Крим під Російською окупацією 4077 день
Вся Україна у вогні 1152 день
  Прапор кримськотатарського народу має давню історію

Прапор кримськотатарського народу має давню історію

16.06.2016 12:25

АНКАРА (QHA) -
Тканинне полотно певного кольору і форми, як правило, прямокутної, відоме як прапор і використовується як символ нації, суспільства або організації. Незалежно від матеріалу, чи то дорогий атлас, чи шовк, чи бавовна, прапор несе в собі значення, покладене на нього тією нацією, яку він представляє. Прапор — символ існування і незалежності нації, і до нього необхідно виявляти повагу, оскільки він представляє суверенітет і честь держави.

На кримськотатарському національному прапорі на блакитному тлі розташований золотисто-жовтий символ тарак-тамга. Цей тризуб протягом тисячоліть використовувався різними тюркськими народами.

Кожне тюркське плем'я або клан мали свою тамгу, несхожу на інші. Вони могли символізувати тварин або певні речі. В той же час за тамгою визначали походження того чи іншого товару.

Тамга була і символом суверенітету вождя. Її гравіювали на надгробних каменях і передавали з покоління в покоління.

Щодо походження тарак-тамги, зображеної на кримськотатарському національному прапорі, існує досить багато теорій. Сьогоднішня тамга виникла за часів Кримського ханства. Досі можна зустріти зображення цього символу на стінах і деяких входах до Ханського палацу у Бахчисараї, колишній столиці ханства.

Одна з теорій його походження стосується посадових осіб Кримського ханства.

Крім хана, великий вплив у керівництві мали також калгай та нурредин. Калгай був кандидатом на місце хана і обирався з-поміж братів або синів хана ним самим. За рівнем значущості калгай ішов після вищої посадової особи держави — хана. При калгаїну був спеціальний візир, чиновники і диван. Але хоча він і мав значний вплив, виносити смертний вирок, наприклад, не міг. Дане право належало лише самому хану. Палац калгая знаходився неподалік від Акмесджиту на березі річки Салгир, навпроти Ханського палацу.

Нурредин — друга посадова особа, яка мала спеціального візира, але була позбавлена дивану. Сам він не міг розглядати справи і виносити рішення щодо них. Його палац знаходився неподалік від міста Бахчисарай.

Саме згідно з вищенаведеної теорії, три наконечники тризуба (тарак-тамги) символізують три найвпливовіші посади Кримського ханства: середній наконечник — Хана, правий — калгая, а лівий — нурредина.

За іншими ж теоріям, тарак-тамга являє собою символ справедливості — терези, і описує справедливість Кримського ханства.

Полотно блакитного кольору з тарак-тамгою як національний прапор використовувалося Кримською народною (демократичною) республікою, створеною 1917 року. З нагоди дня відкриття першого кримськотатарського народного Курултаю 9 грудня 1917 року цей стяг був розвішений вулицями всіх міст, селищ і сіл Криму, у квартирах і будинках.

Через 74 роки, на другому Курултаї кримськотатарського народу в Акмесджиті блакитний прапор з тарак-тамгою знову висів у залі засідання. Саме тоді 30 червня 1991 року, було винесено постанову Курултаю кримськотатарського народу «Про національний прапор і національний гімн кримськотатарського народу»:

Будучи наступником Курултаю 1917 року і продовжуючи традиції національної державності кримськотатарського народу, Курултай ухвалює:

1. Вважати національним прапором кримськотатарського народу прямокутне полотнище блакитного кольору із зображенням в його верхньому кутку золотоъ тамги. Спывідношення ширини прапора до його довжини — 1:2.

2. Гімном кримськотатарського народу вважати твір Номана Челебіджихана «Я поклявся» («Ant Etkenmen»).

3. Доручити Меджлісу кримськотатарського народу розробити і затвердити порядок використання національного прапора і гімну.

Тунджер Калкай