Крим під Російською окупацією 3927 день
Вся Україна у вогні 1002 день
  Коли втомишся ти від дороги і тягар вже не буде сил понести….– 109 років з Дня народження поета

Коли втомишся ти від дороги і тягар вже не буде сил понести….– 109 років з Дня народження поета

03.01.2024 17:23

«Коли втомишся ти від дороги

І тягар  не буде вже сил понести

Прийде розуміння, що щастя не буде…

Тебе не залишить  надія»

Юнус Темирк’ая

  Юнус ТЕМИРК’АЯ (кр.тат. Yunus Temirqaya) народився  3 січня 1915 року в селищі Уркуста Ялтинського повіту (нині село Передове Балаклавського району). Після голоду в Криму, організованому комуністами о 1921 році, помирають його батьки, його вихованням займаються бабуся з дідусем.

Успішно навчається у сільській школі, пізніше продовжує навчання у Коккозьській школі молоді, потім вступає до Педагогічного технікуму в Бахчисараї. З дитинства захоплюється поезією, із задоволенням читає твори Бекіра Чобан-заде, Амді Гірайбая, Ешрефа Шем'ї-заде, Усеїна Шаміля Тохтаргази, Зіядіна Джавтобелі.

Під впливом свого вчителя Усеїна Куркчі починає писати вірші. Його перший вірш «Яш ішчи достума» («Молодому другу робітнику») публікується в Ялтинській районній газеті «Ударник» у 1934 р.

У 1935 р., закінчивши технікум, Ю. Темирк’ая вступає до Кримського державного педагогічного інституту на факультет кримськотатарської мови та літератури, де викладає педагог Яя Наджі Байбутли. Під час навчання в інституті знайомиться з молодим письменниками та поетами. У цей період Ю. Темирк’ая є редактором журналу «Яш к'алемлер» («Молоді сила»), що видавався на факультеті кримськотатарської мови та літератури. Його ранні твори та переклади публікуються в газетах «Яш к'увет» («Молода сила»), «Ен'ї донья» («Новий світ»), журналі «Яш ленінджилер» («Молоді ленінці»).

У 1939 р. Ю. Темирк’ая успішно закінчує навчання в інституті, отримавши напрямок з с.Буюк Бараш, де обіймає посаду директора школи, паралельно веде уроки рідної мови та літератури.

Учасник Другої Світової війни. 30 травня 1944 р., наказом №09/н 109-го гвардійського протитанкового артилерійського полку 4-го Українського фронту, гвардії рядовий (за документом, Теміркай Юнус) був нагороджений медаллю «За відвагу».

Після війни, Юнус, потрапляє в м.Беговат Ташкентської обл., де працює на Бекабатському цегельному заводі  та на «Фархадбуді».

З 1948 р. працює за фахом - викладає в Ян’ик’ург’анській районній школі, Наманганської області. Його вірші публікуються на сторінках газети «Ленін байгаг'и», у журналі «Йилдиз». Виходять перші збірки творів «Сабалар тазелеги» («Ранкова свіжість», 1970 р.), «Даг' чок'раг'и» («Гірський струмок», 1972 р.), «Танлар» («Зорі», 1976 р.), «Аметхан» (1980 р.), «Джан езгілерим» («Мотиви душі», 1983 р.) та інші. Вірші поета, наповнені чуттєвістю та відкритістю, одразу переміщують читача у світ його образів.

Після повернення до Криму, його поетичні твори, публіцистичні статті стали ще більше з’являтися на сторінках кримськотатарських газет та журналів. У 1995 р. видавництво "Таврія" випустило збірку віршів «Сон'кі тьоллєрим» («Останні творіння»).

Перекладені на українську мову, вірші Юнуса Темирк’ая вийшли у двомовній збірці «Свет над дорогой»  у 2001 році,  м.Київ.

Юнус Темирк’ая член Спілки письменників України (1993).

Помер 14 вересня 2004 р. у Сімферополі.

 

НАДІЯ. (кртат.УМЮТ)

Коли втомишся ти від дороги

І тягар вже не буде  сил понести

Прийде розуміння, що щастя не буде…

Тебе не залишить надія

 

Коли твої рани заплачуть з тривоги

А біль переможе і виб’є із сил

Від горя душа твоя занєміє, повір,

Тебе не залишить надія

 

Коли ти втрачаєш любов і весну

А якор самотності тягне до дна

І туга, як скалка, доб’є самоту

Тебе не залишить надія

 

Коли твій кораблик потоне в морях

І сльози застигнуть у безсонних очах

Замерлі троянди зів'януть у садах

Тебе не залишить надія

 

Коли чорна смуга закрутить тебе

І рідні навіки заплющать очиця

А в страшний твій сон впадуть небеса…

Тебе не залишить надія.

(Переклад вірша на українську мову Ібрагім Сулейманов)

Текст Лейля Джаксім

Інформація підготовлена для друкованого видання - Календар пам'ятних дат кримськотатарського народу за підтримки Європейського фонду за демократію.

Джерело:

Інтернет ресурс «Ана-Юрт» Юнус Темиркая (1915-2004).  Фазылов Риза, Нагаев Сафтер  Къырымтатар эдебиятынынъ тарихы.Кьыскъа бир назар. — Симферополь:Къырым девлет окъув-педагогика нешрияты, 2001. — 640 с.— Кримськотатарською мовою. – стор.495-497. Къуртнезир З. Къырымтатар эдиплери: Омюр ве иджадий фаалиетлери акъкъында къыскъа малюматлар.Толдурылгъан,тюзельтильген экинджи нешири. — Сімферополь: КРП «Видавництво «Кримнавчпеддержвидав », 2014. — с. :фото. — Кримськотатарською мовою. – стор.157-158. Інтернет ресурс «Милли Фирка» від 19.08.2022 р. Темиркая Юнус (1905 — 2004)