Крим під Російською окупацією 3861 день
Вся Україна у вогні 936 день
  Ситуація на тимчасово окупованій території АР Крим, станом на 2 вересня 2024 року.

Ситуація на тимчасово окупованій території АР Крим, станом на 2 вересня 2024 року.

02.09.2024 20:42

 

 

 

Ситуація на тимчасово окупованій території АР Крим, станом на 2 вересня 2024 року.

▶ 29 серпня в окупованій Євпаторії росіяни зруйнували Хрестовоздвиженський храм Православної церкви України — останній православний храм української церкви в Криму.

 

▶ Вранці 29 серпня в Бахчисараї силовики окупаційної адміністрації увірвалися до будинку матері політв'язня Сейрана Салієва, ветеранки кримськотатарського національного руху — Зодії Салієвої, і забрали її в невідомому напрямку. У кримської татарки вилучили телефон і вивезли до будівлі "управління ФСБ" в Сімферополі, де протримали до середини дня, взявши підписку про нерозголошення.

 

Злочини окупації:

 

▶ Станом на 2 вересня окупанти незаконно ув’язнили 219 осіб, з них 133 — кримські татари. Із загальної кількості 43 — арештовані (з них 28 кримські татари), 151 — ув’язнені (з них 97 кримських татар), 26 — без статусу (з них 6 кримські татари).

 

▶ Зафіксовано 943 випадків надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. “судів” на території тимчасово окупованого Криму. З них у 836 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 18 випадках розгляд матеріалів продовжується.

 

▶ У російському суді ростова-на-дону почався незаконний розгляд так званої справи “п'ятої Бахчисарайської групи кримських мусульман”: Сейдамета Мустафаєва, Ельдара Якубова, Абдулмеджита Сейтумерова, Руслана Асанова, Аметхана Умерова і Ремзі Німетулаєва.

 

▶  Окупаційний “суд” у Криму незаконно заочно засудив жителя Феодосії до 18 років ув'язнення за сфальсифікованими звинуваченнями у нібито "державній зраді". У лютому 2022 року мешканець Криму приєднався до Збройних Сил України, після чого брав участь у бойових діях проти російських військ.

 

▶ Окупаційний “суд” незаконно визнав засновника незалежної газети “Qirim” Сейрана Ібрагімова винним у зловживанні свободою інформації та призначив йому штраф у розмірі 250 тисяч рублів. 

 

▶  П'ятьом кримським татарам, незаконно звинуваченим за так званою “справою кримських мусульман” — Тофіку Абдулгазієву, Владлену Абдулкадирову, Іззету Абдуллаєву, Меджіту Абдурахманову і Білялу Аділову — “верховний суд” рф відмовив у задоволенні касаційної скарги на вирок першої інстанції та рішення апеляційного суду щодо тривалих термінів ув'язнення. Політв'язні продовжуватимуть відбувати незаконні терміни у російських в'язницях.

 

▶  У незаконно засудженого росією на 13 років позбавлення волі за так званою  “справою кримських мусульман” Руслана Нагаєва погіршується стан здоров’я, зокрема, хронічне захворювання політв’язня вже перейшло у запальну стадію. Він був вивезений в тюремну лікарню при в'язниці №1 міста верхньоуральська челябінської області росії. Раніше Нагаєв вже неодноразово заявляв, що йому необхідна допомога вузькопрофільного лікаря-спеціаліста, проте адміністрація в'язниці залишила його прохання поза увагою.

 

▶  У незаконно засудженого на 13 років ув'язнення кримськотатарського активіста Енвера Аметова погіршується стан здоров'я у в'язниці № 2 єльця липецької області рф. Енвер вперше зустрівся з родиною за п'ять із половиною років на тривалому побаченні. За словами його дружини, він втратив 15 кілограмів. У СІЗО новочеркаська, в Енвера посилилися напади болю в шлунку, крім того, у нього загострився гепатит, також загострилися проблеми із зубами та погіршився зір.

 

Насильницька мобілізація:

 

▶ Відбулися поховання щонайменше 904 солдатів російської армії. 719 із них, ймовірно, були громадянами України. Кількість поховань може бути більшою, оскільки значна частина відбувається без висвітлення.

 

▶ Підтверджено взяття в полон щонайменше 47 військовослужбовців рф з окупованого Криму, більшість з яких, ймовірно, є громадянами України.

 

Мілітаризація Кримського півострова:

 

▶ Активісти руху спротиву “АТЕШ” визначили, що російські війська продовжують переміщувати склади з боєприпасами, паливом та мобільними заправними станціями через часті удари Сил Оборони України. Для цього вони розпочали будівництво нової дороги біля селища Тимашівка. Окрім цього, учасники руху спротиву переміщення бензовозів на півострові, відстежили нові місця зберігання, розвідали військові об'єкти окупантів в Севастополі та в селі Привітне Ялтинського району.

 

▶ Фіксується, що окупаційна адміністрація Криму посилила перевірку населення після ударів Сил Оборони Україні по інфраструктурі. Окупанти збільшили кількість патрулів поблизу портів та військових об’єктів, зокрема, російські силовики здійснюють незаконні вибіркові перевірки місцевого населення, зокрема, окупантів цікавлять телефони й зміст інформації на них.

