Крим під Російською окупацією 4062 день
Вся Україна у вогні 1137 день
  Сьогодні в Україні відзначають день кримськотатарської журналістики

Сьогодні в Україні відзначають день кримськотатарської журналістики

10.04.2019 14:08

   Сьогодні, 10 квітня, відзначається день кримськотатарської журналістики, це професійне свято було засновано у 2011 році. Свято було встановлено на честь першого випуску кримськотатарської газети «Терджиман».

  Газета «Терджиман» ( «Перекладач» - в перекладі з кримскотатарської) була випущена 10 квітня (22-го за новим стилем) 1883 року кримськотатарським журналістом, просвітителем і меценатом Ісмаїлом Гаспринським. Газета складалася з чотирьох сторінок, половина з яких була російською мовою, а інша кримськотатарською. При цьому обидва розділи дублювали зміст один одного.

 Ісмаїл Гаспринський, звертаючись до перших читачів своєї газети, писав наступне:

«Приступаючи до справи в ім'я Аллаха, беремося за перо, щоб служити правді і освіті. Наскільки «Перекладач» відповідатиме своїй меті, тому суд попереду і суддею бути не нам».

  Газета «Терджиман» виконувала свою роль, повідомляючи своїм читачам про різноманітні події, що відбуваються в Криму і світі, пропагуючи на своїх сторінках ідеї просвітництва і нових методів освіти.

  Важкий удар газета пережила у 1885 році, коли в Бахчисараї згоріла створена Гаспринським друкарня. У цей важкий період редакція закликала своїх читачів «не залишати« Перекладач» без участі і сприяти поширенню його в районі свого проживання, маючи на увазі, що газета може рости за формою і змістом, лише при співчутті і підтримці суспільства». Газета в кінцевому підсумку вистояла, і Гаспринський відбудував свою друкарню заново.

 

  Тираж газети був спочатку невеликий. З плином часу кількість передплатників газети росла, а сама вона з щотижневої перетворилася в щоденну. На піку популярності, тираж «Терджимана» досяг 16 тисяч екземплярів. Для того часу це були великі цифри. «Терджиман» поширювався також в Туреччині, при цьому Гаспринський видавав номери з дещо іншим змістом, пристосованим під турецькі реалії.

  Після смерті Гаспринського в 1914 році «Терджиман» у спадок перейшов до його сина Рефата. При цьому, згідно із заповітом Гаспринського, редактором став Асан Сабрі Айвазов. Новому редактору вдавалося підтримувати газету на колишньому рівні аж до 1917 року. Але революційні події багато чого змінили. У лютому 1918 року видання «Терджимана» припинилося. Газета була заборонена большовиками, таким чином, «Терджиман» проіснував неповних 35 років.

  З окупацією Криму у 2014 році незалежна кримськотатарська журналістика на території Криму не здатна вільно існувати і розвиватися, окупаційна влада перешкоджає журналістській діяльності кримських татар, приймаючи свободу слова за «терористичну загрозу», таким чином розправляючись з верховенством правди на території Криму. Однак кримськотатарська журналістика за межами окупованої територій, сьогодні, має всі шанси і умови для свого розвитку дотримуючись принципів її засновника - Ісмаїла Гаспринського.

радіо "Куреш"