Крим під Російською окупацією 4076 день
Вся Україна у вогні 1151 день
  Хан Хаджі-Гірей подарував князю Вітовту Великому неймовірної краси пояс

Хан Хаджі-Гірей подарував князю Вітовту Великому неймовірної краси пояс

14.08.2018 11:22

   На початку 90-х років минулого століття пояс князя Вітовта знайшли археологи поблизу села Литви Молодечненського району Мінської області Білоруської Республіки.

   Дослідники датували знахідку XIV-XV століттям. Однією із версій історії пояса є така: він міг бути подарований великому князю Вітовту кримським ханом Хаджі-Гіреєм.

   Після того, як пояс був виявлений, він більше десяти років знаходився в приватних колекціях. У 2006 році легендарний білоруський нумізмат Валентин Рябцевіч звернувся до президента Олександра Лукашенка і попросив передати права на «пояс Вітовта» державі. Рішенням суду цю дорогоцінну знахідку передали в Національний історичний музей і внесли до Державного списку історико-культурних цінностей.

    Пояс складається із одинадцяти поясних пластин, пряжки, наконечника і двох квадратних накладок. Виготовлений він був у місті Кафа (нині місто Феодосія, тимчасово окупований півострів Крим, Україна). Натомість пряжки мають італійське походження. Вони мають ознаки як латинської стилістики (форма пряжки і наконечника), так і східної орнаментики (зображення птахів і гадюк на пластинах). Всі деталі пояса виконані зі срібла, велика їх частина прикрашена позолотою і чорнінням.

    В одному думки дослідників збігаються: такі пояси однозначно належали вищому нобілітету і були символами лицарської честі. Даний пояс є єдиною знахідкою подібного роду в Східній Європі.

   З IX по XVI століття такі позолочені візерункові пояси були символом високого соціального статусу в боярських, княжих і ханських родах. Подарунок такого цінного пояса міг означати передачу влади, тому володіння цим дорогим символом могло призвести навіть до смертельної боротьби між тогочасними правителями.

   З історії відомо, що за рік до з’їзду монархів 1429 року у Луцьку хан Хаджі-Гірей за допомогою військ литовського князя Вітовта підпорядкував собі Крим. З того часу кримські татари хана Гірея стримували тиск монголо-татарської Орди на південні степові і західні кордони Великого князівства Литовського як вірні союзники князівства. Тому цінний подарунок напередодні з’їзду монархів міг бути знаком миролюбних відносин між кримськими татарами та литовським народом.

   В той час Велике князівство Литовське було зацікавлене в міжнародній торгівлі із Кримом. Головним місцем торгівлі в Північному Причорномор'ї була Кафа. На лівому березі Дніпра, за 40 км вище Херсона, в містечку Тавань була навіть митниця під назвою «Вітовтова лазня». Зараз на цій місцині проходять археологічні розкопки Литовської фортеці. Під час розкопок було також знайдене кримськотатарське місто XIIІ століття, що розташовувалось тут до часів Литовської фортеці. Такі знахідки свідчать про тісний зв’язок литовського та кримськотатарського народів.

(На фото: князь Вітовт Великий)

(На фото: хан Хаджі-Гірей)

за матеріалами "Хроніки Любарта"