9 серпня - День корінних народів світу

фото Радіо Свобода
Генеральна асамблея ООН у 1994 році ухвалила відзначати Міжнародний день корінних народів світу щороку 9 серпня. Таким чином міжнародна спільнота прагне привернути увагу до збереження культури корінних народів та їхніх прав. В Україні корінними народами вважають кримських татар, караїмів та кримчаків, а також греків Приазов'я, які переселилися з Криму на материкову Україну наприкінці 18-го століття.
Конвенції 169 і 107 поширюються на народи незалежних країн, які:
– ведуть племінний спосіб життя, знаходяться у відмінних від інших груп суспільства соціальних, культурних і економічних умовах та положення котрих повністю або частково регулюється їх власними звичаями, традиціями чи спеціальним законодавством;
– розглядаються як корінні через те, що вони є нащадками тих, хто населяв країну або географічний район країни в період її завоювання чи колонізації або в період встановлення існуючих державних кордонів, і через те, що незалежно від їх правового становища зберігають деякі чи всі соціальні, економічні, культурні та політичні інститути.
Також обов’язковою ознакою корінних народів є їх особливий зв’язок із землею. Із набранням чинності Конвенцією 169 (з 5 вересня 1991 року) уряди, застосовуючи її положення щодо регулювання земельних відносин, повинні враховувати особливу важливість для культури і духовних цінностей відповідних народів їх зв’язку із землями і територіями – або з тим й іншим, залежно від обставин, – які вони займають або використовують в інший спосіб, і особливо важливість колективних аспектів даного зв’язку.
Пропонуємо кілька цікавих фактів та цитат про корінні народи:
радіо "Куреш"