Причина заборони Меджлісу — не релігійна

КИЇВ (QHA) -
Репресії, організовані російською владою в Криму проти кримських татар і активістів, викликані тим, що Кремль не сприймає інакомислення і відкидає створення будь-яких органів самоврядування кримських татар. Конфлікти мусульманських громад всередині Росії при цьому мають другорядне значення. Як передає кореспондент QHA, про це заявив правозахисник Дмитро Сотников 20 квітня на прес-конференції в Києві.
— Конфлікти мусульман в Росії, зокрема в Чечні, відбуваються між тейпами (одиниця організації народів Чечні. — ред.) Кадирова і представниками інших тейпів, які вимушено покинули регіон після приходу до влади Кадирова. Частина з них переїхала в Україну, зокрема на територію Криму, але складова релігійного конфлікту там лишається мінімальною, — пояснив правозахисник.
На його думку, в Росії релігійні лідери відкрито співпрацюють з ФСБ і дотримуються вказівок Кремля. Однак після анексії Криму Росія зіткнулася з тим, що кримських татар об'єднує не лише іслам.
— У кримських татар сильна організація самоврядування — Меджліс. Звісно, Кремль це не влаштовує. Через муфтіят вони не можуть їх контролювати, тому Росія постарається закрити будь-які органи самоврядування кримських татар, — пояснив Дмитро Сотников.
Присутня на прес-конференції Ольга Курносова, російський опозиціонер і співорганізатор «Маршів незгодних», дала оптимістичніший прогноз щодо продовження діяльності Меджлісу на території Криму.
— 2007 року під час Маршу Незгодних в Росії була визнана екстремістською партія Едуарда Лимонова. Були спроби порушення кримінальних справ, в тому числі проти Лимонова... Однак довести, що було зібрання саме такої партії, досить складно: активісти відразу ж міняли назву організації, — повідомила вона.
Ольга Курносова наголосила, що кримські татари високо цінують авторитет Мустафи Джемілєва.
— Його героїчний шлях дисидентської боротьби в СРСР грає достатню роль для збереження протестних настроїв в середовищі кримських татар... З цим Росія нічого не зможе зробити, як би вони цього не хотіли, — каже активістка.
Вихід із ситуації російська опозиціонерка бачить в продовженні інформаційної війни з Кремлем.
— Вони (влада Кремля — ред.) продовжуватимуть всіх залякувати, але це не означає, що боротьба безглузда і неможлива. Ми знаємо успішний досвід, коли під час холодної війни велася послідовна інформаційна війна. Європа і світове співтовариство періодично розслабляються і думають, що вдасться якось домовитися. Не вдастся! — стверджує Курносова.
Відповідаючи на запитання кореспондента QHA про конкретні методи ведення інфовійни всередині Росії, опозиціонер наголосила важливу роль російських блогерів, які підтримують Україну і європейський вектор.
— Їхня кількість досить велика. Але, на жаль, немає жодного проекту, який координував би їхні зусилля. Все, що відбувається у сфері блогерского протистояння, — абсолютне волонтерство. Це зв'язок на горизонтальному рівні людей, які подружилися в інтернеті і допомагають одне одному поширювати проукраїнський контент, — пояснила вона.
Нагадаємо, у зв'язку з обшуками і затриманнями журналістів в анексованому Криму Міністерство інформаційної політики України підготувало звернення до ОБСЄ, правоохоронних органів України та міжнародних організацій.
20 квітня російські силовики в Криму «прибули з візитом» у дім журналіста Заїра Акадирова, який під час «слідчих дій» оперативників перебував за межами півострова.
19 квітня оперативники за наказом кримської прокуратури провели обшук в будинку журналіста Миколи Семени. Після огляду його відвезли на допит. На даний момент йому обрали запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд.
Крім того, російські силовики провели обшуки у кримських журналістів за сімома адресами у Сімферополі, Севастополі та Ялті в рамках справи проти Миколи Семени.