Роман Бочкала: Треба було блокувати Російські війська в Криму
"Як би саме мали діяти українські військові? Мова не мала йти про те, що вони мали йти просто і вогнем знищувати ворога і все що вони бачать перед собою. Я думаю до цього б не дійшло. Просто треба було блокувати комунікації, шляхи сполучення, бо будь-яке розгортання військового угрупування, воно потребує логістики, воно потребує часу і воно потребує відповідних шляхів. Давайте згадаємо як це відбувалося в Криму.
Перше. Жива сила супротивника, а саме Псковська дивізія і інші з’єднання, Курські десантники і інші російські військові. Вони тоді потрапляли до Криму, через аеродром у селищі гвардійське під Сімферополем. Там сідали один за одним ІЛ-76-ті, які прибували з Росії. Що заважало перекрити небо, просто зробити Крим безпілотною зоною? Якщо ми там не збиралися діяти авіацією, ми могли б просто закрити небо, що там ці літаки не сідали. Далі, ми могли заблокувати цей аеропорт. Ми могли просто елементарно викотити на литовище бензовози, що завгодно, щоб просто літаки не могли сідати. Це елементарні речі. Туди могли зайти з’єднання тих самих десантників і їм би там не довелося ні з ким воювати. Просто аеропорт був би заблокований і росіяни не могли б його використовувати. Так само можемо взяти Бельбек, та інші аеропорти та аеродроми які можна було заблокувати.
Друге. Як потрапляла важка техніка? Вона потрапляла через пороми, які розвантажувалися у місті Керч. Я дуже гарно пам’ятаю, як вже мабуть гарно розуміючи, що шансів вберегти контроль над Керчю не лишається, українські прикордонники полишили Керч і кораблями відійшли до Маріуполя. То в мене питання: чому покидаючи Керч не можна було підірвати ці причали? Чому їх не можна було підірвати в перший день? Причали, які можуть приймати такі пороми з технікою, він там взагалі один, як мені розповідали керченські морпіхи. То підірвіть його.
Третє. Як ця техніка потрапляла на півострів після порому? По залізничній колії, з Керчі вона одноколійка. Що її не можна було підірвати, знову ж таки, щоб просто ніхто не рухався нею? Можна було!
Четверте. Що таке Кримські гори? Це перевали. Скільки тих перевалів, їх кілька де може пройти військова техніка. Їх можна було заблокувати.
Таким чином, ми би виграли час. А саме час ми в той момент потребували. По-перше, ми не мали легітимної влади, як такої. Друге, Міжнародному товариству теж було мати якийсь час, аби сформувати своє відношення і вжити відповідні заходи до цієї ситуації. Путін це чудово розумів. Тому, якщо згадати, то спочатку цей референдум було призначено на осінь, потім на травень, а потім вони кажуть, чого травня чекати, давайте в квітні проведемо. Потім кажуть, та нащо в квітні, давайте в кінці березня, а потім, та нащо в кінці березня, давайте в середині. Бо вони розуміли, що вони втрачають час.
Якби тоді ввійшли з’єднання української техніки, то відбулося би, перше, демонстрація військової сили, є такий термін. І під час міжнародних миротворчих операцій. Які я відвідував як журналіст, в Афганістані, Конго, Ліберії та інших країнах. То саме такий мандат мають миротворці - демонстрація сили. Бо коли в тебе є сила і ти просто її демонструєш, що вона є, то це вже просто стримуючий фактор для твого супротивника, цю силу використовувати. Тому не треба казати, от коли закидають, якби зайшли українські військові, була би бійня, Крим би просто втонув у морі крові… Я так не думаю. Не було б ніякого моря крові, просто ми би зі свого боку показали що ми можемо дати відсіч, а росіяни би зрозуміли, що так просто Крим вони не заберуть. І тому би це просто призвело до збалансування позицій сторін, друге, ми би виграли час, третє, ми би вже завели цю ситуацію у якийсь переговорний процес. Вже були б якісь перемовини. Місяць, два, три і далі ми би цю ситуацію могли відіграти." - Роман Бочкала