Крим під Російською окупацією 3853 день
Вся Україна у вогні 928 день
  Першому кримськотатарсько-українському договіру про мир та взаємодопомогу - 399 років.

Першому кримськотатарсько-українському договіру про мир та взаємодопомогу - 399 років.

03.01.2024 19:34

3 січня 1625 року офіційно підписано перший в історії кримськотатарсько-український договір про мир та взаємодопомогу. Кримську сторону представляв спадкоємець трону калга Шагін Гірай, українську – гетьман Михайло Дорошенко.

Ідея військового співробітництва належала Шагіну Гіраю. Ще кілька років тому, перебуваючи в Ісфахані – столиці Сефевідської імперії Шагін Гірай виступав посередником у переговорах між іранцями та козаками Січі. Тоді шах Аббас I був зацікавлений у військовій силі козаків проти Османської імперії. Сторони не змогли домовитися, а ось добрі відносини калги та гетьманів залишились. І саме вони сприяли тому, що козаки вже у серпні 1624 року боролися на боці кримського хана Мухаммеда Гірая III та його брата калги Шагіна Гірая у Криму проти османів та разом перемогли.

Після цього калга переконав хана та державну Раду (Диван) у необхідності почати переговори про майбутній союз з козаками. Для козаків такий союз означав визнання Кримським ханством Козацької автономії.

В обумовлений день сторони з'їхалися на дніпровському острові Карай-Тебен, у прикордонні з ногайськими землями Кримського ханства. Текст договору було складено кримськотатарською та польською мовами. Згідно з договором, кримські татари та козаки зобов'язувалися зберігати між сторонами мир, «перебувати у постійній взаємодії як добрі друзі», у разі зовнішньої небезпеки, приходити на допомогу один до одного, обмінюватися посольствами, торгувати. У разі ж небезпеки кримський хан зобов'язувався надавати козакам та їхнім лідерам політичний притулок, і навпаки внаслідок якихось катаклізмів у ханстві, Гіраї, зокрема брати Мухаммед та Шагін, могли розраховувати на підтримку гетьманів. І головне – один із пунктів передбачав спільні походи до Московського князівства. Під договором поставили свої підписи козацькі полковники.

На жаль оригінал договору не зберігся. Після урочистої частини на Січі було влаштовано свято, яке тривало кілька днів. Цей договір започаткував новий етап дружніх та союзних відносин вже не на словах, а на папері. І саме до нього в майбутньому гетьмани та хани будуть не раз повертатися. 

Авторка Гульнара Абдула

Інформація підготовлена для друкованого видання – «Календар пам'ятних дат кримськотатарського народу» за підтримки Європейського Фонду за Демократію.