26 червня
1925 р. в м. Сімферополі, Крим, народився
Рефат КУРТІЄВ (26.06.1925–02.03.2012) — краєзнавець, етнограф,
учасник Другої світової війни, учасник національного руху кримських татар,
делегат II–IV Курултаїв (1991–2007).
Із 1943 р. і до кінця Другої світової війни на фронті. Ще в 1950–1960-х рр. цікавився історією та досліджував минуле кримських татар. Рефат Куртієв — один із небагатьох учених, які вивчали побут і традиції доісламського періоду історії кримських татар. Автор книг: «Календарні обряди кримських татар», «Кримські татари: етнічна історія та традиційна культура», «Нариси історії та культури кримських татар», «Депортація» (3 книги) та ін. 1985 р. повернувся до Криму. Брав активну участь у національному русі, член Меджлісу. Залишив величезну документальну спадщину про топоніміку Криму, відмінності кримських сіл, легенди. Помер і похований у с. Тузли, Сакського району.
1991 р. в Сімферополі відкрився ІІ Курултай кримськотатарського народу.
Делегатів обирали у всіх місцях проживання кримських татар на території СРСР. Напередодні Курултаю Мандатна комісія підтвердила повноваження 255 делегатів. 28 червня Курултай ухвалив «Декларацію про національний суверенітет кримськотатарського народу» — програмний документ, який брав курс на національно-державне самовизначення кримських татар, заявлено право корінного народу на землі та природні ресурси Криму. 30 червня на основі таємного голосування був обраний єдиний найвищий представницький орган кримськотатарського народу — Меджліс у складі 33 осіб на чолі з Мустафою Джемілєвим. Затверджено кримськотатарський гімн і прапор.
2010 р. — День кримськотатарського прапора.
Відзначають за рішенням органів самоврядування кримськотатарського народу. Вперше ідею проведення Дня національного прапора запропонував Кримськотатарський молодіжний центр і провів його 26 червня 2010 р. в Сімферополі. Національний прапор кримських татар є прямокутним полотнищем небесно-блакитного кольору із зображенням у верхньому лівому кутку тарак-тамги золотого кольору. Колір прапора символізує чисте небо, мир, добробут та свободу, а також єдність народу. А золота тамга — символ державної влади. Прапор кримських татар також символізує наступність поколінь кримських татар та їхню боротьбу за право на самовизначення.