Кримськотатарська мова має перейти на латинську графіку

КИЇВ (QHA) -
Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, в ході громадських слухань на тему: «Відродження та розвиток кримськотатарської мови і літератури в Україні», що проходять сьогодні в Києві заявив, що питання переходу кримскотарскої мови на латинську графіку дуже важливе для всього кримськотатарського народу.
- Ми писали раніше звернення до Кабінету міністрів і Міністерства освіти і науки, щоб було прийнято рішення на загальнонаціональному рівні перевести на латинську графіку кримськотатарську мову. Але тоді було не до нас. Зараз, я вважаю, якраз час перейти на кримськотатарську мову на основі латинської графіки, - повідомив Джемілєв.
Варто відзначити, що мета громадських слухань - розгляд шляхів захисту і розвитку кримськотатарської мови; на них присутній і міністр МОН України Сергій Квіт, передає кореспондент QHA.
Представник МОН сказав, що Міністерство завжди підтримувало цю ідею. Протягом всіх етапів становлення Української держави було зроблено багато для видавництва книг і підручників кримськотатарською мовою. Вони відзначили, що на державному рівні питання потребує ретельнішого вивчення.
Кримськотатарський активіст і правозахисник, колишній член Меджлісу кримськотатарського народу Сінавер Кадиров зазначив, що на сьогоднішній день кримськотатарська мова опинилася в числі вимираючих.
- Десятиліття, проведені не на рідній землі, десятиліття використання кирилиці в кримськотатарській мові негативно вплинули на нього, оскільки змінилося вимова, тое, що було до Депортації. Змінили букви з латиниці на кирилицю, не звертаючи уваги на орфографію. Питання прийняття алфавіту латиницею - вирішене і протиріч ніяких не має викликати, оскільки це воля народу, - вважає кандидат філологічних наук Наріман Сеітягьяев.
Деякі учасники слухань висловили думку, що така зміна в мові тільки більше згуртує світове співтовариство кримських татар.
Серед спікерів присутній і колишній нардеп Олесь Доній, який вважає, що "якщо з цього питання не буде додаткових рішень, воно буде не повністю розкритим і реалізованим."
- Це, безумовно, політичне рішення, сьогодні для тюркських народів - де залишилася кирилиця, там залишився "русский мир". Але перевести мову на латиницю мало, повинна бути стратегічна підтримка мови і культури кримських татар на державному рівні. Наприклад, на рівні освіти - потрібно навчати вчителів і викладачів мови, також повинна бути підтримка держави, потрібно вводити на факультетах сходознавства в обов'язковому порядку вивчення кримськотатарської мови.