Крим під Російською окупацією 4078 день
Вся Україна у вогні 1153 день
  День кримськотатарської журналістики: вбита свобода слова

День кримськотатарської журналістики: вбита свобода слова

05.04.2016 11:09

КИЇВ (QHA) -
Протягом декількох останніх років наукова, медійна, культурна громадськість Криму відзначала 10 квітня як День кримськотатарської журналістики. Це дата виходу першого номера найвідомішого в історії видання кримських татар — газети Ісмаїла Гаспринського «Терджиман». 10 квітня 1883 року видання «Терджиман-Переводчик» побачило світ в Бахчисараї і, проіснувавши майже 35 років, стало популярним у багатьох країнах світу.

Традиційно з року в рік кримськотатарські працівники мас-медіа, університетів, видавництв відзначали цей день, збираючись у будинку Ісмаїла Гаспринського в Бахчисараї, де випускався «Терджиман». Там у них була можливість поспілкуватися, обговорити поточні питання. Традиційним на таких зустрічах було і відвідування могили великого мислителя.

Для багатьох кримських журналістів після анексії півострова 2014 року цей день набув особливого значення. Репресії щодо тих, хто не пішов на поклін до російських окупантів, хто не проміняв свою гідність на подачки Кремля, тривають.

Цей день — ще одна можливість для журналістів України та Криму оцінити ситуацію на півострові і вчергове переконатися: свободи отримання і поширення інформації, що є невід'ємною частиною особистих прав кожної людини, на півострові немає.

Не випадково однією з перших дій кримської влади після анексії Криму стало видворення з інформаційного простору півострова незалежних ЗМІ.

Єдиним принципом збереження ЗМІ в Криму з моменту анексії стала лояльність до нових «господарів», прийняття окупаційної влади, а головним інструментом «розправи з інакомисленням» — відмова видачі ліцензії тим, хто посів принципову позицію щодо висвітленні подій анексії та об'єктивно оцінює зміни, що відбуваються.

ЗМІ, які бунтували та посідали принципову позицію, після численних візитів представників ФСБ, тиску, адмінпротоколів та іншого були змушені полишити Крим. На даний момент це телеканал ATR, агентство QHA (Кримські новини), сайт Блек Сі Ньюз (Black Sea News), сайт «Крим Реалії» (проект Радіо Свобода), дитячий канал «Лялі», радіостанція «Мейдан», сайт «Події Криму», телерадіокомпанія «Чорноморка», сайт «Центр журналістських розслідувань» (офіси в Сімферополі і Севастополі), інтернет-ресурс «15 хвилин».

На даний час під тиском окупаційної влади перебувають видання Меджлісу «Авдет», кримськотатарське видання «Кирим». З 25 березня цього року не виходить єдине в Криму україномовне видання «Кримська світлиця», давно не з'являється етнографічне видання «К'асевет». Зазначений список медіаресурсів — не повний.

Ситуація зі свободою слова в Криму критична: провладні газети, інтернет-ресурси, радіо- і телевізійні канали не відображають реального стану справ на півострові. Вони ніколи не обмовляться про незаконні обшуки, арешти і затримання, не висвітлять процеси у справах про заборону Меджлісу, «26 лютого», «3 травня», про інші утиски кримських татар і тиск на представницькі органи народу.

Та про що можна говорити, якщо 10 березня 2016 року жителя Севастополя засудили до умовного терміну за пост у соціальній мережі «Вконтакте»!

Неодноразово підкреслював гостроту ситуації зі свободою слова на окупованому півострові Президент України Петро Порошенко, який зазначив, що за останні два роки Крим «пішов у масові арешти і репресії», а права кримчан постійно порушуються.

Акцентував увагу світової громадськості на численних порушеннях прав і свобод людини в Криму і Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Так, 4 квітня 2016 року він повідомив, що лише у березні в Криму зафіксовано 68 правопорушень (в лютому їх було 40).

Однак, незважаючи на репресії та переслідування, кримськотатарські та українські журналісти на тимчасово окупованій території продовжують працювати, об'єктивно розповідаючи про події, відображаючи реальну картину справ. Вони доносять до світу правду про тих, хто залишився принциповим і не зламався під тиском.

З огляду на наведені вище факти, інформаційне агентство QHA (Кримські новини) звертається до всіх колег по журналістському цеху з проханням підтримувати кримську тематику. Ми просимо робити це не лише напередодні або в чергову річницю окупації півострова, а постійно.

Кращою зброєю в інформаційному протистоянні залишається слово правди. Об'єктивні дані дозволять розвіяти інформаційний туман. Послідовна кампанія з розвінчання міфів Кремля про солодке і спокійного життя на окупованому півострові допоможе світові не втратити зв'язку із Кримом.