Ідеальний політичний шторм: чи готується Росія до наступу через Литву, поки світ дивиться на Близький Схід?

Ідеальний політичний шторм: чи готується Росія до наступу через Литву, поки світ дивиться на Близький Схід?
Поки світ стежить за конфліктом між Ізраїлем та Іраном, на північному сході Європи поступово формується нова вісь напруги. Замаскована під чергові навчання, але вкрай стратегічна. Йдеться про Білорусь, Калінінградський анклав та Сувальський коридор.
Протягом останніх тижнів відбулося кілька подій, які можуть здатися розрізненими, але в сукупності формують небезпечну мозаїку:
– Масова переброска з Росії та накопичення авіаційних боєприпасів на західному кордоні Білорусі;
– Публічна, символічна зустріч за обідом Лукашенка з сином та лідером Китаю Сі Цзіньпінем з донькою в Пекіні. Подія, що несе більше ніж дипломатичний підтекст, адже сімейні обіди це більш ніж натяк.
– Раптовий візит до Мінська спеціального радника Трампа, генерала Кіта Келлога, з невідомою, але явно невипадковою місією.
– Затяжна війна Ізраїлю з Іраном, яка висмоктує увагу Заходу і створює інформаційний туман.
– Офіційне повідомлення про те, що Путін та Сі Цзіньпін проведуть повномасштабні переговори в Китаї 2 вересня
Сукупність цих ознак змушує поставити серйозне питання: Чи не готується Кремль до силового прориву в напрямку Литви, щоб остаточно з’єднати Білорусь із Калінінградом?
Сувальський коридор, це вузька ділянка території між Польщею та Литвою, завдовжки приблизно 65 км. Це найвразливіше місце НАТО в Європі. Якщо Росія отримає контроль над ним, вона:
– розріже Балтію від решти союзників
– з'єднає анклав Калінінград із основною територією через Білорусь
– отримає суходільний вихід до Балтійського моря.
І саме вересень 2025 року, коли заплановані спільні російсько-білоруські навчання, виглядає найбільш вірогідним вікном можливостей для вторгнення під соусом маневрів.
Адміністрація Трампа вже не соромлячись, демонструє прихильність до позицій Путіна, тому можна передбачити повне згортання американської військової та фінансової підтримки України до осені. Відтак, вся відповідальність ляже на плечі Європи, яка досі не усвідомлює масштаб загрози.
Це не лише послаблює обороноздатність Східної Європи, а й відкриває ще один сценарій: дипломатичний тиск на Україну з боку західних партнерів із пропозицією компромісу з Росією задля стабілізації фронту. Наслідоки таких саме повномасштабних переговорів Путіна Та Сі, ми всі пам’ятаємо на передодні вторгення Росіїї в Україну у 2022 році.
Одночасні фронти: Україна, Балтика, Близький Схід… і Тайвань?
Якщо сценарій з проривом через Литву реалізується, Захід стикається з потрійною кризою:
1. Україна — з вичерпним ресурсом західної підтримки;
2. Литва та Балтія — під прямою воєнною загрозою;
3. Близький Схід — занурений у вогонь багаторічного конфлікту.
На цьому тлі Китай отримує унікальне вікно можливостей для дій щодо Тайваню. Якщо Захід одночасно втратить фокус на кількох театрах, це може виявитися стратегічним провалом епохи.
Ми стоїмо на порозі переформатування світового порядку, адже намічається ідеальний шторм.
І якщо Захід не проведе чітку межу, як політичну, так і військову, в Сувальському коридорі, наступною мішенню може стати не лише Литва, а й сам принцип об’єднаної Європи.
13-42, 19 червня 2025 року