Крим під Російською окупацією 3985 день
Вся Україна у вогні 1060 день

10 травня

 

1918 р. у Сімферополі відкрилася сесія Курултаю
(Кримськотатарського національного парламенту).
Були прийняті принципи утворення крайової влади, де декларувалося право
всіх етнічних спільнот на участь в управлінні Кримом.

Головою Курултаю було обрано Асана-Сабрі Айвазова. Кримськотатарський парламент оголосив себе крайовим парламентом. Глава уряду обирається парламентом. Створений останнім кабінет (рада міністрів) отримує санкцію парламенту у вигляді довіри до нього. Офіційними мовами новоутвореного уряду є мови кримськотатарська і російська. Прапором уряду приймається блакитний стяг. Уряд складається із прем’єра і п’яти міністрів чи директорів. Принципи утворення крайової влади підтримали командувач армійським корпусом Р. Кош, голова Таврійської губернської управи Л.Вагін, командувач І-м Мусульманським корпусом — генерал-лейтенант С.Сулькевич, Архієпископ Таврійський і Сімферопольський.

 

1938 р. в с. Кучук-Озенбаш, Крим, народився
Сеїтмемет ЯКУБОВ (10.05.1938–
02.03.2012) —
художник, скульптор-кераміст. 

1944 р. з родиною висланий до Костромської області,
РРФСР. Член Спілки художників СРСР (1988).

1990 р. переїхав до Криму, продовжував традиції кримськотатарських ремісників. Його керамічні твори прикрашали громадські будівлі та входили до експозицій міжнародних виставок. Пластична композиція «Кораблі пустелі» зберігається у фондах Кримськотатарського музею мистецтв.

 

1944 р. було подано на розгляд Й.Сталіну проєкт рішення
Державного Комітету Оборони (ДКО) про виселення кримських татар з Криму.

Л.Берія в своєму докладі до Сталіна пропонує виселити все кримськотатарське населення «з огляду на зрадницькі дії кримських татар проти радянського народу та виходячи з небажаності подальшого проживання кримських татар на прикордонній околиці Радянського Союзу», наводить попередній розрахунок кількісного складу «140-160 тис. Татарського населення», який має бути виселеним та строки виконання постанови до 1 червня 1944 р.

Весь кримськотатарський народ — від немовляти до людини похилого віку — був звинувачений у колабораціонізмі. 11 травня 1944 р. була складена та підписана Постанова ДКО №5859-сс, яка стала офіційним обґрунтуванням депортації. У ній наведена «аргументація» на кшталт шпигунсько-диверсійної діяльності кримських татар у глибокому тилу Червоної Армії.