Херсонщина за крок до евакуації

Мешканці Херсонської області почали скаржитись на погане самопочуття, лікарі діагностують у них симптоми отруєння. Село Преображенка знаходиться найближче до ТОВ «Титанові Інвестиції» («Кримський Титан»). Від населеного пункту до потужностей заводу всього 3 кілометри, в той час як до Армянська від «Кримського Титану» 6 кілометрів. Преображенка найсильніше постраждала від хімічного викиду.
У Каланчацькому та Чаплинському районах, що межують з окупованим Кримом лікарі почали фіксувати випадки отруєння місцевого населення. Вчора, 5 вересня, проводився огляд дітей та дорослих у Каланчацькому та Чаплинському районах Херсонської області. Найбільше на погане самопочуття жаліються жителі сіл Олександрівка, Гаврилівка та Преображенка (Червоний Чабан).
Лікарі Каланчацького ЦПСМД та обласні лікарі вищої категорії, серед яких кардіологи, педіатри, терапевти, отоларингологи, обстежили більше 400 людей у цих селах, 90% з яких діти. Лікарі закликають людей без зайвої необхідності не виходити на вулицю та при виявленні симптомів отруєння звертатися за медичною допомогою.
На сьогоднішній день враховуючи близькість сіл Херсонської області до «Кримського Титану», досі не оголошена евакуація дітей із забрудненої території. Деякі сім’ї самостійно залишають тимчасово свої домівки. У селі Преображенка проживає більше тисячі мешканців, частина з них на сьогоднішній день досі працює на «Кримському Титані». В той час окупаційна влада Криму на 12 день оголосила про евакуацію дітей з міста Армянськ, рішення про евакуацію дітей у населених пунктах Херсонської області досі не прийняте. Враховуючи численні звернення дітей за медичною допомогою, евакуація цього регіону вкрай необхідна. Затягування неминучого кроку грає не на користь українській політиці, адже без таких кроків світовій спільноті важко уявити масштаб катастрофи. Замовчування екологічної трагедії грає на користь хіба що, окупаційній владі Криму – РФ.
В той же час Міністерство охорони здоров’я повідомляє, що станом на 16-00 6 вересня 2018 року рівень шкідливих речовин в Херсонській області не перевищено, а здоров’я дітей та дорослих поза загрозою. Та чомусь керівництво Державної прикордонної служби має іншу інформацію, відповідно до якої закриває два КППВВ на межі з окупованим Кримом.
«КПВВ призупиняють роботу у зв’язку з небезпечною екологічною ситуацією, яка склалася на заводі «Титан» на території тимчасово окупованого Криму.» - речник Державної прикордонної служби Олег Слободян
Відтепер перетнути адмінмежу з тимчасово окупованим Кримом можна буде лише через КПВВ «Чонгар», який працює в штатному режимі. В тимчасово закритих контрольних пунктах прикордонники продовжать нести службу, проте пропуск громадян та транспортних засобів будуть здійснювати лише в екстрених випадках.
Вчора на межі з окупованим Кримом працювала міжвідомча робоча група з визначення екологічної ситуації на території Херсонської області. До її складу увійшли керівники Міністерства екології та природних ресурсів України, Державної екологічної інспекції України, ДСНС України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Міністерства охорони здоров’я України разом з головою Херсонської обласної адміністрації Андрієм Гордєєвим.
Експерти взяли проби з кислотного накопичувача, а також із Лемурійського озера, розташованого поруч із Сивашем через перешийок, для проведення аналізів на кількість вмісту небезпечних хімічних елементів. Найближчим часом будуть зроблені експертні лабораторні висновки.
«Держана екологічна інспекція у Херсонській області відібрала проби ґрунтів в зоні впливу заводу «Кримський титан» та вмісту з кислотонакопичувача. Якісний аналіз вмісту кислотонакопичувача вказав на наявність сірчаної кислоти. На даний час проби ґрунтів аналізуються», - повідомив Ігор Зубович, начальник Державної екологічної інспекції у Херсонській області.
Результати досліджень МОЗ України та екологічної інспекції різняться за своїми висновками і не надають досі єдиної, об’єктивної картини ситуації на півдні України.
Заступник Міністра екології та природних ресурсів України Віктор Вакараш, який є головою міжвідомчої групи, розповів, що така комісія була створена за наказом Прем’єр-Міністра України для систематичного моніторингу екологічної ситуації на Херсонщині й проведення відповідних аналізів, на підставі чого надаватимуться рекомендації для наступних дій спільно з обласною державною адміністрацією.
Вчора, український омбудсмен Людмила Денісова звернулася до директора Програми ООН з навколишнього середовища Еріка Солхейма і директора та регіонального представника Європейського офісу Програми ООН з навколишнього середовища Яна Дусіка через ситуацію в окупованому Армянську. Про це український омбудсмен написала на своїй сторінці у Фейсбук. Вона закликала долучитися до спільної боротьби за поновлення права мешканців Кримського півострова на безпечне для життя і здоров’я довкілля, оскільки окупаційна влада Криму приховує реальний рівень екологічної небезпеки.