«Джарилгацький дракон» виявився фейковим

У квітні 2017 року на херсонському туристичному сайті «ХерсОN» з’явилась інформація про те, що на острові Джарилгач у Скадовському районі, знайшли скелет дракона. Цю інформацію розповсюдили десятки регіональних ЗМІ, і навіть чиновники, не перевіривши її на достовірність. Однак насправді ця інформація виявилась фейковою.
Поширюване фейкове фото/www.facebook.com
Хто написав про знахідку
Автор блогу - Олексій Білецький, у статті під заголовком: «На острове Джарылгач нашли cкелет дракона» повідомляє, що відповідне фото знахідки було опубліковано на приватній сторінці у Facebook Володимира Маркіна з міста Скадовськ. Олексій Білецький по фотографії одразу визначає, що це «український залізопуз». Цю інформацію в той же день перехопили десятки місцевих інформаційних видань, повідомляючи шокуючу для херсонців новину.
На фото: Олексій Білецький - екскурсовод/www.facebook.com
Хто розмістив фото
Ми знайшли відповідний допис із фото, від 17 квітня 2017 року, на який посилався Олексій Білецький на сторінці у Facebook Володимира Маркіна. Як вдалося з’ясувати, Володимир працює професійним дизайнером, ілюстратором, розробляє інтерфейс інтернет-сайтів, тобто дуже добре знайомий із графікою та графічними програмами обробки. Він виклав фото, без будь-якого повідомлення про те, що це реальне фото і це його знахідка.
Пост у Facebook Володимира Маркіна/www.facebook.com
Телеканал 2+2 про «Джарилгацького дракона»
Восени 2017 року телеканал 2+2 випускає телепередачу "Загублений світ", в якій розповідається про міфічних створінь, що живуть на острові Джарилгач, і звичайно увесь кейс інформації посилається і ґрунтується саме на тому фото, яке було розміщене Володимиром Маркіним.
Тодішній мер міста Скадовськ, Олександр Яковлєв, журналістам 2+2 повідомив, що фото справжнє.
«Це реальна картинка, наші любителі фотографи знайшли на острові фрагмент скелета і сфотографували його і виклали в інтернет. Це міг бути дракон чи ще щось» - сказав мер міста, Олександр Яковлєв
Звичайно, коментар очільника міста, людини яка представляє громаду, не може бути поставлений під сумнів, бо це може дискредитувати сам інститут влади.
На фото: Олександр Яковлєв - екс-міський голова м. Скадовськ/скрін з телепередачі т/к "2+2", "Загублений світ"
Примітно, що у телепередачі людина, яка запустила інформацію у «роботу» - Олексій Білецький, за словами журналіста, повідомив, що він особисто знайшов фрагменти цього скелету, сфотографував їх та передав місцевим археологам. Однак, за пів року до цього Олексій повідомляв, що фото було зроблене скадовчанином Володимиром Маркіним. Білецький розповів, що як тільки фото набуло популярності в інтернеті, то скелет дракона, переданий археологам – зник. Олексій періодично возить на острів Джарилгач туристів і переконаний, що живі дракони, ще залишились там.
«Є дуже багато свідчень що там мешкало багато міфічних істот, драконів. Чи є вони там зараз – думаю що так.» - сказав Олексій журналістам телеканалу «2+2».
Телепередача телеканалу "2+2", "Загублений світ", 66 випуск
Розвінчання фейку
Ми уважно перевірили увесь ланцюжок інформації про нібито «знайдений скелет дракона» на острові і звичайно ж, дослідили єдиний доказ цієї знахідки – фото Володимира Маркіна. Череп дракона на фоні Джарилгацького маяку – туристичної візитівки Скадовська, не викликає жодних сумнів, де саме зроблене фото. Однак чи дійсно воно було зроблене саме там? Для того аби відповісти на це питання ми скористалися спеціальним пошуком від www.tineye.com для фотографій-близнюків. Пошукова програма за лічені секунди нам видала десятки схожих, просто ідентичних фотографій черпа дракона, на яких лише змінений фон.
Скрін: результати пошуку в системі www.tineye.com
Як виявилось оригінал цього фото зроблений на пляжі в Дорсеті, в Англії, де на узбережжі моря знаходиться просто величезна голова «дракона», розміром з автобус. Ця голова виготовлена з полістиролу і встановлена на честь виходу третього сезону відомого серіалу HBO "Гра престолів".
На фото: зліва - фотокартка "Джарилгацького дракону", зправа - "Англійського дракону"
Фото скелета голови «Джарилгацького дракона» та «Англійського дракона», просто ідентичні. Варто відмітити майстерну роботу Володимира Маркіна, який створив цю картинку, завдяки якій вигадливі туристичні менеджери, використовують такі фейкові повідомлення для заманювання туристів на острів Джарилгач.
Цілком очевидно, що для Олексія Білецького, який за кошти проводить ексуксії на острові Джарилгач, черговий розповсюджений фейк збирає певну кількість туристів, які виявляють бажання на власні очі побачити місце, де "жили" чи й "досі живуть" українські дракони. Такі вигадки більше схожі не на гарну легенду, а на шахрайські дії.
На фото: Процес виготовлення дракону із серіалу "Гра пристолів"/www.avax.news
Не остання знахідка
Під час своєї поїздки на острів Джарилгач, журналісти телеканалу 2+2 знаходять посеред пляжу два невідомих круглих предмети, схожих на яйця. Як вони повідомляють, це можуть бути саме яйця дракона. Ми не знаємо, чи вилупились на сьогоднішній день з тих яєць дракони, але інформаційні фейки народжуються із таких «знахідок» безсумнівно.
скрін з телепередачі т/к "2+2", "Загублений світ"
Рустам Авдєєв, радіо "Куреш"