Крим під Російською окупацією 3985 день
Вся Україна у вогні 1060 день

25 вересня

 

1959 р. в с. Кургантепа, Узбекистан, народилась Зера БЕКІРОВА — журналістка, письменниця, громадська діячка, популяризаторка кримськотатарської мови, літератури, культури та мистецтва. Членкиня НСПУ (2011).

Із 1989 р. кореспондентка, керівниця відділу, головна редакторка газ. «Янъы дюнья» (2012). Авторка книг та наукових статей: «75 доль депортації», «Гъурбетте Къырым парчасы» («Шматочок Криму на чужині», 2010), «Ватан ёлуна багъышлангъан аят» («Життя, присвячене шляху на Батьківщину», 2009), «Ракъамлар шаатлыкъ этелер» («Цифри свідчать», 2012). Допомагала Ідрісу Асаніну у складанні його 3-томника «Адалет куреши сафларында» («У лавах боротьби за справедливість»). Після його смерті продовжила цю роботу, ставши автором останнього — 4-го тому історії про національний рух кримських татар та його учасників. Авторка перекладів кримськотатарською близько 20 книг з турецької, російської та болгарської мов.
Голова «Ненкеджан къадынлар клубы» («Жіночий клуб Ненкєджан»), а з 2011 р. — головний редактор кримськотатарського журналу «Nenkecan». Дослідниця життя і творчості Бекіра Чобан-заде.

 

1906 р. в с. Гурзуф, Крим, народився
Мансур МАЗІНОВ (25.09.1906–11.03.1983) —
льотчик, учасник Другої світової війни.

Перший кримськотатарський льотчик. Під час Другої світової війни був пілотом транспортної авіації, з 1942 р. на передовій. Здійснював польоти до партизанів у блокадний Ленінград. Був двічі нагороджений орденами Червоного Прапора, Вітчизняної війни II ступеня та медалями. Завершив війну у званні капітана на посаді заступника командира авіаескадрильї. Після війни перейшов у цивільну авіацію, очолив аеродром у м. Павлодарі Казахської РСР. Помер у Казахстані, так і не повернувшись на Батьківщину.