Кампанія «Кандидат, скажи чий Крим?

В Україні, частина якої зараз окупована російськими військами, 30 грудня 2018 року розпочався важливий передвиборчий процес. З 31 грудня кандидати в Президенти України можусь офіційно зареєструвати свої кандидатури. Від майбутнього президента, якого громадяни України вибируть із висунутих кандидатур, залежитиме подальша доля українських окупованих територій та осіб, що залишились на цих територіях. Майбутній президент має визначитись із шляхом деокупації окупованих територій – мирним, або ж військовим, або ж і не деокупації, адже деякі кандидати пропонують принести Україні мир, мабудь віддавши окуповані території Росії. Не важко помітити, що тема окупованого Криму не входить до формату Мінських домовленостей, політики та деякі урядовці все менше говорять про Крим та не сприяють його поверненню до України. І для того, аби зрозуміти конкретні позиції кожного з кандидатів у президенти, та проаналізувати їх, в Україні, активістами руху LiberateCrimea 27 грудня 2018 була оголошена кампанія «Кандидат, скажи чий Крим?
Станом на 21 січня, офіційно зареєстровано 12 кандидатів у Президенти, тому активісти змогли переглянути та дослідити лише ці 12 програм. Сьогодні, 23 січня зареєстрованих кандидатів уже 20 осіб. Про це повідомив Ескендер Барієв - член Меджлісу кримськотатарського народу, у програмі «Важливо PRO» на телеканалі «Чорноморка».
Із 12 кандидатів, два кандидати, взагалі у своїх програмах не згадують про Крим, це Андрій Садовий, лідер партії «Самопоміч» та Сергій Каплін, голова «Партії простих людей». Є також кандидати, у яких просто написано: «Крим – це Україна», але ніяких позицій по Криму не написано та не викладені шляхи деокупації.
Коли була оголошена кампанія «Кандидат, скажи чий Крим?, то було окреслено три питання:
Деокупація Криму. Яким чином кандидат у Президенти, ставши Президентом буде здійснювати цю роботу?
Яким чином буде захищати права людини на окупованих територіях, у тому числі у Криму?
Яким чинов будуть відновлюватись політичні права кримськотатарського народу, як корінного народу України, більшість з яких проживають на території АР Крим?
Усі детальні результати по моніторингу програм кандидатів будуть оголошені після 9 лютого 2019 року.
«У проміжках часу, до 9 лютого ми плануємо робити звернення. І такою індикаторною крапкою буде 26 лютого – день Кримського опору. В цей день активісти громадської організації LiberateCrimea будуть проводити по столицях та великих містах країн усього світу акції, для того аби світова спільнота привернула увагу до проблеми окупації Криму і що окупація Криму є порушенням прав людини. Чому я назвав цю дату, а тому що ми звернемось до усіх кандидатів у президенти, у яких не відображена проблема окупованого Криму у їх програмах, щоб вони могли зробити свої офіційні звернення, внести поправки, зробити заяви у ЗМІ, про те, яка уних позиція відносно Криму. І ті кандидати, які 26 лютого не виправлять це, то з 26 лютого і практично до дня виборів, ми почнемо вручати їм «чорні мітки». Для того аби суспільство знало хто є справжнім патріотом, кого хвилює окупація Криму.» - заявив Ескендер Барієв
Він також повідомив, що активісти будуть відслідковувати і політичну агітацію, адже в програмі може бути написане одне, а у риториці кандидата може бути зовсім інше. Акція будуть проводитися і біля передвиборчів штабів кандидатів, і тим, хто уникатиме теми Криму, їм запропонують одягти футболку з написом #LiberateCrimea і на камеру розказати про шляхи деокупації Криму і т.д. Шанс виправитися буде надаватися кожному кандидату.
Рустам Авдєєв, радіо «Куреш»