Крим під Російською окупацією 4003 день
Вся Україна у вогні 1078 день

9 липня

 

1521 р. відбувся перший спільний кримськотатарсько-український
похід на Московське князівство.

Кримський хан Мухамед І Ґерай спільно з козацьким старостою Євстахієм Дашкевичем завдали удару по московитах і взяли в облогу Москву. Московський князь Василь ІІІ утік із міста. Перед ним хан поставив вимоги, згідно з якими князь мав письмово підтвердити, що буде вічним данником Кримського ханства, не втручатиметься в кримські справи у Казанському ханстві і не нападатиме на українські землі. Після того, як відповідний документ було отримано та контрибуція союзникам виплачена, хан наказав відступити.

 

1923 р. в м. Сімферополі народився Якуб БЕКІРОВ (09.07.1923–23.04.2015) —
вчений-авіатор, академік Міжнародної академії інформатизації, письменник.

Під час Другої світової війни його направили на завод, який випускав двигуни для літаків. 1958 р. почав працювати в Союзному дослідно-конструкторському бюро «Батьківщина», де став головним інженером. Брав участь у створенні систем керування літаків (Ту-144, Ту-160, Іл-96, Ан-225 («Мрія»), Ан-224 («Руслан») і ракетно-космічних систем (ракетоносія «Протон»). За це нагороджений орденами і медалями. Помер у Москві.

 

1987 р. рішенням Політбюро ЦК КПРС створено державну комісію
для розгляду кримськотатарського питання.

Комісію було створено у відповідь на тривалі акції протесту кримських татар у Москві. За підсумками роботи комісії 23 липня вийшло повідомлення ТАРС. У ньому хоча й засуджували депортацію, але пояснювали її «суворими умовами війни», повторюючи сталінську аргументацію. Зокрема, в цьому документі «частину кримських татар» звинувачували в участі у створенні «десяти кримськотатарських добровольчих батальйонів по 200–300 осіб». Це повідомлення спричинило хвилю обурення та масових протестів, що пройшли у всіх регіонах розселення кримських татар. У документі також відкрито пояснювали неможливість репатріації на тій підставі, що вже заселили 2,5 млн інших радянських людей, чиї інтереси потрібно враховувати.