Крим під Російською окупацією 4073 день
Вся Україна у вогні 1148 день
  Наскільки ефективними є санкції проти Росії?

Наскільки ефективними є санкції проти Росії?

20.01.2019 12:52

    Служба досліджень Конгресу США представила новий звіт по санкціям щодо Росії за  рік і дала оцінку ефективності цих санкцій.

  Сполучені Штати (і, у відповідь на певні заходи, ЄС та інші) наклали санкції проти Росії, головним чином, для: тиску на вихід Росії з Криму та східної України, припинення РФ шкідливої кібер-діяльністі проти Сполучених Штатів, її союзників і партнерів; стримування та в деяких випадках вживання  каральних заходів у відповідь на порушення прав людини та корупцію,  дотримуватися Конвенція про хімічну зброю, та через підтримку РФ сирійського і північнокорейського режимів.

   Багато спостерігачів обговорювали, якою мірою санкції сприяють зміні поведінки Росії. Що стосується України, то Росія не вийшла з Криму та не  припинила підтримку сепаратизму на сході України. Навпаки, вона розширила військові операцій. Після того, як Росія відкрила міст до Криму через Керченську протоку, вона посилила своє втручання в комерційний рух водного транспорту до і з портів на сході України. 25 листопада 2018 р. Російська берегова охорона насильно перешкодила трьом українським морським судам пройти через Керченську протоку, обстріляла  українські судна та ув’язнила членів екіпажу.

   У той же час Росія підписала дві угоди, які визнають весь окупований регіон на сході України,  як частину України, і російські сепаратистські військові операції були обмежені в районах по периметру поточної зони конфлікту. Росія не розширила своїх військових дій до інших держав.

   Що стосується інших агресивних дій, то зв'язок між санкціями і російською поведінкою важко визначити. Санкції у відповідь на зловмисне кіберздійснення діяльності Росії, порушення прав людини, корупція, використання хімічної зброї, розповсюдження зброї та підтримка бандформувань у Сирії та Північній Кореї є відносно обмеженими та дуже цілеспрямованими.

   Росія може не змінити своєї поведінки через санкції з кількох причин. Російські політики можуть бути готові понести додаткові витрати через санкції, будь то з бюджету національної економіки або власного, сприяючи зовнішній політиці Росії.

 Також може статися непердбачувана хвиля внутрішньої  підтримки  Російського уряду олігархами та населенням, через заклики до націоналізму ("мітинг навколо прапора") або через почуття самозбереження російських еліт.

Крім того, економічні наслідки санкцій можуть бути недостатніми для впливу на російський політикум.

   Крім того, більшість пов'язаних із Росією санкцій не спрямовані на російську економіку або цілі її сектори. Скоріше, вони складаються з широких обмежень щодо окремих осіб і організацій, а також більш вузькі обмеження щодо ширших груп російських компаній.

   Є деякі докази того, що санкції США щодо Росії можуть мати широкі економічні наслідки, якщо вони будуть застосовані до економічно значущих цілей для Росії, хоча це може створити нестабільність у глобальному масштабі на фінансових ринках. Тому такого кроку наврядчи ми побачимо, тільки якщо Росії розширить свої воєнні дії.

   У квітні 2018 року санкції щодо алюмінієвої фірми «Русал» мали широкі наслідки руйнували російські та світові фінансові ринки. Санкції на Русала відзначили вперше Сполучені Штати та ЄС ввели повну блокувальну санкцію на топ-20 російських фірм. Однак у грудні 2018 року Міністерство фінансів оголосило про свій намір скасувати санкції щодо Русала, очікуючи 30 днів на розгляд Конгресу, на підставі Угоди, яка вимагатиме від Кремля мільярдера Олега Дерипаски, який підпадає під ці  санкції, щоб відмовитися від свого контролю над фірмою. Тому, Русал, є показовим моментом у санкційному впливі США на РФ в рамках закону «Протистояння впливам Росії в Європі і Євразії»