ОРАЗА БАЙРАМ

Це день, коли закінчується священний місяць Рамадан, а разом з ним і суворий піст. Піст є четвертою з п'яти обов'язкових умов, яких дотримуються мусульмани або одним із п'яти стовпів Ісламу. Піст починається в місяці Рамазан або Рамадан (кримськотатарською Ораза) першого дня молодика, дотримується протягом 29-30 днів. Під час дотримання посту є низка обмежень: забороняється вживання їжі, вживання рідини, куріння тощо. Усе, від чого треба утриматися вдень, дозволяється протягом ночі та за годину до сходу сонця. Бажано за півгодини до сходу сонця закінчити ранкове вживання їжі (темчіт або сухур), і почати розговіння (іфтар) відразу після настання часу розговіння. Звільняються від посту вагітні, жінки-годувальниці, хворі, військовослужбовці, ті, хто перебувають у дорозі, тощо.
Іслам закликає мусульманина поряд із дотриманням посту займатися благими справами: нагодувати голодного, запросити до себе в дім хоча б одну людину, яка тримає піст, і ввечері нагодувати її вечерею — «іфтар бермек». Цей акт для мусульманина — богоугодна справа. І не обов'язково вечеря має бути щедрою або потрібно запросити багато людей. Піст надає можливість мусульманину перевірити свою силу волі й терпіння, людина вчиться приборкувати свої пристрасті.
Протягом місяця посту, але не пізніше святкового намазу мусульмани подають фітр (садак'а), тобто милостиню бідним, сиротам, самотнім людям похилого віку, з розрахунку вартості 2 кг пшениці на кожного члена сім'ї. Після закінчення посту починається свято Ораза байрам, свято розговіння.
Ораза байрам святкується протягом 3-х днів і припадає на перший день місяця шавваль (місяць мусульманського календаря, наступний після місяця Рамадан). Правовірні, здебільшого чоловіки, у перший день свята, після ранкового намазу відвідують цвинтарі, читають молитви біля могил своїх близьких і родичів і тільки після цього приходять додому. Тоді члени сім'ї починають вітати один одного зі святом, кажучи «Байрам шерифініз мубарек олсун» («Вітаю Вас зі священним святом»). При цьому молодший за віком цілує руку старшому. Старший відповідає «Сана да мубарек олсун, чок яша» («І тебе так само, живи довго»). Усі просять одне в одного вибачення за вільні й мимовільні образи. Цього дня відбувається примирення тих, хто був у сварці. За 4 дні до свята починають ретельне прибирання будинку, придворних приміщень, хлівів, чистять худобу. У цих заходах беруть участь усі члени родини. У ці ж дні відвідують кладовища, приводять до ладу могили близьких.
У такий спосіб готуються до найсвященнішої ночі місяця Рамазан, що припадає на 27-й день рамазану — Кадир геджесі, що означає «ніч вирішення людських доль, ніч могутності» — ніч зумовленості. Аллах же виконує всі бажання, висловлені в цю ніч. За день до свята настає Арфе куню і Арфе геджесі (день і ніч Арфе). Увечері господині смажать катлама, чибереки, кийгача. Здебільшого діти розносять їх по сусідах і родичах, відбувається взаємний обмін стравами. Цей звичай називається «коку чикармак», що означає «щоб у домі був запах їжі». В Ораза байрам святковий стіл здебільшого містить солодкі печені страви: кураб'є, шекер кийк, катмер катлама, посипаного цукром, кийгача, цукерок, фруктів, всіляких варень тощо. Обов'язковою є святкова кава, яку подають молоді жінки або дівчата — члени родини.
Джерело: «Календар знаменних та пам'ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу»
Інформація підготовлена для друкованого видання
Календар знаменних та пам'ятних дат з історії Криму і кримськотатарського народу
за підтримки Європейського Фонду за демократію