Крим під Російською окупацією 4075 день
Вся Україна у вогні 1150 день
  "Кримське питання" П. Порошенка залишилось відкритим для Центра журналістських розслідувань

"Кримське питання" П. Порошенка залишилось відкритим для Центра журналістських розслідувань

23.03.2019 09:33

Ще  27 грудня 2018 активістами руху LiberateCrimea була оголошена кампанія «Кандидат, скажи чий Крим?». Було окреслено три питання: Деокупація Криму. Яким чином кандидат у Президенти, ставши Президентом буде здійснювати цю роботу?; Яким чином буде захищати права людини на окупованих територіях, у тому числі у Криму?; Яким чинов будуть відновлюватись політичні права кримськотатарського народу, як корінного народу України, більшість з яких проживають на території АР Крим? За результатами цієї кампанії було досліджено програми та висловлювання усіх кандидатів на пост президента України, що стосуються деокупації Криму. Як виявилось, у програмах 14 із 44 кандидатів у президенти України взагалі не згадано про окупований Крим. Решта питання деокупації АР Крим та Севастополя та правового статусу захоплених Росією  територій фактично обходять. Як і питання гарантій прав кримськотатарського народу на самовизначення на своїй історичній батьківщині. Після оголошення таких результатів моніторингу, суспільний інтерес до кандидатів із цих позицій значно виріс. Центр журналістських розслідувань звернувся із однаковими інформаційними запитами до основних претендентів на посаду глави держави.  Першим відповіді на питання Центру журналістських розслідувань надіслав штаб кандидата Анатолія Гриценка. Вчора журналісти отримали відповідь від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», хоча інформаційний запит був адресований кандидату і чинному президенту Петру Порошенку. Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Запити кандидатам у президенти із «кримськими питаннями» кореспонденти Центру журналістських розслідувань  надіслали електронною поштою, а щоб вони, випадково не загубились, доставили ще й нарочно –  завітавши 11 березня до штабів кандидатів.  

У випадку з Петром Порошенком вийшло непросто. Виборчий штаб кандидата презентувався технологом Олегом Медведєвим у партійному  «Відкритому офісі» , на Лаврській, 16. Але потрапити туди  кореспондентам ЦЖР не вдалося – на дзвінок охоронця прийшла жінка, яка представилась адміністратором штабу і взяла запит.

Інформаційний запит Петру Порошенку електронною поштою журналісти відправили відразу на кілька адрес – рекомендовану ЗМІ для запитів президенту та його прес-секретаря  Святослава Цеголка.

За тиждень потому кореспондентці ЦЖР зателефонував представник партії БПП «Солідарність» і повідомив, що друкований запит до Петра Порошенка потрапив до них, а відповісти вони можуть лише на питання, які стосуються роботи партії. Офіс партії та виборчий штаб Порошенка (презентований, нагадуємо, Медведєвим)  знаходяться в одній будівлі на Лаврській,16, проте передати запит до штабу кандидата представник партії відмовився, порадивши написати президенту на офіційну адресу АП.

Вчора Центр журналістських розслідувань отримав листа з електронної пошти партії БПП «Солідарність» (у файлі з дивною назвою «Відповідь про кримських татар»), де було зазначено таке:

«Відповідно до статті 12 Закону України «Про вибори Президента України» партія «БПП «Солідарність» не є суб’єктом виборчого процесу на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, оскільки вона не висувала кандидата на пост Президента України, тому Секретаріат партії не уповноважений коментувати позицію кандидата Петра Порошенка щодо будь-яких питань, які стосуються його передвиборної програми».

Водночас, «розуміючи суспільний інтерес до тих питань», які були порушені, Секретаріат БПП «Солідарність» відповів на два із них. Відтак, враховуючи, що відведений законом про доступ до публічної інформації термін для надання відповіді на інформаційний запит вийшов,  відповіді Петра Порошенка на «кримське питання» поки що виглядають так:

Позиція щодо правового статусу території АРК та Севастополя після окупації РФ: нині це, за одним законом, – тимчасово окупована територія України, за іншим – вільна економічна зона «Крим», мешканці якої – нерезиденти України.

Відповідь Петра Порошенка: (відсутня)

Позиція щодо реалізації права кримськотатарського народу на самовизначення на своїй історичній території.

Відповідь Петра Порошенка: (відсутня)

Чи є у вашій команді людина, яка відповідає за політику щодо Криму?

Відповідь Петра Порошенка: (відсутня)

Відповідь партії «БПП «Солідарність»: Хочемо особливо наголосити, що голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу  Мустафа Джемілєв, які знаходяться у постійному контакті із українцями в Криму, є членами фракції «Блоку Петра Порошенка» у Верховній Раді України та безпосередньо впливають на формування політики партії щодо Криму та м. Севастополя, яка, у свою чергу, розглядає звільнення анексованого півострова як однин із ключових пріоритетів своєї діяльності.

Чи відновлена діяльність кримської організації партії Блок Петра Порошенка «Солідарність»? Хто її очолює?

Відповідь Петра Порошенка: (відсутня)

Відповідь БПП «Солідарність»: Партія «БПП «Солідарність» є постєвромайданівською демократичною політичною силою, яка почала розбудовувати свої регіональні осередки у 2014 році – тобто, вже після анексії Російською Федерацією Криму та м. Севастополя. У зв’язку із цим, керівні органи партії не мали технічної можливості створити, а, головне, забезпечити безперервну роботу партійних осередків в окупованому Криму, саме тому вони поки що не створені.