Крим під Російською окупацією 3897 день
Вся Україна у вогні 972 день
  Поет із самвидаву

Поет із самвидаву

01.10.2024 21:41

До 85-річчя від дня народження Ленура Ібраїмова.

Лєнур Ібраїмов (1 жовтня 1939 р., м.Ялта - 12 березня 1986 р., м.Сімферополь) – поет, учасник кримськотатарського національного руху, політв'язень.

 

Народився в сім’ї Ваапа Ибраїмова та Поліни Романовської.

1970 р. закінчив факультет філології Кримського педагогічного інституту. Почав писати вірші ще у школі. У 1966 р. перші вірші написані російською мовою друкуються в газетах «Ленінець», «Чорноморець».

Після виходу Указу Верховної Ради СРСР 5 вересня 1967 року, став цікавитися кримськотатарським питанням, розуміючи трагічну долю народу. Після цього змінюється тематика його віршів, які він став присвячувати своєму народові, любові до Батьківщини. У цей період виходять його твори «Таріх» («Історія»), «Кирим йоллари» («Дороги Криму»), «Турист Киримда» («Турист у Криму»), «1967 сенесі Ферманина даїр» (1967 року, що стосується указу »), «Костерінг» («Костерін»), «Амет-ХанСултанг'а» («Амет-ХанСултан») та ін.

У цей же час Л.Ібраїмов знайомиться, з членами ініціативної групи Ф.Халіловим, У.Суджієвим, Х.Сараметовим, з іншими своїми співвітчизниками, які переїхали до Криму, підключається до лав національного руху. Він їздить Кримом, фіксуючи факти облав і виселень кримських татар, яких влада категорично відмовляється прописувати в Криму, готує матеріали для інформаційних бюлетенів і, звичайно, пише вірші, які скоро стають відомими його землякам кримським татарам.

Пише вірші, що описують почуття людей, відірваних від рідної землі, позбавлених Батьківщини. Тим самим підіймаючи дух активістів, надаючи сил людям, які готові продовжити свою боротьбу. Дім Лєнура Ібраїмова став штабом ініціативників, тут зберігаються матеріали, документи, друкарські машинки. Вірші, рукописи Лєнура Ібраїмова передавалися з рук до рук.

Записаний за паспортом руським з ім'ям Леонід Романовський, Лєнур Ібраїмов подає документи до міліції на заміну імені та національності, після чого розпочинаються переслідування з боку КДБ.

18 травня 1971 року в будинку Лєнура Ібраїмова було проведено обшук. Забрали всі зошити та записники з віршами. Його вивезли із Криму до Ташкента. Приводом для арешту та суду над ним став його зошит із віршами, який він віддав Айше Сейтмуратовій на її прохання, які вона мала намір поширювати серед кримських татар Узбекистану. Ці зошити було вилучено під час обшуку. Судили Лєнура Ібраїмова в Ташкенті разом з Айше Сейтмуратовою за його вірші, знайдені в Айше ханим та у нього вдома. Лєнура Ібраїмова було засуджено 30 липня 1971 року за статтею 187-21 КК УРСР на два роки виправних робіт у колонії. З 18 травня 1971 року по 28 лютого 1973 року перебував у ВТК Зангі-Ата, а потім на поселенні в п. Дехканабад.

Перебуваючи у таборі, Лєнур вів щоденник, писав цікаві і змістовні листи.

1973 року Л.Ібраїмов повертається до Криму, продовжує писати свої проникливі сміливі вірші, присвячуючи їх своєму народу. Після виходу на волю Лєнур Ібраїмов ще активніше включився до національного руху. Збирав матеріали про утиски кримських татар у Криму, брав участь у складанні збірки «Події у Криму». Контактував з активними учасниками національного руху. Звісно, його активна діяльність та відданість справі народу не залишається без уваги КДБ.

Лєнур Ібраїмов зазнає переслідувань, тиску, позбавлення роботи. Щоденна боротьба за існування, заборона викладацької діяльності остаточно підривають здоров'я поета. Серце Лєнура Ібраїмова не витримало, він помер 17 березня 1986 року.

У 2007 році зусиллями групи товаришів було видано збірку його обраних поезій. На жаль, більшість із тих, що були в наявності, не увійшла до збірки. Копії листів і віршів, що збереглися передані, друзями та однодумцями поета, в бібліотеку ім. Гаспринського.

Нижче публікуємо вірші Лєнура Ібраїмова та заяву Фатьмі Сеїтмуратової на захист її сестри Айше Сеїтмуратової та Лєнура Ібраїмова, які передавалися самвидавом серед кримських татар та збереглися в архіві діда Лейлі Джаксім – Куртсеїта Джаксім.

 

 

Інформація підготовлена для друкованого видання

Календар знаменних і пам'ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу за підтримки Європейського Фонду за демократію.

 

Підготовлено за матеріалами:

Фазылов Риза, Нагаев Сафтер Къырымтатар эдебиятынынъ тарихы.Кьыскъа бир назар. — Симферополь:Къырым девлет окъув-педагогика нешрияты, 2001. — 640 с.— Кримськотатарською мовою. – стор.490-493

Інтернет ресурс «Крим.Реалії»: «Я сотні років блукаю Перекопом…» - спогади Лєнура Ібраїмова», автор Б.Губернський, від 18.12.2014 р.

Інтернет ресурс «Міллі Фірка»: «Ленур Ибраимов: Крым – это тепер мой точный адрес» від 25.09.2009 р.