внести зміни до розділів Конституції України, що стосуються АР Крим, грунтуючись на правах і волі кримськотатарського народу, а також автономії, яка базується на географічній, адміністративній та національній державності кримських татар.

Крім того, на думку учасників ВККТ, Україна повинна прийняти закони для легального визнання Курултаю та обраного ним Меджлісу кримськотатарського народу органами самоврядування кримських татар.

Нагадаємо, Всесвітній Конгрес кримських татар — структура, що об'єднала кримських татар, які проживають на історичній батьківщині, в Криму, і в діаспорі в різних країнах світу (Туреччина, Румунія, Польща, США, Канада, Литва, країни Західної Європи та Середньої Азії).

Перше засідання Всесвітнього Конгресу кримських татар пройшло 9 травня 2009 року уСімефрополі/Акмесджиті, в ньому взяли участь 420 делегатів з 13 країн. Головою зборів було обрано Рефат Чубаров.

Друге засідання, на якому були присутні члени 180 громадських організацій кримських татар з 12 країн, уповноважені представники урядових кіл, громадських організацій і ЗМІ, відбулося 1-2 серпня 2015 року в Анкарі. На ньому було прийнято рішення про створення Міжнародної громадської організації «Всесвітній Конгрес кримських татар» з метою сприяння на міжнародній арені національним органам самоврядування кримськотатарського народу. Головою ВККТ був знову обраний Рефат Чубаров. Також були переобрані члени виконавчого комітету Конгресу, в який увійшов 21 представник, і члени Ревізійної комісії.

Три засідання виконавчого комітету пройшли в Румунії та Україні (в Києві та селищі Чонгар Херсонської області), четверте засідання проходить з 11 по 13 квітня 2016 року в місті Вільнюс (Литва).