Крим під Російською окупацією 3861 день
Вся Україна у вогні 936 день
  До 105 річниці з дня народження кримськотатарського художника, сценографа, актора Сеітхаліла Османова.

До 105 річниці з дня народження кримськотатарського художника, сценографа, актора Сеітхаліла Османова.

06.09.2024 20:38

 

Сеітхаліл Османов - яскравий представник кримськотатарського мистецтва 20 століття. Він працював у галузі образотворчого та театрального мистецтва. На думку дослідників, Сеітхаліл Османов увійшов в історію національної культури насамперед як талановитий художник-живописець. Нині роботи майстра: пейзажі, портрети, натюрморти, ескізи тощо - зберігаються у фондах музеїв Криму і за його межами, а також у приватних колекціях по всьому світу.

 

Сеітхаліл Османов народився 6 вересня 1919 року в Сімферополі. Його творчий шлях розпочався в дитинстві, коли він дебютував на театральній сцені, у дев'ятирічному віці, зігравши роль хлопчика Сейрана в п'єсі Ширван-заде «Намус». Ця роль визначила його майбутню професію. У 1934 році С. Х. Османов вступив до Сімферопольського театрального технікуму, після закінчення якого, з 1937 року, працював у трупі Державного кримськотатарського театру, де він здобув популярність, працюючи актором разом із видатними майстрами сцени Емір-Аметом Париковим, Халідом Гурджі, Ібадуллою Грабовим. Окрім акторської майстерності, він також досяг успіхів як режисер, поставивши кілька вистав. Займався в студії відомого художника-баталіста М. Самокиша, викладав грим у театральному училищі.

У роки війни, аж до 1943 року, продовжував працювати в театрі. Сеітхаліл Османов разом з іншими акторами був висланий до Середньої Азії - м. Ленінабад (Таджикистан), де він працював на гірничо-збагачувальному комбінаті, керував художньою самодіяльністю.

У 1950 році був репресований, 6 років провів у таборах. У 1958 році, після реабілітації, працював художником-живописцем у майстернях художнього фонду Таджикистану (м. Ленінабад).

З 1962 року - член Спілки художників СРСР. Автор численних живописних полотен, учасник регіональних і республіканських виставок.

1988 року разом із сім'єю повернувся до Криму.

У 1989 році завдяки зусиллям і авторитету Сеітхаліла Османова, Ільяса Бахшиша, Айше Діттанової та інших представників культури вдалося відродити на батьківщині національний Кримськотатарський музично-драматичний театр. У 1989-1991 роки працював художником і режисером театру. У 1994 р. для музею в Бостоні (США) створив серію робіт, присвячених 50-річним роковинам депортації кримськотатарського народу.

Основні живописні твори: «До рідного кишлака» (1978), «Портрет Ешрефа Шем'ї-заде» (1980), «Море і скелі» (1982), «Ельміра» (1983), «Портрет композитора Ільяса Бахшиша» (1984).

Сеїтхаліл Османов пішов із життя 15 листопада 1994 року в Сімферополі.

С.Османов, Чорне море, 1988

С.Османов, Гурзуф вночі, 1983

С.Османов, Портрет поета Е.Шемьї-Заде, 1980

 

Інформація підготовлена для друкованого видання - Календар пам'ятних дат кримськотатарського народу за підтримки Європейського фонду за демократію.

У підготовки статті використаний матеріал альбому «Крымскотатарское искусство. Художники. Мастера. Дизайнеры. Станковое искусство. 1 том: альбом» / составители И. Заатов, Э. Изетов. – Симферополь: ГАУ РК «Медиацентр им. И. Гаспринского», 2019. – 208 с. : илл.