Крим під Російською окупацією 3810 день
Вся Україна у вогні 885 день
  Енвер Ізетов – кримськотатарський художник, ілюстратор, дизайнер, мультиплікатор.

Енвер Ізетов – кримськотатарський художник, ілюстратор, дизайнер, мультиплікатор.

17.01.2024 12:27

Творчість кримського художника Енвера Ізетова багатогранно  відображає красу і багатство кримськотатарської культури та відкрила нове дихання в сучасній книжковій ілюстрації. Самобутня краса втілилися у створених ним творах — станкової графіки, живопису, книжкової ілюстрації, графічного дизайну, сценографії, мультиплікаційного кіно.

Енвер Сейтхалілович Ізетов — український та кримськотатарський художник. Книжковий ілюстратор, дизайнер, художник мультиплікаційного кіно. Заслужений митець Автономної Республіки Крим (2009).

Енвер Ізетов народився 17 січня 1955 року у Фергані. З дитячого віку виявив інтерес до малювання. У шкільні роки займався в ізостудіях міста Фергани. Перші ази образотворчої творчості проходив у художників Т. К. Хасанова, Ю. Н. Кайкіна. На завершення навчання у загальноосвітній школі остаточно визначився у виборі професії художника.

З 1973 по 1975 роки, будучи військовослужбовцем Радянської армії, навчався на факультеті образотворчого мистецтва Московського заочного народного університету мистецтв за класом педагога  Олександра Дурасова. А в 1980 році закінчив художнє відділення Ферганського училища мистецтв за спеціальністю «художник-оформлювач», навчався у педагогів  Сергія Алібекова, Юрія Абоімова, Василя Крилова. Згодом і викладав у ньому, а також в дитячій школі мистецтв з 1981по 1991роки. Водночас, з 1985 по 1991 роки працював графіком Ферґанських художньо-виробничих майстерень. Від 1986 співпрацював із видавництвом «Ёш гвардия» (Ташкент, ж. «Зірка Сходу»);

З 1980 року стає активним учасником республіканських, всесоюзних, міжнародних, зарубіжних виставок. Його твори експонувалися у виставкових залах та музеях Ташкента, Москви, Ленінграда, Києва, Брно, Бельгії, Нью-Йорка, Сімферополя. За активну творчу та виставкову діяльність в 1990 році було прийнято членом Спілки художників СРСР, а з 1991-1995 років. був членом Спілки художників Узбекистану.

З 1986 року розпочато співпрацю з видавництвами Узбекистану, з 1987 по 1990 рік  Е. Ізетов взяв участь у створенні трьох мультиплікаційних фільмів «Чужак» (1987), «Тахір і Зухра» (1989), «Концерт» (1990) як художник — постановник, на об'єднанні мультиплікаційних фільмів кіностудії «Узбекфільм », що були показані центральному телебаченню.

 У 1992 року переїжджає до Криму. Творча спрямованість у сфері книжкова ілюстрація, живопис, графічний дизайн, мультиплікація реалізована на Батьківщині в активній співпраці з книжковими видавництвами та журналами. Співзасновник, а з 1992 року по 2001 рік очолював творчу громадську організацію «Асоціацію кримськотатарських художників», багато сил було віддано на популяризацію кримськотатарського образотворчого мистецтва.

З 1995 р. член Національної Спілки художників України.

Один з ініціаторів створення у Сімферополі Кримськотатарського музею мистецтв у 1992 році. Одночасно з 1992 по 1997 – художній редактор журналу «Къасевет» («Занепокоєння») та газети «Янʼи дюнья» («Новий світ»). Від 1997 – організатор Всеукраїнського бієнале дитячого малюнка «Крим. Кожний народ – художник». Президент благодійного об’єднання «Бієнале Крим» (від 1999).

Від 2000 року співпрацюючи з книжковими видавництвами «Доля», «Оджак», «Кримучпедгіз», «Тарпан», Ізетовим були створені ілюстрації та оформлені книжки для дітей: кримськотатарська народна казка «Не чюн хораз ве тавукъ бір куместе яшайлар» («Чому півень та курка в одному курнику живуть»), Ш.Перро «Казки народів світу», навчальні посібники для третього класу «Ана тилі» («Рідна мова»), «Фіданчик» («Паросток»), оформлена книга - альбом «Кримськотатарські художники. Живопис. графіка. Скульптура».

