Крим під Російською окупацією 4067 день
Вся Україна у вогні 1142 день
  П’ятий рік абсурдної процедури: народився в Криму – подавай до суду

П’ятий рік абсурдної процедури: народився в Криму – подавай до суду

05.08.2019 16:17

   З проблемою реєстрації дитини за українським законодавством, яка була народжена на тимчасово окупованій території, стикаються сотні громадян України. Якщо, з реєстрацією повнолітніх та неповнолітніх існує спрощена процедура, то для новонароджених такої процедури не має. Вихід із такої ситуації лише один – пройти судовий процес.

   Лише з  1 січня 2019 року по 1 серпня 2019 року зареєстровано близько  тисяч судових звернень, по встановленню факту народження дитини на окупованій території України.  31 липня цього року у Херсонському міському суді розглядалося дві таких справи. Історія цих справ фактично зроблена під копірку: сім’я в якій з’явилося поповнення, виїжджає на материк для того аби зареєструвати дитину за українським законодавством та отримати свідоцтво про народження українського зразка. Однак в Управлінні юстиції таким особам відмовляють у реєстрації дитини, через те, що державою не визнаються документи видані на окупованій території і радять таким громадянам звертатися до суду, аби у судовому порядку вирішити це питання. Як правило, суд завжди задовольняє позов та видає новонародженій дитині свідоцтво про народження українського зразка. Проте, у міжнародному праві передбачений виняток із загального правила про невизнання документів, виданих на територіях, не контрольованих урядом. Міжнародний Суд ООН у своєму консультативному висновку про юридичні наслідки присутності Південної Африки в Намібії зазначив, що хоча акти, видані дефакто владою «є незаконними і недійсними, така недійсність не може розповсюджуватися на ті акти, як наприклад, про реєстрацію народжень, смертей, шлюбів, невизнання яких може тільки погіршити ситуацію жителів таких територій». Тому Представництво ООН в Україні рекомендувало передбачити виняток із загального правила про невизнання законності документів, виданих на ТНКУ та в Криму, для документів про реєстрацію актів цивільного стану, що стосуються фактів народження і смерті. Таке б рішення в жодному разі б не вплинуло на процес деокупації цих територій за Міжнародним правом.

  Адміністративна процедура реєстрації народження дозволила б батькам із ТНКУ подавати довідку про народження дитини разом з іншими підтверджуючими документами, що доводять факт народження (як-от медична карта, фотографії), до органів реєстрації актів цивільного стану. Народження реєструвалися б швидко і без витрат для батьків. Оскільки ці вимоги по суті були б аналогічними тим, що поширюються на всіх громадян України, ця адміністративна процедура не мала б дискримінаційного характеру.

   Однак, в реальних умовах, батьки наражаються на небезпеку, несуть витрати і витрачають багато часу на те, щоб перетнути неодноразово адмінмежу, звернутись до низки інстанцій, зокрема до суду. В той час, допоки справа у розгляді, батьки не мають права вивезти свою дитину з окупованої території, навіть у разі небезпеки. Як правило такі справи мають розглядатися судом у пришвидшеному темпі – близько місяця.

   Представники ООН вважають, що в Україні, судову процедуру можна було б залишити для складних випадків або для ситуацій, коли немає достатніх доказів для того, щоб зробити чіткий висновок про факт народження дитини. Крім того, для дітей, народжених поза закладом охорони здоров’я, можна було б ввести процедуру, що передбачає медичну перевірку народження.

Рустам Авдєєв, радіо "Куреш"