Крим під Російською окупацією 3986 день
Вся Україна у вогні 1061 день

5 березня

 

1768 р. Росія спровокувала війну між Росією з одного боку і
Кримським ханством та Османською імперією —з іншого.

Російські війська вдерлися в межі Кримського ханства, спалили прикордонні кримськотатарські міста Балту і Дубасари та рушили вздовж західного берега Чорного моря до кордонів самої Османської імперії і потім відійшли за кордони. Після цього війна була неминуча. До Стамбула був запрошений кримський хан Кирим Ґерай, щоб спільно з османським султаном Мустафою III затвердити план військових дій проти Росії.

 

1879 р. Ісмаїла Гаспринського обрали міським головою Бахчисарая.

У березні 1879 р. відомий просвітитель кримськотатарського народу І.Гаспринський бере участь у виборах до місцевих органів самоврядування і його обирають головою міста Бахчисарая. За п’ять років перебування на посаді він першим в історії міста зробив вулиці освітленими, відкрив лікарню і навіть театр, збільшив бюджет Бахчисарая з 7 тисяч рублів на рік до 21 тисячі. Домігся від влади підвищення представництва для кримських татар в органах місцевого самоврядування, яке до того було обмежене законами. Дбав про санітарний стан міста і розвиток народної освіти тощо.

 

1919 р. в с. Багатир, Крим, народився
Різа ХАЛІД (Халітов) (05.03.1919–06.03.2002) —
поет, прозаїк.

Учасник Другої світової війни. Член СП СРСР (1962). Нагороджений орденами Вітчизняної війни ІІ ст., Червоної зірки та ін. Автор понад 20 книжок. Перша збірка віршів кримськотатарською мовою «Севем сени, омюр» («Люблю тебе, життя») вийшла 1964 р. в Ташкенті. Потім було видано низку книг поезій кримськотатарською, російською, казахською мовами. Писав також прозу — роман «Пешраф» («Прелюдія») виданий у 1990-ті рр. Помер 6 березня 2002 р. в м. Санкт-Петербурзі.

 

1988 р. в Криму кримські татари провели мітинг
з вимогою звільнити шкільного вчителя у зв’язку
з відвертими проявами расової дискримінації щодо кримськотатарських дітей.

У с. Багатому Білогірського району близько 450 осіб вийшли на мітинг з вимогою звільнити з місцевої середньої школи керівника військової підготовки М. Сидорова. Викладач відкрито демонстрував свою неприязнь до кримськотатарських школярів, принижував їх за національною ознакою та вів пропаганду проти корінного народу Криму. Влада ніяк не відреагувала на вимоги, тоді 2 квітня на мітинг вийшли учні середньої школи с.Багатого. Вони вимагали звільнення зі школи керівника військової підготовки.