 

Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі:

 

▶ В окупованому Криму російська адміністрація незаконно надала дозвіл про видачу безоплатних земельних ділянок росіянам, які укладуть контракт зі збройними силами рф та братимуть участь у збройній агресії проти України, незалежно від їхнього місця реєстрації. Наприкінці липня стало відомо, що в Керченському районі окупованого Криму окупанти вже сформували тисячу земельних ділянок, які планують розподілити серед військовослужбовців рф, що брали участь у війні проти України.

 

▶ Окупанти в Криму продовжують незаконно захоплювати історичні об'єкти. Черговою стала історична будівля в центрі Сімферополя, розташована на проспекті Кірова, у якій раніше був розміщений Інститут мінеральних ресурсів. Окупаційна адміністрація продала будівлю слідчому комітету рф.

 

▶ Через проведення чергових незаконних виборів до т.з “парламенту Криму” та місцевих окупаційних “рад” окупаційна адміністрація запровадила у багатьох кримських школах дистанційне навчання.

 

▶ Російська окупаційна адміністрація Криму продовжує процес асиміляції місцевого населення та здійснює незаконну пропаганду серед молоді. З 1 вересня в розкладі занять в школах окупованому Криму з’являться два нові предмети: “Основи безпеки та захисту Батьківщини” з модулями “Праця” та “Основи військової підготовки”. Крім того, у рамках вводиться новий предмет “Родинознавство”.

 

▶  Через недбалість окупантів у Криму продовжується енергетична криза, до списку міст, де спостерігаються перебої з енергопостачанням, додалося місто Євпаторія.  За словами представника окупаційної “адміністрації”, без світла залишилися 5 474 жителів міста. Всього ж важка ситуація спостерігається у Сімферополі, Саках, Джанкої, а також у селах Вишневе, Біла Скеля, Яблучне, Миронівка, Смарагдове та інших населених пунктах, проте окупаційна адміністрація продовжує запевняти, що ситуація перебуває під контролем.

 

▶ Окупаційна адміністрація продовжує незаконне переміщення населення курської області рф до окупованого Криму, нібито в рамках їхньої “евакуації”, перекидаючи до півострова, зокрема, підрозділи збройних сил рф.

 

▶ У окупованому Криму продовжують зростати ціни на паливо на тлі його дефіциту. Дефіцит палива на півострові викликаний тим, що значна частина наявних запасів бензину і дизельного пального спрямовується на потреби російської армії. Через це для місцевого населення залишаються мінімальні запаси, що ще більше ускладнює ситуацію. У водіїв виникають труднощі з пошуком доступного палива, адже на багатьох АЗК бензину А-95 майже немає, або його пропонують за значно завищеною ціною, що відображає загальну кризу на паливному ринку в Криму.

 

Громадянський спротив:

 

▶ 31-річний мешканець Феодосії вигукував національне гасло "Слава Україні" та співав гімн України. Російські силовики затримали його, склали адміністративний протокол, а матеріали справи направили до "суду".

 

▶ 61-річна мешканка Армянська в соціальній мережі висловлювала підтримку діям Силам Оборони України. Російські силовики склали на неї протокол, а матеріали справи направлено до "суду".

 

▶ 60-річний мешканець Білогірську у соціальній мережі висловлювався на підтримку ЗСУ та проти дій окупаційних військ. Він був затриманий російськими силовиками, а матеріали справи направлено до "суду". Чоловіку загрожує штраф у розмірі від 30 до 50 тисяч рублів.

 

▶ Місцевий мешканець Євпаторії у соціальних мережах негативно висловлювався щодо окупаційного режиму, проти загарбницької війни росії та дій їй військ. Чоловік був затриманий російськими силовиками, йому незаконно був призначений штраф у розмірі 40 тисяч рублів та арешт на три доби.

 

▶ 37-річний мешканець Феодосії висловлювався проти російської окупації та дій окупаційної адміністрації. Він був затриманий російськими силовиками, а матеріали справи направлено до "суду." Проти чоловіка порушено кримінальну справу, йому загрожує до 5 років позбавлення волі.

 

▶ 56-річний мешканець села Рівне, Курманського району негативно висловлювався щодо президента рф. Чоловіка було затримано російськими силовиками, “суд” призначив йому 10 діб адміністративного арешту.

 

▶ Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищуючи російські пропагандистські матеріали, поширюючи патріотичну символіку в окупованих містах на півострові. Зокрема, активісти провели акцію у Херсонесі. Активісти також повідомляють про зростання невдоволення серед населення окупованого Криму діями російської влади. Місцеві жителі все частіше починають обговорювати їхні дії. Активісти зазначають, що це сталося через відчуття слабкості окупантів.

 

▶ Активісти "Кримських бойових чайок" продовжують розкривати особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму. Вони поширюють інформацію про їхні місця проживання, контакти та пересування, чим ускладнюють діяльність окупаційної адміністрації. Паралельно з цим, активісти попереджають цивільне населення про можливі російські провокації на півострові, закликаючи до обережності в умовах зростаючої нестабільності.

 

▶ Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує  наповнювати окуповані території патріотичними написами та стікерами, зокрема, у різних куточках Сімферополя та інших населених пунктів Криму. Активістки ведуть щоденники, в яких детально документують реалії життя під окупацією, розповідаючи історії про спротив, поневіряння та сміливість місцевих жителів.

 

 

Інформація підготовлена Представництвом Президента в АР Крим. https://ppu.gov.ua/