        

Учасник обласних, республіканських, всесоюзних та міжнародних мистецьких виставок. Значним етапом у творчій біографії стала участь у 1984 році на - XI Б'єнале прикладної графіки, Міжнародна виставка ілюстрації та книжкової графіки. Бієнале Брно в Моравській галереї Чехословаччині. Твори Е. Ізетова експонувалися у виставкових залах та музеях: Фергани, Ташкента, Москви, Санкт-Петербурга, Києва, Брно, Брюсселя, Дуйсбурга, Кельна, Нью-Йорка, Сімферополя, Ялти, Феодосії, Лівадії.

У 2003 році відбулась персональна виставка Енвера Ізетова у Сімферополі.

У 2009 році за багаторічну творчу працю та високий професіоналізм, за створені твори образотворчого мистецтва, книжкового оформлення та кінофільмів, Урядом Автономної Республіки Крим надано почесне звання — Заслужений діяч мистецтв Автономної Республіки Крим.

«Музиканти. Кʼурбан-байрам»

Для розкриття творчих завдань автор протягом багатьох років створює станкову графіку, яка об'єднана в серії тем: «Метаморфози» (1981), ілюстрації з мотивів поезії П. П. Пазоліні, Т. Х'юза, Р .М. Рільке, М. Луці (1983-1985), триптих «Сходинки» (1993), «Музиканти на Кʼурбан байрамі» (1997), «Окраїна» (2000), «Сни у Гурзуфі» (2006). Всі твори виконані в різній техніці та матеріалах, з використанням акварелі, гуаші, темпери, кольорового олівця, воскової крейди, графітного олівця, туші, перо.

Художник є автором логотипу газети «Авдет» (2006); емблеми – «Фестиваль кримськотатарських весільних музикантів» (2006), «Всесвітній конгрес кримських татар» (2007); оформлення альбому «Крымскотатарские художники» (Сф., 2008).

В 2015 році, у виставковому залі Кримськотатарського музею культурно-історичної спадщини, відбулася персональна виставка Енвера Ізетова «Шлях до витоків», присвячена 60-річчю художника. На виставці, організованій Міністерством культури Криму та кримськотатарським музеєм, було представлено понад 40 творів автора у жанрах станкової графіки, книжкової ілюстрації та сценографії.

Для творчості художника характерні поетично-романтичний погляд на світ, виразність, загадковість образів, явищ. Люди і предмети трактує як знаки, багатопланові символи. Визначальні риси – символізм з елементами сюрреалізму, у яких митець через метафору прагне переосмислити вічні проблеми людського буття.

Поціновувачі образотворчого мистецтва знайомі з творчістю художника Енвера Ізетова з низки щорічних виставок, що проводяться в Криму, та публікацій малюнків у періодичних виданнях.

Як описує одну з картин художника Миляра Сеттар: «У станковій графіці «Музиканти. Кʼурбан-байрам» овіяний якоюсь фантастикою, у просторі неба — величезний бик, символ могутності та родючості, на спині якого сидять чотири музиканти. Можна уявити звуки оркестру, що пиряє в небі, над Кримським пейзажем у день національного свята Кʼурбан-байрам. Чотири музиканти в національному одязі захоплено грають національну мелодію, три пташки, що приєдналися в польоті до оркестру, сидять на хвості, співають свою пісню, привносячи особливий настрій святкового дня. У картині відчувається урочистість та своєрідний гумор.»

У 2017 році закінчив вищі курси кіно та телебачення Всеросійського державного інституту кінематографії ім. С. А. Герасимова (ВДІК) Москва. По спеціалізаціїї мистецтвознавства, факультет мистецтва та дизайну Алтайського державного університету (2019). Режисерський курс «Filmmaking» (майстерня режисера Массімо Гулельмі), Санкт-Петербурзький державний інститут кіно та телебачення (СПбДІКіТ). 2020 р. Санкт-Петербург. З 1992 року постійно мешкає у місті Сімферополі.

Твори Енвера Ізетова представлені у зібраннях Державного музею мистецтв Узбекистану, Дирекції виставок Міністерства культури Узбекистану, Сімферопольського художнього музею, Кримськотатарського музею мистецтв та в приватних колекціях Росії, Узбекистану, України, Німеччини, Туреччини, США.

Підготовлено Лейля Джаксім за матеріалами джерел:

Інтернет-ресурс газети «Авдет» Енвер Ізетов від 13.02.2019 р., Інтернет-ресурс газети «Авдет» Міляра Сеттарова «Художник метафоры и аллегории. Энвер Изетов» від 17.11.2009 р., Інтернет-ресурс «Крим.Реалії» «В Симферополе открылась персональная выставка крымскотатарского художника – «Путь к истокам»». 

Інформація підготовлена для друкованого видання - Календар пам'ятних дат кримськотатарського народу за підтримки Європейського Фонду за демократію.