До вишів Херсону вступило 48 кримчан

У цьому році в окупованому Криму випустилося 9902 тисячі одинадцятикласників та 17943 дев’ятикласників. Такі цифри були озвучені так званим міністром освіти і науки Криму Наталією Гончаровою. Не секрет, що більша частина випускників залишаються продовжувати навчання на окупованій території, незважаючи на те, що дипломи кримських вишів зараз не визнаються більшою частиною світової спільноти.
Цього року в Україні для вступу кримських абітурієнтів до українських вишів запровадили спрощену систему вступу. В Україні відкрили 35 освітніх центрів «Крим-Україна», через які абітурієнти можуть вступати за спрощеною процедурою – без складання ЗНО до 28 вересня 2018 року. Для кримських випускників шкіл українські освітяни передбачили, як і кожного року, квоти на місця державного замовлення. У 2016 році за бюджетними квотами були передбачені 1500 місць, в 2017 - 2600 місць, у 2018 теж 2600 місць. Чи достатньою є ця квота для усіх бажаючих з Криму? Цього року кримські випускники могли вступити до 5 херсонських вишів за спрощеною процедурою. Ми відправили інформаційні запити до тих вищих навчальних закладів, на які могли подавати документи кримчани черз освітній центр «Крим-Україна» аби дізнатись, чи користується популярністю українська освіта серед кримчан, і чи виконала свою функцію спрощена система вступу до українських вишів.
У 2017 році до херсонських вишів ступило 70 абітурієнтів з окупованого Криму, про це повідомляв Центр журналістських розслідувань. Цього року ця цифра є значно меншою, на сьогоднішній день загалом через освітні центри «Крим-Україна» до Херсонських вищих навчальних закладів вступило 48 кримчан, повідомляє радіо "Куреш". Найбільше кримських абітурієнтів подало документів до Херсонської державної морської академії – 18 осіб, усі вони були зараховані на бюджетну форму навчання. На другому місці за кількістю вступників з Криму знаходиться Херсонський державний аграрний університет, до якого вступило 11 осіб, усі зараховані на бюджетну форму навчання. Третє місце посів Херсонський державний університет, до якого подало документи 10 кримчан, 9 з них зараховано на бюджетну форму навчання, 1-ну особу на так звану контрактну, через те, що абітурієнтів подав документи саме на цю форму навчання. Однак керівництво ХДУ подало клопотання до МОН України про виділення ще 1 місця за кошти держбюджету для цього вступника. До Херсонського Національного технічного університету вступило 6 осіб з Криму на навчання за кошти держбюджету. Жодного абітурієнта з Криму не вступило до Херсонської філії Національного університету кораблебудування.
Після 9-го класу кількість абітурієнтів з Криму, що забажали продовжити освіту на материковій частині України ще нижча, до Економікотехнологічного технікуму ХНТУ вступило 3 особи, дві з яких на бюджетну форму навчання. До професійно-морського ліцею при ХДМА зараховано 4 особи на бюджетну форму. До Херсонського медичного коледжу абітурієнти з Криму документів цього рок не подавали.
Із усіх опитуваних навчальних закладів у наданні інформації було відмовлено лише одним закладом. Херсонське морехідне училище рибної промисловості відмовило нашій редакції у наданні публічної інформації, стосовно кількості кримчан, що вступили до їхнього навчального закладу. На два надіслані запити керівництво закладу не реагувало, після нашого телефонного дзвінка до приймальні директора, нам повідомили, що начальник училища особисто відмовив у наданні запитуваної інформації, що є порушенням статі 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Костянтин Стасюк послався на те, що не зміг перевірити «особу запитувача інформації». Як посадовець збирався це зробити, невідомо. Та чи збирався це робити? Адже за два тижні до нашої редакції не надходило жодного дзвінка з Херсонського морехідного училища рибної промисловості. Відправляти запит нам довелося повторно, бо таємничим способом він зник з електронної пошти училища. Секретар послалась на перебої з інтернетом. А на другий вже запит ми отримали відмову. Відповідна скарга була надіслана нашою редакцією на ім’я Уповноваженої ВРУ з прав людини Людмили Денисової з клопотанням про проведення перевірки неправомірних дій розпорядника інформації та притягнення його до адміністративної відповідальності. Тож, чому є закритою інформація про вступ кримчан до училища рибної промисловості та інформація про проходження практики учнів училища на суднах, що не мають легальних документів, а деякі навіть є «суднами-примарами», (інформація запитувалась для наступного матеріалу журналістського розслідування радіо «Куреш») Костянтин Стасюк, тепер пояснюватиме українському омбудсмену та Міністерству освіти і науки України.
Як бачимо, активність вступу кримчан в українські виші досить низька. Тим паче, для Херсонщини ця цифра є мізерною, оскільки це найближчий регіон до окупованого Криму, а тому студентам зручніше і швидше переміщуватись між навчальним закладом та домівкою. Заявлена цього року квота у 2600 місць є завищеною, оскільки реально необхідно у рази менше. Минулого року до українських вишів вступило трохи більше 200 кримчан, це лише 8% від загальної кількості виділених квот. Низький показник ступу може бути обумовлений низькою поінформованістю кримчан про можливість здобуття української освіти. Міністерство освіти і науки України не має законного права поширення цієї інформації на окупованій території, в цьому допомагають ЗМІ та громадські активісти. Знайти таку інформацію можна у більшості випадків лише у мережі інтернет, при перетині тимчасового адміністративного кордону Криму з Херсонщиною, досі не розміщено стаціонарних інформаційних носіїв, про можливість вступу до українських вишів за спрощеною процедурою.
Нагадаємо, що 6 серпня Херсонщину з робочим візитом відвідав Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш. Під час свого візиту він проінспектував діяльність освітніх центрів «Крим-Україна», після чого поставив високу оцінку працівникам цих центрів. Задоволений Міністр залишився і ознайомившись із навчальною базою херсонських вишів.
Цього року кримчани можуть подавати заяви про вступ до українських вишів через центри «Крим-Україна» до 28 вересня, а тому у багатьох ще є шанс безкоштовно здобути українську освіту.
Рустам Авдєєв