Крим під Російською окупацією 3938 день
Вся Україна у вогні 1013 день
  Шестьорка міжнародного кримінального світу.

Шестьорка міжнародного кримінального світу.

17.03.2023 21:26

17 Березня 2023 року, Міжнародний кримінальний суд оголосив про видачу ордерів на арешт президента РФ Володимира Путіна та уповноваженої з права дитини в РФ Марії Львової-Бєлової. Вони звинувачуються у військових злочинах, які стосуються примусового переміщення дітей із України.

Таким чином, діючий президент Росії, Володимир Путін став шостим главою держави, звинуваченим у рамках міжнародного кримінального розслідування

Першим в історії главою держави, який постав перед Міжнародним кримінальним судом, у 2011 році став президент Кот-д'Івуару Лоран Гбагбо. Йому висунуто звинувачення у злочинах проти людяності, скоєних у ході збройного конфлікту в країні у 2010-2011. Через 8 років, у 2019 році, Гбагбо було виправдано.

Майбутній президент Кенії Ухуру Кеніата звинувачувався Міжнародним кримінальним судом у скоєнні злочинів проти людяності під час політичної кризи в Кенії у 2007–2008 роках. Однак у грудні 2014 року ці звинувачення було знято через відсутність доказів.

Президент Судану Омар аль-Башир перебуває під вартою у своїй країні з 2019 року і чекає на видачу в Гаагу. Міжнародний кримінальний суд 12 липня 2010 року виданий ордер на арешт Омара аль-Башира, звинувативши його в організації та проведенні геноциду трьох етнічних груп у складі населення Дарфура.

Країни-учасниці Статуту Міжнародного кримінального суду мають обов'язок затримати будь-яку особу, щодо якої є ордер на арешт, виданий МКС. Однак, це далеко не автоматична процедура. Колишній президент Судану Омар аль-Башир, перебуваючи на посаді, відвідав кілька африканських держав-учасниць Статуту, але не був заарештований.

Попри невизнання юрисдикції МКС Росією достатньо, щоб її визнала Україна. За Статутом МКС несуть відповідальність громадяни держав-учасниць, де вони скоїли злочини, а й громадяни будь-яких держав, які вчинили передбачувані злочини біля держав, визнають компетенцію МУС.

 Першим засудженим главою держави став президент Ліберії Чарльз Тейлор. Його судив Спеціальний Суд із Сьєрра-Леоне. Він визнав його винним у пособництві та підбурюванні до військових злочинів та у співучасті у злочинах проти людяності. 30 травня 2012 року суд засудив Чарльза Тейлора до 50 років ув'язнення, визнавши його винним за всіма 11 пунктами звинувачення.

 Слободан Мілошевич, колишній президент Сербії, помер у в'язниці ООН у Гаазі, не дочекавшись вироку. Його судив попередник МКС - Трибунал з колишньої Югославії.